Libavá

|Lenka Kratochvílová |Regiony

Armáda odváží stromy poničené kůrovcem a ničí cesty na Olomoucku, stěžují si tamní obce

Lidé z obcí v okolí Libavé na Olomoucku si stěžují na přetížené kamiony. Ničí jim cesty. Nákladní auta, takzvané kladovky, z okolních lesů totiž odvážejí smrkovou kulatinu napadenou kůrovcem. Lesy ve vojenském prostoru Libavá už řadu let patří k nejvíce postiženým regionům v Česku. Starostové ale teď po vojácích chtějí náhradu za poškozené cesty.

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

'Dělostřelci sloužili jako kamufláž.' Bývalý voják porušil služební povinnost, dostal podmínku

Podle soudu nechal komerční společnost střílet na armádní střelnici Libavá. Za to dostal bývalý šéf zabezpečení muničních skladů Bohuslav Jabůrek - zatím nepravomocně - podmínku. „Dělostřelecká brigáda sloužila pouze jako nějaká kamufláž,“ konstatoval soud podle zjištění Zpravodajského webu Českého rozhlasu s tím, že ve prospěch zbrojaře STV Group byl zneužit vojenský materiál za téměř osm milionů korun. Jabůrek ale i nadále trvá na své nevinně. Ľuboše Hajduka, dalšího z obžalovaných vojáků, soud obžaloby zprostil.

|Lenka Kratochvílová |Regiony

Vojáci dál cvičí v Libavé na pozemcích města, podle obyvatel by měli platit nájem

Zbavit se nepotřebných pozemků a ušetřit za jejich údržbu. To byl jeden z cílů zmenšení vojenských újezdů v Česku. Už po pěti měsících se ale ukazuje, že tato změna omezila například výcvik vojáků na Libavé na Olomoucku. Vojáci tak přišli o několik důležitých lokalit. Armáda ale potíže odmítá a zcivilněným obcím za ně žádné nájemné platit nechce.

|David Černý, Eliška Malínská |Zprávy z domova

Tři vojáky na Libavé zranil podle Zemana výstřel z bojového vozidla

Při nácviku střelby ve vojenském prostoru Libavá se ve středu večer zranili tři vojáci. Původní zprávy mluvily o dvou zraněných. Jeden z nich je ve vážném stavu v olomoucké nemocnici. Tam se středně vážnými poraněními skončil i jeho kolega. Třetího vojáka mají večer propustit do domácího léčení. Podle prezidenta Miloše Zemana, který je na návštěvě Olomouckého kraje, nehodu způsobilo bojové vozidlo, které omylem vystřelilo na druhé.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Libavou obsadili vojáci v záloze, probíhá tam největší cvičení záloh v historii Česka

Zásah proti pašerákům zbraní, ostraha hranic před migranty nebo obrana strategických objektů. Na takové úkoly se v těchto dnech připravují vojáci aktivních záloh v újezdu Libavá na Olomoucku. Na zatím největší cvičení záloh v Česku s názvem Hradba 2016 armáda povolala na 1100 vojáků. Ti se v Libavé postupně vystřídají do konce dubna. Jako první se cvičení účastní pěší roty z Ostravska a Jihlavska.

| ČTK, Monika Pustovková |Regiony

Nově zřízené obce na Libavé povedou nezávislí kandidáti, účast ve volbách byla vysoká

Tři nové obce vyčleněné na začátku letošního roku z Vojenského újezdu Libavá povedou sdružení nezávislých kandidátů. Rozhodli o tom voliči v obecních volbách, které se ve Městě Libavá, Kozlově a v Luboměři pod Strážnou konaly po 70 letech. O první volby byl mezi lidmi velký zájem. Volební účast se pohybovala od 63,7 do 84,4 procenta. Nejvíce voličů přišlo v Luboměři.

|Jana Zemková |Regiony

Luboměř pod Strážnou se vylidňuje. Ti, co zůstali, neskrývají obavy z budoucnosti

Desítky let spravovala Luboměř pod Strážnou armáda. Teď si malá ves na Přerovsku užívá první dny samostatnosti, z nově nabyté svobody ale místní nejásají. Neumějí si představit, jak zvládnou záležitosti spojené s chodem obce. Od chvíle, kdy vláda rozhodla, že Luboměř nebude součástí vojenského prostoru Libavá, se odstěhovalo už asi dvacet lidí.