Situace se pozvolně zlepšuje ve městě Porto Alegre. Část hlavního města státu Rio Grande do Sul je ale stále zaplavená a meteorologové v příštích dnech očekávají další vydatné deště.
Idylka, kterou si většina společnosti se sněhem, má svou odvrácenou stránku. Umrzání lidí, kteří nemají domovy, z jejichž oken by se mohli dojímat nad příchodem zimy.
Náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil chce zabránit tomu, aby žebráci či pouliční umělci zneužívali psy a další zvířata jako způsob, jak v lidech vzbudit emoce a vymámit z nich více peněz.
Bakalářská práce jednoho z plzeňských strážníků poukázala na údajné policejní násilí proti bezdomovcům. Strážníci městské policie v Plzni proto budou muset mít osobní kamery.
Na nápad kadeřnictví a holičství pro charitní klienty Lucii přivedlo její dřívější povolání, pracovala v barbershopu v Anglii. I tam mohli chodit lidé bez domova.
„Čím dál více lidí je ve velmi zbědovaném stavu. Jejich fyzické i psychické zdraví je na takové úrovni, že potřebujeme vyřešit, aby vůbec byli schopni základního fungování,“ upozorňuje Martin Šimáček.
Někteří u praktického lékaře nebyli roky, jiní nemají svého doktora, a někdy ani zdravotní pojištění. Pro lidi bez střechy nad hlavou fungují v Praze a v Ostravě ordinace Armády spásy.
Lidí bez domova už přibývá, upozorňují terénní pracovníci. Vidí to na situaci v centru Teplic. Snaží se je proto oslovovat a nabízet jim služby nízkoprahového centra.
„Nemít domov, to není jen o tom, že nemám střechu nad hlavou, ale že nemám žádné zázemí. Nemám důvěru, že budu zítra ještě na živu, že budu někde bydlet, budu mít kde spát,“ tvrdí Jan František Krupa.
Zástupci organizací, které se specializují na kontakt a zajištění základních potřeb lidem bez domova, jsou na zimu připraveni. Většina z nich má posílené terénní i humanitární pozice.
Hlavní město Praha ve spolupráci s neziskovými organizacemi zahájilo minulý týden pilotní projekt terénního očkování lidí bez domova. Za tři dny se podařilo naočkovat více než 100 zájemců o vakcínu.
Newyorský starosta Bill de Blasio prohlásil, že program bude „vzpruhou pro mladé lidi a posílí náš závazek ukončit bezdomovectví u mladých lidí jednou provždy“.
Město vyjedná s majiteli bytu jejich pronájem a poté do nich umístí například seniory, rodiny s dětmi, samoživitele nebo mladé dospělé, kteří opustí ústavní péči. Vytvoření agentury schválili radní.
Podobná místa po celé republice budou v dalších dnech pro lidi bez domova důležitá, teploty spadnou až na minus dvacet stupňů. Pomoct jim lidé mohou třeba i nákupem nocleženky, která stojí sto korun.
„Chtěl jsem vytvořit důstojný program. Nekontrolujeme, kdo si jídlo bere. Lidi se nemusejí ptát na svolení. Chci, aby prostě přišli, popadli jídlo a odešli,“ vysvětluje Mark Bucher pro Radiožurnál.
Sčítání loni na jaře ukázalo, že v Česku žilo celkem 21 300 lidí bez stálého bydlení, z nich 2600 dětí. Podle zástupců Armády spásy se situace mohla letos po nástupu koronavirové krize zhoršit.
Život lidí bez domova komplikují různá onemocnění, oslabená imunita a především zhoršená hygiena. Pomáhají jim studenti lékařských fakult, s dobrovolníky jsme strávili jeden jejich pracovní den.
Cena jedné nocleženky je 100 korun a do projektu jsou zapojeny noclehárny po celé republice. Minulou sezónu lidé koupili přes 23 000 poukazů. Armáda spásy je využila úplně všechny.
Zhruba dvacet skládacích stanů z kartonu dostanou lidé bez domova v Bruselu. Do stanu se vejdou dva lidé a jejich obyvatelé je můžou složit podobně jako tahací harmoniku a dát si je na záda.
Teploty venku se pohybují mírně nad nulou, k zimním měsícům samozřejmě patří také sníh. Pro někoho před Vánoci idyla, pro lidi bez domova začíná každoroční boj o přežití.