limity

limity v textech na iROZHLASU

|Jan Bachorík, Simona Bartošová |Regiony

'Limity jsme my!' Známé osobnosti odmítají rozšíření těžby uhlí na Mostecku

Tři desítky známých osobností dnes podpořily zachování limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku. Společnou fotografií u zámku Jezeří chtějí zabránit jejich prolomení, které by ohrozilo například Horní Jiřetín nebo Černice. Těžaři a horníci naopak zdůvodňují nutnost další těžby například tím, že se tak v regionu zachovají pracovní místa. Vláda by měla o limitech těžby rozhodnout v druhé polovině října.

Posunuli jsme se, řekl o prolomení limitů po jednání tripartity ministr Mládek

| ČRo |Zprávy z domova

Obyvatelé dotčených oblastí by měli jasně vědět, kde se případně prolomí těžební limity hnědého uhlí. Po dnešním jednání tripartity to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Ministr Jan Mládek (ČSSD) už dříve navrhl rozhodnutí o další těžbě na dole ČSA o pět let odložit. Jak řekl Českému rozhlasu, v dnešním jednání spatřuje posun, účastníci se ze čtyř variant dopracovali ke dvěma.

| ČRo |Zprávy z domova

Na dvacítce míst v Česku se protestovalo proti prolomení limitů těžby

Na zhruba dvaceti místech v Česku se dnes protestovalo proti možnému prolomení těžebních limitů. Demonstracemi chce občanská iniciativa Limity jsme my upozornit na to, že by rozšíření těžby uhlí zlikvidovalo severočeské městečko Horní Jiřetín. Ohrožen by byl i zámek Jezeří, a pokud by těžba postupovala dál k Litvínovu, mohlo by se těžit také v místech, kde je dnes chemička v Záluží.

| ČRo |Zprávy z domova

Mládek podporuje prolomení těžebních limitů na dole Bílina a částečně na ČSA

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) bude při jednání vlády o těžebních limitech prosazovat variantu, která kromě prolomení limitů na dole Bílina počítá i s částečnou úpravou limitů na dole Československé armády (ČSA). Ministr to sdělil v prohlášení z pracovní cesty do Indie v reakci na dnešní akci hornických odborů. Ty svolaly před ministerstvo průmyslu a obchodu demonstraci za úplné prolomení těžebních limitů.

|Milan Kopp, Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Případné rozšíření těžby na severu Čech může poškodit okolní průmysl, upozorňují aktivisté

Prolomení těžebních limitů v severních Čechách může zvýšit nezaměstnanost v kraji. Myslí si to Miroslav Otcovský z občanského sdružení Kořeny, které se snaží zachránit Horní Jiřetín a okolní obce. Jen v Jiřetíně by podle Otcovského přišlo o práci zhruba 800 lidí. Úplné prolomení těžby požadují odbory. Ministerstvo průmyslu, ale také životního prostředí se zatím přiklání k variantě těžby pouze v dole v Bílině.

|David Černý, Simona Bartošová, Michaela Široká |Zprávy z domova

Ministerstvo životního prostředí nevylučuje prolomení limitů v Bílině

Ministerstvo životního prostředí je proti úplnému prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Reaguje tak na požadavek odborů, které chtějí těžit hnědé uhlí ve všech tamních dolech, což by znamenalo zbourání části Horního Jiřetína a Černic. Šéf resortu Richard Brabec z hnutí ANO nevylučuje možnost prolomení limitů jen v lomu Bílina.

Odbory prosazují úplné prolomení limitů těžby v severních Čechách

|Blanka Černá, Český rozhlas, kov |Ekonomika

Zatímco ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) uvažuje o částečném prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách, odbory se staví za jejich úplné prolomení. Zaznělo to na včerejší tiskové konferenci Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS). Odboráři argumentují především zaměstnaností a potřebou uhlí jako strategické suroviny, na druhou stranu posunutí hranice ohrožuje město Horní Jiřetín.

|Eva Rajlichová, Veronika Sedláčková, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Průzkumy o limitech těžby nahrávají odpůrcům prolomení. Rozhodnou politici

Nová vláda se zatím jasně nevyjádřila, jestli je ochotná v rámci případných změn v energetické koncepci schválit prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Kdyby se nakonec koalice k tomuto kroku odhodlala, velkou podporu u voličů by nenašla. Podle dvou dnes uveřejněných průzkumů většina dotázaných zrušení stanovených hranic odmítá.

|Eva Rajlichová, mkp, Vanda Králová |Zprávy z domova

Bourání obcí kvůli těžbě uhlí si nepřeje 68 procent občanů, zjistili ekologové

O limity těžby hnědého uhlí na severu Čech vedou dlouholetý spor těžaři, ekologové a obyvatelé obcí postižených těžbou. Podle nejnovějšího průzkumu více než dvě třetiny obyvatel Česka nechtějí, aby se kvůli těžbě hnědého uhlí bouraly další obce. Právě tomu měly územní limity z roku 1991 zabránit, těžaři se ale snaží o jejich prolomení, podporuje ho i Ústecký kraj.