Sochor, který funkci honorárního konzula zastával do ledna roku 2007, byl v letech 2013 až 2017 ředitelem MHM EKO. Za tu dobu z jejích účtů podle majitelů zmizelo více než pět milionů dolarů.
Mírová mise OSN v Libérii po téměř 15 letech končí. Zdevastovanou zemi pomohla po občanských válkách provést třemi demokratickými volbami a zajistila návrat statisíců lidí do svých domovů.
Novým liberijským prezidentem se stal 51letý George Weah. Jediný africký držitel zlatého míče převezme funkci po držitelce Nobelovy ceny Ellen Johnsonové-Sirleafové.
Nejméně dětí chodí do školy v Libérii, Jižním Súdánu a Afghánistánu. Vyplývá to z údajů, které dnes u příležitosti začátku školního roku v řadě zemí světa zveřejnil Dětský fond OSN (UNICEF).
Měsíc už pomáhá v Libérii – v zemi, kterou naplno zasáhla epidemie eboly. Petr Macek působí v rámci organizace Lékaři bez hranic jako logistik. Je to tedy právě on, kdo první zjišťuje, jestli se potvrdí zpráva o nákaze. Staví výjezdové skupiny, má na starosti školení místních zaměstnanců a zařizuje i převoz nemocných nebo bezpečné pohřby mrtvých. Právě rituální omývání zesnulých totiž významně rozšířilo virus krvácivé horečky mezi tamní populaci.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se vůbec poprvé podařilo mírně zpomalit šíření eboly v Libérii. Západoafrická země je nákazou zasažená nejvíce. Pomohlo prý zejména otevírání specializovaných zdravotnických center pro boj s nemocí a také rychlé pohřbívání obětí.
Počet obětí epidemie eboly v západní Africe dál stoupá. Na nákazu už zemřelo přes 1400 lidí. Postiženým státům se snaží pomoci Světová zdravotnická organizace i nezisková sdružení. Například humanitární organizace UNICEF zaslala do Libérie na pomoc v boji s krvácivou horečkou zásoby.
Doktor Kevin Brantly se plně uzdravil z eboly a nemocnice v Atlantě ho propustila z ošetřování. Doma už je i druhá nakažená Američanka, zdravotnice Nancy Writebolová. Oba dostali ebolu při ošetřování nemocných v Libérii, kde se epidemie smrtícího viru rozšířila nejvíc.
Libérie vyhlásila kvůli epidemii eboly mimořádný stav. Má trvat 90 dní. V západoafrické zemi už virus zabil nejméně 282 lidí. Do Španělska dnes přiletěl z Libérie nakažený kněz, který se teď léčí v madridské nemocnici. V západní Africe nemoc podle Světové zdravotnické organizace od února zabila nejméně 932 lidí.
Americké úřady evakuují dva humanitární pracovníky nakažené smrtícím virem ebola. Lékaři v Atlantě tak budou poprvé léčit tento druh onemocnění na půdě Spojených států. Pro nemocné se do Libérie vydal speciální letoun.
Liberijský exprezident Charles Taylor se dnes dozví, jestli stráví zbytek života ve vězení. Rozhodne o tom v odvolacím rozsudku Speciální soud pro Sierru Leone. Taylor je obviněný z napomáhání a navádění k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti během občanské války v Sieře Leone.
V západoafrické Libérii nestačí žasnout, přijímačky na univerzitu tam neudělalo všech asi 25 tisíc zájemců. Ministryně školství Etmonia Davidová-Tarpehová si to nedokáže vysvětlit. Prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová obratem prohlásila, že je třeba od základu změnit školský systém v zemi.
Mezinárodní tribunál v Haagu poslal bývalého prezidenta Libérie Charlese Taylora na 50 let do vězení. Taylor byl odsouzen za to, že napomáhal válečným zločinům a pomohl rozpoutat občanskou válku v sousední Sierra Leone. Je to první trest vynesený mezinárodním tribunálem nad bývalou hlavou státu. Dnes čtyřiašedesátiletý Taylor už tak do konce života vězení zřejmě neopustí.
Zvláštní soud pro Sierra Leone dnes vynese výši trestu pro bývalého liberijského prezidenta Charlese Taylora, který byl shledán vinným už na konci dubna. Proces s Charlesem Taylorem je přelomovou událostí – vůbec poprvé byl mezinárodním tribunálem odsouzen bývalý nejvyšší představitel státu.
