Britská centrální banka v únorové zprávě o měnové politice varovala, že podnikatelské investice jsou utlumené a že brexit se na obchodní aktivitě odrazil dříve, než se původně očekávalo.
Bez obav. Tohle není žádný pochybný návod na likvidaci monarchyně. Moje královna je ošuntělá, trochu pokrčená… ale hlavně, což se ukázalo jako největší problém – papírová. Celý štůček.
Bance chystá vydání platidla založeného na takzvané blockchainové technologii. Nemělo by ale sloužit pro soukromou potřebu, ani pro mezinárodní převody, kde digitální měny mají své výhody.
Facebook představil plán vlastní digitální měny libra letos v červnu. Společně s řadou partnerů vytvořil pro správu projektu Asociaci Libra sídlící ve Švýcarsku, která má projekt podporovat.
„Pro světovou ekonomiku je dnešní zmírnění rizika neřízeného odchodu Británie z EU dobrou zprávou, nicméně nebude stačit, aby rozptýlila rizika dalšího zpomalování,“ uvedl hlavní ekonom ING Seidler.
Facebook oficiálně představil plány na vytvoření nové digitální měny s názvem libra letos v červenci, a vyvolal tak znepokojení mezi politiky ve Spojených státech i v Evropě.
Ministři se také dohodli, že se budou zabývat daňovými problémy, které přináší digitální ekonomika, a budou se snažit prosadit plány na minimální firemní daň.
Pokud Facebook překoná odpor regulátorů, v cestě mu stojí máloco. Technologickým gigantům se dlouhodobě potvrzuje, že uživatelé se rádi zbaví části soukromí výměnou za pohodlí.
Veřejnost centrální bance zaslala téměř 175 000 nominací, z nichž Bank of England do užšího výběru zařadila více než 600 vědců a téměř 200 vědkyň, z nichž by se někdo měl dostat na novou bankovku.
Umělec jménem Graham Short namaloval na šest pětilibrovek maličký portrét anglického fotbalisty Harryho Kanea. Sběratelská cena bankovek je teď deset tisíckrát vyšší, než jejich nominální cena.
Bratři letos vypěstovali největší dýni, kterou kdy Anglie viděla. Hmotností 2269 liber sice překonali svůj loňský osobní i ostrovní rekord, na ten světový jim ale ještě více jak 350 liber chybí.
Britská libra dál výrazně oslabuje. Zatímco ještě na začátku loňského roku se obchodovala za přibližně 36 korun, dnes už se ve směnárnách prodává i za méně než 29 korun.
Ve Velké Británii jde do oběhu nová mince v hodnotě jedné libry. Místo kulatého tvaru má dvanáct menších hran a řadu bezpečnostních prvků, které z ní podle Královské mincovny dělají platidlo, jež je nesmírně těžké padělat.
Britským vegetariánům a veganům vadí, že nové pětilibrové bankovky obsahují zvířecí lůj. Dokonce kvůli tomu posílají petici centrální bance. Ta už má přes 10 tisíc podpisů.
Chystaný odchod Velké Británie z Evropské unie se odráží i na obsahu ledniček občanů Spojeného království. Klesající libra totiž způsobila bleskovou aféru kolem známé kvasnicové pomazánky Marmite, kterou výrobce zdražil natolik, že ji řetězec Tesco stáhl z online nabídky.
Britská libra se poprvé od roku 1985 obchoduje za méně než 1,25 dolaru. Může za to náhlý propad britské měny na asijských trzích. Podle odborníků za něj nejspíš může reakce automatizovaných systémů obchodování na mediální zprávy.
Britská měna na devizových trzích výrazně oslabuje a k dolaru sestoupila až na tříměsíční minimum. Dostala se tak do blízkosti nejnižších hodnot za 31 let. Libra tak reagovala na nedělní prohlášení britské premiérky Theresy Mayové, podle které Británie formálně zahájí proces odchodu z Evropské unie nejpozději do konce března příštího roku.
Britská centrální banka přijala opatření ke zmírnění dopadů takzvaného brexitu. Ostrovní finanční instituce budou moci například snížit svůj základní kapitál, aby mohly dál půjčovat peníze. Libra se mezitím vůči dolaru propadla na nové 31leté minimum.
Z oslabení libry teď můžou těžit čeští cestovatelé. Zájezdy do Velké Británie je totiž vyjdou levněji. Podle cestovních kanceláří lidé ušetří hlavně na ubytování nebo taky na výletech po Anglii. Naopak počet britských turistů, kteří vyjíždějí na dovolenou do České republiky, by se mohl kvůli kurzu měny snížit.
Britské libry budou ještě odolnější. Nejen k otřesům na finančních trzích, ale hlavně proti špatnému zacházení. Anglická národní banka totiž ukázala světu první plastovou pětilibrovku. Bude bledě modrá a na rubu bude portrét válečného premiéra Winstona Churchilla. Do oběhu se nová bankovka dostane v září.
Největší jednorázový propad britské libry od roku 2010 přineslo oznámení londýnského starosty Borise Johnsona, že podpoří odchod země z EU. Johnson platí za jednoho z hlavních uchazečů o post předsedy Konzervativní strany po premiéru Cameronovi.
Více než dva miliony obyvatel Skotska rozhodly o tom, že jejich země se nestane nezávislým státem. Pro samostatnost bylo 1,6 milionu voličů, tedy asi 45 procent hlasujících. Výsledky skotského referenda se okamžitě projevily i na finančních trzích. Libra výrazně posílila a stoupají i kurzy britských akcií.
Ze zastrašování skotských voličů před referendem o nezávislosti obvinil londýnskou vládu první skotský ministr Alex Salmond. Pohrozil, že by nezávislé Skotsko nepřevzalo část britského státního dluhu, pokud by si nesmělo ponechat libru. Právě to je podle britského ministra financí prakticky jisté.
Od roku 2017 by měla mít britská desetilibrová bankovka novou podobu. Vousatou tvář Charlese Darwina na ní vystřídá portrét spisovatelky Jane Austenové. Oznámení Britské centrální banky kromě jiného uklidnilo aktivistky za rovné zastoupení mužů a žen.
Britové jsou v zajetí debaty, za kolik liber a pencí týdně se dá vést důstojný život. Jiní to pojali ještě dramatičtěji, v duchu "za kolik se dá přežít". Vzrušenou diskuzi odstartovalo doporučení ministra práce Iaina Duncana Smithe (Konzervativní strana), který by prý dokázal vystačit s 53 librami týdně.
Nelíbí se vám vaše měna? Tak si založte svou vlastní. Něco podobného dlouho šrotovalo hlavou skupině nadšenců v anglickém městě Bristol. Necelé dva týdny se tam teď kromě klasických liber šterlinků dá platit i librami bristolskými. Není to přitom recese, ale projekt ambiciózní a promyšlený. Kritici namítají, že je stejně zajímavý, jako zbytečný.