lobbisté

lobbisté v textech na iROZHLASU

| ZW ČRo |Zprávy z domova

Lobbista Dalík je na svobodě, Nejvyšší soud ho propustil z vězení

Nejvyšší soud vydal příkaz k okamžitému propuštění Marka Dalíka z vězení, kde si odpykával čtyřletý trest. Ve středu rozhodl jak o dovolání lobbisty, tak žalobců. Podrobnosti zatím soud nezveřejní. O čtyřletému trestu a čtyřmilionové pokutě pravomocně rozhodl vrchní soud v květnu 2016, trest Dalík nastoupil 1. září.

| ČTK, Jana Klímová |Zprávy z domova

Policie obvinila lobbistu Janouška v souvislosti s firmou Chambon, která zajišťovala krevní testy

Policie obvinila lobbistu Romana Janouška kvůli transakcím kolem společnosti Chambon, která zajišťovala krevní testy, uvedla Česká televize. V souvislosti s činností bývalé laboratoře obvinila policie již v lednu čtyři lidi z podvodu se škodou 39 milionů korun. Janoušek, který stál u zrodu Chambonu a ve firmě měl podíl, mezi nimi tehdy nebyl. On a jeho čtyři spolupachatelé měli získat prospěch 176 milionů korun.

Respekt se musí omluvit lobbistovi Rittigovi. Článek o kmotrech nebyl pravdivý, rozhodl soud

| ČTK |Zprávy z domova

Vydavatel týdeníku Respekt se musí omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi. Novinářům se nepodařilo prokázat pravdivost tvrzení ve zveřejněném článku o kmotrech. Podnikatel ale neuspěl s žádostí o omluvu také formou osobního dopisu a o finanční zadostiučinění 100 tisíc korun. Verdikt pražského městského soudu je pravomocný. Článek mimo jiné uváděl, že Rittig měl informátory, kteří ho měli varovat před policejním zatčením.

|Andrea Brtníková |Zprávy z domova

Začíná dlouho očekávaný soud s lobbistou Dědicem. Přečtěte si obžalobu na ‚ostravského Janouška‘

DOKUMENT a VIDEO. Ostravský soud začne v pondělí rozplétat kauzu kolem lobbisty Martina Dědice. Státní zástupce ho podezírá z masivního ovlivňování veřejných zakázek, třeba v ostravské městské nemocnici nebo dopravním podniku. Podnikatel podle žalobce zařídil, aby výběrová řízení vyhrály předem domluvené firmy a bral za to úplatky. Dedicův advokát to ale odmítá. Kromě ostravského podnikatele čelí obžalobě dalších sedm lidí a čtyři firmy.

Lobbista Janoušek se dál brání a podává ústavní stížnost

| ČTK |Zprávy z domova

Lobbista Roman Janoušek potrestaný za sražení ženy autem podal ústavní stížnost. Vyplývá to z veřejně dostupných justičních databází. Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková stížnost ani její obsah nekomentovala. Justice Janouškovi uložila trest 4,5 roku vězení nepodmíněně. Letos v červenci verdikt potvrdil Nejvyšší soud.

|Martin Karlík |Zprávy z domova

Lobbista Janoušek by měl jít podle lékařské zprávy před nástupem do vězení na operaci

Roman Janoušek má v ruce lékařskou zprávu, která mu může pomoci vyhnout se nástupu do vězení. Zprávu dostal z Vrchlabské nemocnice, kde je ředitelem bývalý senátor za ČSSD a později Stranu práv občanů Vladimír Dryml. Upozornily na to dnešní Lidové noviny. Podle zjištění Radiožurnálu z minulého týdne by měl Janoušek v polovině listopadu nastoupit do věznice.

|Eliška Malínská, Anna Jadrná, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Státní zástupci se chystají obžalovat Rittiga kvůli získávání tajných informací

Rok po vypuknutí aféry kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové), kvůli které padla Nečasova vláda, policie stále analyzuje důkazy proti takzvaným kmotrům, kteří měli ze zákulisí údajně rozdělovat lukrativní úřady a ovlivňovat veřejné zakázky. Zatím nikoho z takzvaných kmotrů před soud neposlala. Nyní ukončila vyšetřování části případu, která se týká vynášení utajovaných informací. Z toho je kromě Nečasové obviněn i lobbista Ivo Rittig, státní zástupci se chystají podnikatele obžalovat.

|Stanislav Janalík, Iva Havlíčková, Anna Jadrná |Regiony

Ředitel Dopravního podniku Ostrava zůstane ve funkci, kvůli lobbistovi ale mají odstoupit radní

Ředitel ostravského dopravního podniku Roman Kadlučka dnes o svou funkci nepřišel. Odvolání navrhli městští radní kvůli jeho spolupráci s obviněným lobbistou Martinem Dědicem. O návrhu rady hlasovali zastupitelé, většina ale byla proti nebo se zdržela. Ze stejného důvodu by měli složit funkci také dva radní z ČSSD.

|Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar, Kateřina Prachařová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

V kauze Rittig přibyl pátý obviněný. Lobbista a další tři lidé nesmějí vycestovat z Česka

Podnikatel Ivo Rittig a další tři lidé, kteří byli včera zadrženi kvůli obvinění z praní špinavých peněz v souvislosti s pražským Dopravním podnikem, nesmějí vycestovat z Česka. Rozhodl o tom soud. Policie dnes navíc v kauze obvinila pátého člověka – podle České televize jde o advokáta Marka Stubleyho.