Bývalý prezident Libérie Charles Taylor se u soudu v Haagu naposledy před vynesením výše trestu vyjádřil ke svému odsouzení. Před tribunálem zopakoval, že se cítí nevinen a žalující stranu obvinil z manipulace celého procesu.
4:26
|Jan Prokeš, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, bre|Zprávy ze světa
Bývalý prezident západoafrické Libérie Charles Taylor půjde s největší pravděpodobností za mříže kvůli válečným zločinům spáchaným v sousedním Sierra Leone během konfliktu z konce 20. století. Z podpory tamních brutálních rebelů Taylora usvědčil speciální soud pro Sierra Leone v Haagu, podporovaný OSN. Rozhodnutí o trestu vynese tribunál v květnu.
|Jan Prokeš, Adéla Havránková, Kristina Winklerová|Zprávy ze světa
Laureáti Nobelových cen si dnes během slavnostních ceremoniálů ve Stockholmu a v Oslu převezmou své diplomy, medaile a šeky. Komise ceny uděluje ceny v šesti kategoriích a předává je v den výročí smrti Alfreda Nobela. Nobelovu cenu za mír, která se jako jediná předává v norské metropoli, dnes převezme trojice žen – dvě z Libérie a jedna z Jemenu.
Libérie, jeden z nejchudších státu světa, volí prezidenta. Druhé kolo voleb, ve kterém se letošní nositelka Nobelovy ceny míru Ellen Johnsonová-Sirleafová pokouší o druhý prezidentský mandát, ale provázejí krvavé násilnosti a bojkot opozice. Největší vyzyvatel Sirleafové Winston Tubman totiž označil první kolo voleb za zmanipulované a odmítl se dnešních voleb účastnit.
Čerstvá laureátka Nobelovy ceny míru Ellen Sirleafová z Libérie míří k jasnému vítězství v prvním kole prezidentských voleb. Historicky první žena svobodně zvolená do čela afrického státu bude ale muset nejspíš úřad obhájit ve druhém kole, protože její skóre nepřesáhne 50 procent hlasů.
Čerstvá laureátka Nobelovy ceny míru Ellen Sirleafová z Libérie míří k vítězství v 1. kole prezidentských voleb. Historicky první žena svobodně zvolená do čela africké země bude ale asi muset úřad obhájit ve 2. kole, protože její skóre nepřesáhne padesát procent hlasů. Do rozhodujícího klání půjde s bývalým špičkovým diplomatem při OSN Winstonem Tubmanem.
Závěrečnou řeč obžaloby si dnes vyslechne bývalý prezident Libérie Charles Taylor. Před mezinárodním soudem v nizozemském Haagu se zpovídá ze zločinů proti lidskosti, kterých se měl dopustit v průběhu občanské války v sousední Sieře Leone.
Herečka Mia Farrowová u haagského soudu v procesu s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem vypověděla, že modelka Naomi Campbell si byla dobře vědoma, že ji před třinácti lety byly přes prostředníky předány takzvané „krvavé diamanty“. Tento fakt potvrzují i další svědci.
Tři vzácné nebroušené kameny, které údajně před lety věnoval britské modelce Naomi Campbellové liberijský diktátor Charles Taylor, se objevily. Bývalý ředitel dětského fondu někdejšího prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely prohlásil, že je měl celou dobu, tedy od roku 1997, u sebe.
Britská topmodelka Naomi Campbellová svědčila před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu v procesu s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem. U soudu líčila, jak přišla k diamantům, které ji v roce 1997 v Jižní Africe předali dva muži. K soudu by se dnes měla dostavit i herečka Mia Farrowová a Caroline Whiteová, bývalá agentka modelky.
Poprvé v historii byla v prezidentských volbách v Africe zvolena žena. V Libérii, která byla v minulosti dlouhá léta sužovaná občanskou válkou, jasně zvítězila Ellen Johnsonová-Sirleafová. 67letá ekonomka vystudovaná ve Spojených státech získala po sečtení devadesáti procent všech odevzdaných hlasů 59 procent, její protikandidát, někdejší známý fotbalista George Weah, jen 41 procent.