Lieberman

|Břetislav Tureček, krw |Zprávy ze světa

Izraelský ministr zahraničí se rozhodl rezignovat kvůli obvinění z podvodu. Chce se prý očistit

Izraelský vicepremiér a ministr zahraničí Avigdor Lieberman rezignuje na své vládní funkce. Oznámil to za situace, kdy ho čeká oficiální obvinění ze dvou trestných činů. Zemi čekají za šest týdnů předčasné volby. Lieberman, který vede pravicovou stranu Izrael je náš domov, prý doufá v rychlé vyřešení svých případů, aby se po volbách mohl do vlády zase vrátit.

|Jiří Chum, Katka Brezovská, Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Izrael řeší rozporuplné vystupování svých politiků

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přesvědčuje celý svět, že jeho země usiluje o rychlé dosažení spravedlivého míru s Palestinci. Ministr zahraničí Avigdor Lieberman mezitím prohlašuje, že mír s Palestinci bude možný až za několik desetiletí a že v tuto chvíli postačí prozatímní dohoda. Takto rozporuplně vystupuje v posledních dnech navenek židovský stát. Za problém to považuje i řada politiků a komentátorů přímo v Izraeli.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Izraelská vláda se distancovala od svého ministra zahraničí

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman opět vyvolal pozdvižení. Při svém projevu ve Valném shromáždění OSN prohlásil, že míru s Palestinci se nepodaří dosáhnout ještě několik desetiletí. Oficiální pozice země přitom zní, že Izrael chce míru dosáhnout co nejdříve. Od ministra se proto distancoval úřad premiéra Netanjahua i řada vládních kolegů. Opozice navíc poukazuje na skutečnost, že Izrael vydává do světa protichůdná prohlášení o svých plánech.