Kanada 6:1 Česko

lobbisté

| ZW ČRo |Zprávy z domova

Lobbista Dalík je na svobodě, Nejvyšší soud ho propustil z vězení

Nejvyšší soud vydal příkaz k okamžitému propuštění Marka Dalíka z vězení, kde si odpykával čtyřletý trest. Ve středu rozhodl jak o dovolání lobbisty, tak žalobců. Podrobnosti zatím soud nezveřejní. O čtyřletému trestu a čtyřmilionové pokutě pravomocně rozhodl vrchní soud v květnu 2016, trest Dalík nastoupil 1. září.

| ČTK, Jana Klímová |Zprávy z domova

Policie obvinila lobbistu Janouška v souvislosti s firmou Chambon, která zajišťovala krevní testy

Policie obvinila lobbistu Romana Janouška kvůli transakcím kolem společnosti Chambon, která zajišťovala krevní testy, uvedla Česká televize. V souvislosti s činností bývalé laboratoře obvinila policie již v lednu čtyři lidi z podvodu se škodou 39 milionů korun. Janoušek, který stál u zrodu Chambonu a ve firmě měl podíl, mezi nimi tehdy nebyl. On a jeho čtyři spolupachatelé měli získat prospěch 176 milionů korun.

| ČTK |Zprávy z domova

Respekt se musí omluvit lobbistovi Rittigovi. Článek o kmotrech nebyl pravdivý, rozhodl soud

Vydavatel týdeníku Respekt se musí omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi. Novinářům se nepodařilo prokázat pravdivost tvrzení ve zveřejněném článku o kmotrech. Podnikatel ale neuspěl s žádostí o omluvu také formou osobního dopisu a o finanční zadostiučinění 100 tisíc korun. Verdikt pražského městského soudu je pravomocný. Článek mimo jiné uváděl, že Rittig měl informátory, kteří ho měli varovat před policejním zatčením.

|Andrea Čánová |Zprávy z domova

Začíná dlouho očekávaný soud s lobbistou Dědicem. Přečtěte si obžalobu na ‚ostravského Janouška‘

DOKUMENT a VIDEO. Ostravský soud začne v pondělí rozplétat kauzu kolem lobbisty Martina Dědice. Státní zástupce ho podezírá z masivního ovlivňování veřejných zakázek, třeba v ostravské městské nemocnici nebo dopravním podniku. Podnikatel podle žalobce zařídil, aby výběrová řízení vyhrály předem domluvené firmy a bral za to úplatky. Dedicův advokát to ale odmítá. Kromě ostravského podnikatele čelí obžalobě dalších sedm lidí a čtyři firmy.

| ČTK |Zprávy z domova

Lobbista Janoušek se dál brání a podává ústavní stížnost

Lobbista Roman Janoušek potrestaný za sražení ženy autem podal ústavní stížnost. Vyplývá to z veřejně dostupných justičních databází. Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková stížnost ani její obsah nekomentovala. Justice Janouškovi uložila trest 4,5 roku vězení nepodmíněně. Letos v červenci verdikt potvrdil Nejvyšší soud.

|Martin Karlík |Zprávy z domova

Lobbista Janoušek by měl jít podle lékařské zprávy před nástupem do vězení na operaci

Roman Janoušek má v ruce lékařskou zprávu, která mu může pomoci vyhnout se nástupu do vězení. Zprávu dostal z Vrchlabské nemocnice, kde je ředitelem bývalý senátor za ČSSD a později Stranu práv občanů Vladimír Dryml. Upozornily na to dnešní Lidové noviny. Podle zjištění Radiožurnálu z minulého týdne by měl Janoušek v polovině listopadu nastoupit do věznice.

Státní zástupci se chystají obžalovat Rittiga kvůli získávání tajných informací

|Eliška Malínská, Anna Kottová, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Rok po vypuknutí aféry kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové), kvůli které padla Nečasova vláda, policie stále analyzuje důkazy proti takzvaným kmotrům, kteří měli ze zákulisí údajně rozdělovat lukrativní úřady a ovlivňovat veřejné zakázky. Zatím nikoho z takzvaných kmotrů před soud neposlala. Nyní ukončila vyšetřování části případu, která se týká vynášení utajovaných informací. Z toho je kromě Nečasové obviněn i lobbista Ivo Rittig, státní zástupci se chystají podnikatele obžalovat.

|Stanislav Janalík, Iva Havlíčková, Anna Kottová |Regiony

Ředitel Dopravního podniku Ostrava zůstane ve funkci, kvůli lobbistovi ale mají odstoupit radní

Ředitel ostravského dopravního podniku Roman Kadlučka dnes o svou funkci nepřišel. Odvolání navrhli městští radní kvůli jeho spolupráci s obviněným lobbistou Martinem Dědicem. O návrhu rady hlasovali zastupitelé, většina ale byla proti nebo se zdržela. Ze stejného důvodu by měli složit funkci také dva radní z ČSSD.

|Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar, Kateřina Prachařová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

V kauze Rittig přibyl pátý obviněný. Lobbista a další tři lidé nesmějí vycestovat z Česka

Podnikatel Ivo Rittig a další tři lidé, kteří byli včera zadrženi kvůli obvinění z praní špinavých peněz v souvislosti s pražským Dopravním podnikem, nesmějí vycestovat z Česka. Rozhodl o tom soud. Policie dnes navíc v kauze obvinila pátého člověka – podle České televize jde o advokáta Marka Stubleyho.