Lockerbie

|Martina Mašková, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Nové důkazy skotských vyšetřovatelů zpochybňují případ Lockerbie

Libyjec Abdal Baset Midžrahí, obviňovaný z podílu na pádu amerického letadla nad Lockerbie, byl před třemi lety propuštěn ze skotského vězení kvůli vážné nemoci. Skotští vyšetřovatelé teď údajně podle zpráv britských médií a televize Al-Džazíra zpochybňují verdikt, na jehož základě si odseděl roky za mřížemi. Vznikají i pochybnosti o klíčovém svědku obžaloby.

|Helena Berková, Ivan Kytka, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Propuštění atentátníka z Lockerbie je pro britskou politiku smutnou kapitolou

Britská televize BBC přinesla po dvou letech první záběry libyjského atentátníka Abd al-Báseta Mikráhího, který byl v srpnu 2009 propuštěn předčasně ze skotského vězení, protože trpěl rakovinou prostaty. Podle lékařského dobrozdání mu tehdy zbývaly jen tři měsíce života. V Británii se pak objevily dohady, že za Mikráhího propuštěním byly jiné než humanitární důvody. Televizní záběry nicméně potvrdily, že je těžce nemocný a zbývá mu patrně jen několik týdnů života, což v rozhovoru pro BBC řekl i Mikrahího syn Chálid.

Přechodná národní rada Libye nechce vydat atentátníka z Lockerbie

|Jaromír Marek, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková |Zprávy ze světa

Nové libyjské vedení nevydá do zahraničí žádného ze svých občanů, vzkázal americkým senátorům ministr spravedlnosti Přechodné národní rady Muhammad Aladží. Spojené státy totiž Lybii vyzvaly, aby jim vydala muže odpovědného za pumový atentát na americké dopravní letadlo ve skotském Lockerbie. Američtí novináři vypátrali, že Abdal Basat Muhammad Migrahí žije na předměstí Tripolisu, kam se uchýlil po propuštění ze skotského vězení před dvěma lety. Zdravotní stav atentátníka je prý ale kritický.

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

Libyjský atentátník z Lockerbie umírá

Libyjec, usvědčený z provedení bombového atentátu proti americkému dopravnímu letadlu nad skotským Lockerbie, je v rodinném domě v Tripolisu a zřejmě umírá. Abdala Basata Muhammada Migrahího vypátral reportér CNN.

|Ivan Kytka, Alena Adámková |Zprávy ze světa

Britský ministr Straw přiznal, že za propuštěním atentátníka z Lockerbie byly obchodní zájmy

Britská vláda se podle tamního tisku snažila usnadnit propuštění Libyjce Abdala Basata Muhammada Mikrahího na svobodu. Mikrahí, který byl v roce 2001 odsouzen k doživotí za atentát na letadlo Panam z roku 1988, které se zřítilo na město Lockerbie, byl minulý měsíc byl propuštěn ze skotského vězení na svobodu.