„Polsko jede na dluh. Kdyby Česká republika měla takový deficit svého rozpočtu, tak máme na všechno včetně zvyšování důchodů,“ upozorňuje Luboš Palata z Deníku.
Slovensko i Maďarsko jsou v pozici zemí, na které opravdu tvrdě dopadají už nyní platná cla amerického prezidenta Donalda Trumpa. Paradoxně toho Trumpa, k němuž se jak Orbán, tak Fico hlásí.
Ukrajina nikoli symbolicky jako několikrát předtím, ale skutečnou velkou vojenskou silou zaútočila na Rusko. Obsadila a dostala pod vojenskou kontrolu velká území v ruské Kurské oblasti.
Patrioti pro Evropu, kterou nová vládní většina v Evropském parlamentu na nic nepotřebuje a v příštích pěti letech ani potřebovat nebude, zůstávají v oslovských lavicích a v izolaci.
Těsně před Pellegriniho návštěvou zrušil parlament Slovenskou televizi a rozhlas. A změnil nejen název, ale i řízení a vedení této instituce tak, aby byla plně podřízena vládnoucí moci.
Jeho zastupování Fica v Bruselu na evropském summitu bylo uklidňující. Slovenský prezident nepřijel do Bruselu nic blokovat, ale naopak uzavírat politické obchody a vyjednávat.
„V minulých volbách se ukázalo, že součet hlasů neplatí. Nikdy se nedozvíme, kdo novou Komisi podpořil, a kdo ne. Von der Leyenová to nepochybně zkusí, ale výsledek je s otazníkem.“
Kromě specifického Denníku N a několika menších vydavatelství je posledním odvážným mediálním majitelem švýcarský Ringier, který provozuje server Aktuality.sk,
Po vládním vítězství na body v obecních volbách jsou v Polsku prezidentské volby v roce 2025 důležitou metou. Důležitější než volby do Evropského parlamentu.
Nevím, jestli to tak skutečně bylo od začátku, kdy Pellegrini s jedenácti poslanci opustil před čtyřmi roky Ficův Smer a založil si stranu Hlas, ale dnes to skutečně jako podvod vypadá.
Předjednat důležitou Ficovu návštěvu v Praze přijel jeho ministr zahraničí Juraj Blanár. Po mnoha a mnoha letech není na tomto místě kariérní diplomat, ale místopředseda Ficovy strany Smer.
Tím, kdo na povolebním Slovensku rozdává karty a doslova rozhoduje o tom, kdo bude vládnout, je třetí na pásce, expremiér Peter Pellegrini a jeho Hlas.
Během inflační krize, kterou vyvolaly hlavně dopady ruské agrese proti Ukrajině, se jasně ukázalo, že koruna ani trochu nefunguje jako brzda proti inflaci, právě naopak.
Ministr spravedlnosti přirovnal film k nacistické propagandě. „Ve třetí říši produkovali propagandistické filmy zobrazující Poláky jako bandity a vrahy. Dnes na to mají Agnieszku Holland,“ napsal.
Maďarsko je dnes největším odběratelem ruského plynu a ropy v Evropě, obojí od Moskvy dostává levnou potrubní cestou a se slevou. Orbán má na výjimku ze sankcí EU na ruskou ropu, takže nic neporušuje.
Je nepochybně především Zahradilovou zásluhou, že občanští demokraté přestoupili z Evropské lidové strany do euroskeptické frakce konzervativců a reformistů.
Podle nedávno zveřejněných dat Eurostatu za rok 2021 byl celoroční příjem v přepočtu na eura v Maďarsku jednoznačně nejnižší z celé Visegrádské čtyřky.
Jak vysychaly zdroje z Ruska a zároveň začaly fungovat sankce Evropské komise, začaly se Orbánovy záměry hroutit, levný benzín i levné potraviny došly. Zkušený hráč Orbán začal vyjednávat i vydírat.
Ve středu večer se evropští diplomaté dozvěděli, že paradoxně Polsko blokuje unijní pomoc 18 miliard eur pro Ukrajinu. Tu pomoc, kterou v pondělí po složitých jednáních vyjednalo Česko s Maďarskem.
Na rozdíl od Ukrajinců se v případě povětšinou syrských běženců jedná o nelegální migranty. Také proto, že u syrských běženců neexistuje v poskytování dočasné ochrany a azylu v Evropské unii shoda.
Cena „Člověk roku“, považovaná svým významem za takovou polskou obdobu Nobelovy ceny míru, kterou v úterý večer získal premiér Petr Fiala (ODS), je ocenění velmi významné.
Stav turecké okupace severního Kypru tu máme už od roku 1974. O devět let později pak Severokyperská republika deklarovala svoji samostatnost, kterou ovšem kromě Turecka nikdo neuznal.