lobbing

| ČTK |Zprávy z domova

Kdy, kde, s kým? Ministr pro lidská práva chce lobbisty regulovat zákonem

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD chystá zákon o lobbingu. Od vlády dostal za úkol vypracovat věcný záměr úpravy regulace lobbistické činnosti. Kabinet ve středu podpořil jeho návrh na posílení transparentnosti lobbování. Materiál ale vzhledem k omezenému času do podzimních voleb počítá s tím, že o skutečné podobě úpravy rozhodne až příští vláda.

|Marie Bastlová |Zprávy z domova

V protikuřáckém zákonu jsem protlačil desítky změn, chlubí se lobbista Kunštek

Když na konci května zamítla Poslanecká sněmovna takzvaný protikuřácký zákon, nešetřil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD ostrými slovy. On i premiér Bohuslav Sobotka obvinili poslance, že podlehli tlaku tabákové lobby, která mohla slavit vítězství. Český rozhlas teď zmapoval, že někteří poslanci skutečně v kontaktu s lobbisty byli. Komunistický zákonodárce Václav Snopek dokonce předložil několik pozměňovacích návrhů, které mu přinesl zástupce Asociace hotelů a restaurací, lobbista Martin Kunštek. A podobných poslanců bylo zřejmě více.

Policisté navrhli obžalobu v kauze zmanipulovaných ostravských zakázek

|Andrea Čánová |Regiony

Policisté po dvou letech ukončili vyšetřování kauzy údajně zmanipulovaných ostravských zakázek. Spis už má podle informací Českého rozhlasu na stole státní zástupce, který rozhodne, jestli případ pošle k soudu. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že skupina podnikatelů a firem v čele s lobbistou Martinem Dědicem ovlivňovala výběrová řízení v městské nemocnici a dopravním podniku.

|Jiří Hošek, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Britští exministři chtěli lobbovat za soukromou firmu, nabízeli vliv a kontakty

Nad další politickou kariérou bývalých britských ministrů zahraničí Jacka Strawa a Malcolma Rifkinda se nyní vznáší otazník. Oba poslance natočili novináři, jak jsou za úplatu ochotní použít svůj politický vliv a kontakty ve prospěch fiktivní čínské firmy. Exministři jakékoli provinění popírají, oba už ale mají až do odvolání pozastavené členství ve svých poslaneckých klubech.