lobbing

| ČTK |Zprávy z domova

Kdy, kde, s kým? Ministr pro lidská práva chce lobbisty regulovat zákonem

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD chystá zákon o lobbingu. Od vlády dostal za úkol vypracovat věcný záměr úpravy regulace lobbistické činnosti. Kabinet ve středu podpořil jeho návrh na posílení transparentnosti lobbování. Materiál ale vzhledem k omezenému času do podzimních voleb počítá s tím, že o skutečné podobě úpravy rozhodne až příští vláda.

|Marie Bastlová |Zprávy z domova

V protikuřáckém zákonu jsem protlačil desítky změn, chlubí se lobbista Kunštek

Když na konci května zamítla Poslanecká sněmovna takzvaný protikuřácký zákon, nešetřil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD ostrými slovy. On i premiér Bohuslav Sobotka obvinili poslance, že podlehli tlaku tabákové lobby, která mohla slavit vítězství. Český rozhlas teď zmapoval, že někteří poslanci skutečně v kontaktu s lobbisty byli. Komunistický zákonodárce Václav Snopek dokonce předložil několik pozměňovacích návrhů, které mu přinesl zástupce Asociace hotelů a restaurací, lobbista Martin Kunštek. A podobných poslanců bylo zřejmě více.

|Andrea Čánová |Regiony

Policisté navrhli obžalobu v kauze zmanipulovaných ostravských zakázek

Policisté po dvou letech ukončili vyšetřování kauzy údajně zmanipulovaných ostravských zakázek. Spis už má podle informací Českého rozhlasu na stole státní zástupce, který rozhodne, jestli případ pošle k soudu. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že skupina podnikatelů a firem v čele s lobbistou Martinem Dědicem ovlivňovala výběrová řízení v městské nemocnici a dopravním podniku.

|Jiří Hošek, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Britští exministři chtěli lobbovat za soukromou firmu, nabízeli vliv a kontakty

Nad další politickou kariérou bývalých britských ministrů zahraničí Jacka Strawa a Malcolma Rifkinda se nyní vznáší otazník. Oba poslance natočili novináři, jak jsou za úplatu ochotní použít svůj politický vliv a kontakty ve prospěch fiktivní čínské firmy. Exministři jakékoli provinění popírají, oba už ale mají až do odvolání pozastavené členství ve svých poslaneckých klubech.

| A.Rokosová |Regiony

Středočeský kraj ruší své zastoupení v Bruselu. Místo toho bude platit lobbistům

Středočeský kraj rozhodl, že zruší své stálé zastoupení v Bruselu. Ročně ho stálo skoro dva miliony korun a podle krajských politiků nesplnilo očekávání. O jeho zrušení uvažovalo vedení kraje poslední dva roky, ale rozhodlo se až teď. Nově bude za služby platit společnosti, ve které je jedním ze dvou výkonných ředitelů lobbista Ondřej Šlouf - syn Miroslava Šloufa, někdejšího poradce prezidenta Zemana.