Lille

|Jan Šmíd |Fotbal

Před Eurem - 9. díl: V Lille láká turisty krásné náměstí i muzeum v bývalém bazénu

Lille je město, které většina milovníků Francie asi znát nebude. Na sever země turisté moc nejezdí, přesto ale stojí zejména centrum Lille za pozornost. Najdete tu údajně druhé nejhezčí náměstí v zemi – alespoň podle prestižního časopisu Detour. Své bohatství tady lillští kupci převtělili až do rozmařilosti. Některé stavby odrážejí vlámský charakter, ostatně město je nedaleko Belgie. Taky Lille bude hostit zápasy začínajícího fotbalového Eura.

|Michal Jurman, Marek Augustin |Ostatní sporty

Důchod se odkládá, volal basketbalista Welsch domů přítelkyni

Týmové heslo „Rvi se jako lev" dnes na mistrovství Evropy naplnili čeští basketbalisté se vším všudy. V osmifinále porazili papírové favority z Chorvatska jasně 80:59, a ačkoliv k tomu Jiří Welsch přispěl ve statistikách jen dvěma body, po utkání v Lille byl jednou z největších hvězd. A nejen proto, že je kapitánem výběru, který nečekaně poslal z turnaje domů silný výběr z Balkánu.

|Michal Jurman, Marek Augustin |Ostatní sporty

Houška srovnává rozptyl brokovnice, Welsch postrádá atmosféru. Basketbalisté si zvykají na Lille

Nezvyklá fotbalová aréna pro 27 000 diváků a silný soupeř z Chorvatska, který skončil na posledním evropském šampionátu na 4. místě. Tato představa by před osmifinále mistrovství Evropy znervóznila i jiné basketbalové týmy, než jakým je ten český, který se dnes v Lille připravoval právě na nedělní duel proti balkánskému soupeři. Nervozitu se snažili Češi zahnat na posledním tréninku v centru města, dokonale se jim to ale nepovedlo.

|Martin Charvát, Tereza Jelínková |Fotbal

Joe Cole načal v Lille novou etapu své fotbalové kariéry

Ve většině fotbalových reprezentací na světě je to stejné - část tvoří hráči z domácí ligy dané země a část reprezentantů běžně hraje v zahraničních soutěžích. Výjimku tvoří jedině Anglie, která třeba na posledním mistrovství světa v Jihoafrické republice měla na soupisce hráče pouze ze sedmi anglických klubů. Možnost, že by se do národního týmu Albionu dostal hráč ze zahraničí, je u každého šampionátu naprosto minimální. Ovšem i taková šance stojí za pokus jednomu z nejoblíbenějších anglických záložníků minulých let, jakým je Joe Cole.