LOH Rio de Janeiro

|David Koubek |LOH 2016 Rio de Janeiro

LOH končí, olympijské vesnice v Riu ale zůstávají. Říká se tak sportovním zařízením ve favelách

Stejně jako Česká republika získala Brazílie první zlatou medaili na olympijských hrách v judu. Vybojovala ji Rafaela Silvaová, a vybojovala ji doslova také pro chudinskou čtvrť, ze které pochází a kde se judu naučila. Podobně jako ona dělají první sportovní kroky, kopy, nahrávky, chvaty a tempa děti v dalších chudinských čtvrtích. Fungují tam sportovní zařízení, kterým říkají olympijské vesnice.

|David Koubek |LOH 2016 Rio de Janeiro

Copacabana je tribunou pro triatlon, dálkové plavání i pro plážový nohejbal

Organizátoři olympijských her v Riu se pokusili využít všechna lákadla města – kulturu i polohu. Karnevalový stadion sambodrom tak slouží jako cíl maratonu a dějiště lukostřelby. Na pláži Copacabana zase závodí dálkoví plavci a triatlonisti. Sledovat olympijský závod a místo tribuny být na jedné z nejznámějších pláž na světě, to je možné asi skutečně jen v Riu.

|David Koubek |LOH 2016 Rio de Janeiro

Olympijský stadion v Riu je bez ohně, názvů ale měl už několik

Riodejaneirský Olympijský stadion, kde se právě soutěží v atletice, má zvláštní osud. Netradičně na něm nebyl ceremoniál a nehoří na něm olympijský oheň. Stojí teprve od roku 2007 - a za těch pár let už museli předělávat střechu, protože hrozilo její zřícení. A vůbec lehké to není ani s jeho jménem. Už jich totiž vystřídal několik a vůbec to není třeba kvůli sponzorům.

|David Koubek |LOH 2016 Rio de Janeiro

Kritiky prezidenta zdvořile odstraníme z hlediště, varují organizátoři v Riu

Mezinárodní olympijský výbor chce zakročit proti politickým projevům a protestům diváků. V riodejaneirských hledištích se totiž objevily cedule s nápisy proti úřadujícímu brazilskému prezidentovi. Podle mluvčího organizátorů budou diváky s takovými vzkazy vyzývat, aby je schovali. Když to neudělají, budou prý „zdvořile odstraněni z hlediště“. Informaci přinesl brazilský deník Estado de São Paulo.

| ČRo, Ľubomír Smatana |Zprávy ze světa

Svůj sen si vyplavala v moři. Teď se s olympijským uprchlickým týmem chystá do Ria

Ještě před rokem seděla sedmnáctiletá Yusra Mardiniová v syrském Damašku a poslouchala výbuchy bomb. Dnes je tváří olympijského uprchlického týmu, který pojede v srpnu do Ria. Její nominaci oznámil olympijský výbor. Mezitím ale musela Yusra přeplavat moře z Turecka do Řecka a ještě přitom pomáhala táhnout člun s dvacítkou uprchlíků. Yusra je vynikající plavkyně a závodila už v Sýrii, dokud tam nezačala válka. Na olympiádu se připravuje v Berlíně.

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Státy jižní Evropy mají hubit komáry přenášející virus zika. Česko opatření nechystá

Česká republika zatím neplánuje speciální opatření proti viru zika v souvislosti s letní olympiádou. Na sportovní hry v Brazílii, kde se virus rozšířil, se v srpnu chystají tisíce sportovců a fanoušků. Ve zdejších podmínkách druh komára, který by chorobu mohl dál roznášet, nežije. Státy jižní Evropy by ho podle WHO měly hubit.

|Pavel Petr, Simona Bartošová |Ostatní sporty

Rio je plus, ale celkově jsem zklamaný, svěřil se Jan Bárta po MS v časovce

Cyklista Jan Bárta skončil na světovém šampionátu v časovce jedenáctý. Český jezdec tak v americkém Richmondu vybojoval pro české barvy účastnické místo na olympijských hrách v Riu. V redukovaném pořadí totiž skončil devátý. Navázal tak na Martinu Sáblíkovou, která podobný úspěch vybojovala o den dříve. Důvod ke spokojenosti ale Jan Bárta přesto postrádal.

|Simona Bartošová, František Kuna |Ostatní sporty

'Brambora' z Baku nás motivuje, říká posádka českého čtyřkajaku před MS

Jen jednu možnost bude mít česká posádka čtyřkajaku, aby se kvalifikovala na olympijské hry v Riu v příštím roce. Bude to na blížícím se mistrovství světa v Miláně. Úřadující světoví šampioni na kilometrové trati chtějí vedle postupu na hry do Brazílie také zopakovat medailový úspěch z loňska z Moskvy, kde brali zlato. Tři dny před startem šampionátu jsou v dobré formě.

|Michal Jurman, Simona Bartošová |Ostatní sporty

Baumrtová odpočítává dny do Ria, v současné době se jí ale příliš nedaří

Přesně za rok budou slavnostně zahájeny olympijské hry v brazilském Riu a už teď mají účast na nich jistou tři čeští plavci. Patří mezi ně i mistryně Evropy z roku 2013 Simona Baumrtová, které ale aktuální forma příliš na klidu nepřidává. Na probíhajícím světovém šampionátu ruské Kazani má za sebou totiž po dnešku už dva starty a ani v jednom z nich nedokázala projít z rozplaveb do semifinále.