Tím, kdo na povolebním Slovensku rozdává karty a doslova rozhoduje o tom, kdo bude vládnout, je třetí na pásce, expremiér Peter Pellegrini a jeho Hlas.
Během inflační krize, kterou vyvolaly hlavně dopady ruské agrese proti Ukrajině, se jasně ukázalo, že koruna ani trochu nefunguje jako brzda proti inflaci, právě naopak.
Ministr spravedlnosti přirovnal film k nacistické propagandě. „Ve třetí říši produkovali propagandistické filmy zobrazující Poláky jako bandity a vrahy. Dnes na to mají Agnieszku Holland,“ napsal.
Maďarsko je dnes největším odběratelem ruského plynu a ropy v Evropě, obojí od Moskvy dostává levnou potrubní cestou a se slevou. Orbán má na výjimku ze sankcí EU na ruskou ropu, takže nic neporušuje.
Je nepochybně především Zahradilovou zásluhou, že občanští demokraté přestoupili z Evropské lidové strany do euroskeptické frakce konzervativců a reformistů.
Podle nedávno zveřejněných dat Eurostatu za rok 2021 byl celoroční příjem v přepočtu na eura v Maďarsku jednoznačně nejnižší z celé Visegrádské čtyřky.
Jak vysychaly zdroje z Ruska a zároveň začaly fungovat sankce Evropské komise, začaly se Orbánovy záměry hroutit, levný benzín i levné potraviny došly. Zkušený hráč Orbán začal vyjednávat i vydírat.
Ve středu večer se evropští diplomaté dozvěděli, že paradoxně Polsko blokuje unijní pomoc 18 miliard eur pro Ukrajinu. Tu pomoc, kterou v pondělí po složitých jednáních vyjednalo Česko s Maďarskem.
Na rozdíl od Ukrajinců se v případě povětšinou syrských běženců jedná o nelegální migranty. Také proto, že u syrských běženců neexistuje v poskytování dočasné ochrany a azylu v Evropské unii shoda.
Cena „Člověk roku“, považovaná svým významem za takovou polskou obdobu Nobelovy ceny míru, kterou v úterý večer získal premiér Petr Fiala (ODS), je ocenění velmi významné.
Stav turecké okupace severního Kypru tu máme už od roku 1974. O devět let později pak Severokyperská republika deklarovala svoji samostatnost, kterou ovšem kromě Turecka nikdo neuznal.
Místo embarga na ruský plyn teď zkoušíme přijmout embargo na ropu. Ale všichni moc dobře vědí, že prodej ropy může Rusko přesměrovat jinak o dost snáz.
Orbánova politika ve stylu: „Budeme Ukrajinu podporovat, jen když nám to nepokazí kšefty s Ruskem,“ zvedla popularitu jeho Fideszu před volbami na počátku dubna o několik procentních bodů.
Současná uprchlická ukrajinská vlna je ještě větší než ta syrsko-irácká. V Evropě dnes naštěstí nejsou žádní tehdejší Češi, Maďaři, Poláci a Slováci, kteří by před běženci z války drátovali hranice.
Ukrajinky a jejich děti utíkají k nám do Evropy nalehko, tak, jak utíká člověk, který se snaží zachránit před válkou. Tak, jak utíká člověk, který věří, že se za nějaký krátký čas zase vrátí domů.
Cesta českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) na Ukrajinu byla sice chvályhodné gesto. Ale v dnešní době, kdy si v Kyjevu podávají západní státníci kliku, nebyla zas až tak pozoruhodná.
Praha vyšla v dohodě o Turówu Varšavě přátelsky vstříc. Rozhodla se nečekat na rozsudek Soudního dvora Evropské unie. A uzavřela s Polskem dohodu, v níž finančně nechtěla víc než před podáním žaloby.
Polsko už v několika případech, mimo jiné i v případě předběžného rozhodnutí Evropského soudu v česko-polském sporu o důl Turów, verdikty unijního soudu ignoruje a neplní.
Muselo to být pro Viktora Orbána zklamání, když ústavní soud maďarskému premiérovi neodpověděl kladně na otázku, zda je maďarské právo nadřazeno tomu unijnímu.
Přes určité pochopení pro polská specifika se dá očekávat, že německo-polské vztahy budou za nové vlády v Berlíně a za současné polské vlády Práva a spravedlnosti napjatější, než byly dosud.
Postavení Polska v Evropské unii už dávno není normální, podobně jako okolnosti, za kterých byla vydána deklarace Práva a spravedlnosti o Polsku jakou pevné součásti EU.
Místo šetrného přístupu k cenné lokalitě však k rozhledně jezdí míchačky s betonem a nákladní automobily. Likvidují nejcennější partie rezervace, která je vyhlášena jak na polské, tak na české straně.
Po Německu, které dokázalo zvládnout brexit, zelenou dohodu, smlouvu s Čínou i prosincové hrozící veto Polska a Maďarska unijnímu rozpočtu a fondu obnovy, bude pro Portugalsko těžké být ještě lepší.