Nejvíc vzornou docházku z českých europoslanců měli v minulém roce Luděk Niedermayer (TOP 09) a Marcel Kolaja (Piráti), kteří nechyběli ani na jedno hlasování.
„Měli bychom vést legitimní diskusi o tom, zda je dnešní úroveň úrokových sazeb dostatečná na to, aby inflace začala rychle klesat,“ říká bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer (TOP 09).
Europoslanec poukazuje na to, že letos se zásobníky podařilo naplnit díky dodávkám z Ruska, se kterými ale příští rok nelze počítat. Je proto podle něj důležité část zásob udržet i pro další zimu.
Maďarský premiér Viktor Orbán jednal se svým rakouským protějškem o postoji vůči Rusku a o energetice. Jednání málem ohrozily jeho výroky o míšení ras.
Jaké úkoly čekají českou centrální banku v době poznamenané vysokou inflací a ruskou invazí na Ukrajině? Vladimír Kroc se ptal europoslance Luďka Niedermayera, který je bývalým viceguvernérem ČNB.
Europoslanec Luděk Niedermayer odhaduje, že nyní dojde k posílení role dřeva především jako lokálního paliva a také uhlí, které se při rostoucích cenách plynu stává ekonomicky velice atraktivní.
Poslanci Evropského parlamentu žádají Evropskou komisi, aby bezodkladně přistoupila k vymáhání pravidla, podle kterého nemají členské země porušující principy právního státu nárok na evropské dotace.
„Není to žádná pomoc, kterou by hodní ministři vytáhli ze svých kapes. Je to využití peněz daňových poplatníků, které by měly být využity efektivně, aby řešily existující problém,“ říká Niedermayer.
Pondělním hostem Dvaceti minut Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus byl europoslanec za TOP 09 a Starosty a nezávislé, bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.
Jde o nárokové eurodotace na hektar a chov dobytka, na kterých jen loni koncern ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) inkasoval z unijního rozpočtu přes miliardu korun.
Česku se sice dosud dařilo plnit klimatické cíle stanovené v roce 1990, ale především proto, že se výrazně proměnila ekonomika. Teď už bude muset být vláda aktivnější.
Šéfka Evropské komise nastupovala do funkce s vizí uhlíkové neutrality, boje proti klimatickým změnám nebo rozvoje technologií a digitalizace. Nedlouho po její inauguraci ale Evropu zasáhla pandemie.
Ještě před rokem premiér Andrej Babiš zrušení superhrubé mzdy odmítal. Dnes chce superhrubou mzdu zrušit a je pro patnáctiprocentní zdanění práce. Co se v posledním roce změnilo?
„Byl bych rád, kdyby si rezoluci přečetly české orgány, které rozhodují o poskytování dotací,“ říká europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Měly by zhodnotit, zda jednají podle unijního práva.
Německá kancléřka a francouzský prezident mají ambiciózní plán na oživení evropských ekonomik, premiér Andrej Babiš se k němu ale staví kriticky. „Jeho úsudek je chybný,“ myslí si Luděk Niedermayer.
Debatu o důvodech neúčasti rozpoutalo tvrzení médií, že ministryně na jednáních chybí kvůli špatné jazykové vybavenosti. To šéfka resortu odmítla. Později ale přiznala, že má s angličtinou problémy.
Pomoc je podle Horské spíše používána ke zvýšení osobního PR členů vlády, než že by šlo o skutečnou pomoc. Tato situace prohlubuje současnou krizi, doplnil ekonom Filip Pertold.
Navržená eurokomisařka pro vnitřní trh podle europoslanců nedokázala uspokojivě vysvětlit své finanční aféry z doby, kdy sama působila v europarlamentu.
Česká republika zatím oficiálně nikoho na post eurokomisaře nejmenovala. Spekuluje se však o tom, že by měla pokračovat současná komisařka Věra Jourová.
Od nových pravidel si europoslanci slibují méně úmrtí na silnicích. Kromě zařízení na omezování rychlosti se povinná výbava vozů rozšíří také o zapisovač rychlosti.
Peníze na to chce získat zavedením digitální daně, zvýšením některých spotřebních daní či zrušením daňových výjimek. Podle Niedermayera vláda rozdává peníze, o kterých si jen myslí, že je získá.
Spojené království a ostatní země Evropské unie podepsaly dohodu o brexitu. Dokument ale začne platit až ve chvíli, kdy jej schválí poslanci britské Dolní sněmovny a poslanci Evropského parlamentu.
Hlasování určilo postoj europarlamentu pro vyjednávání s členskými státy EU, proto je možné, že konečná podoba limitů kvůli kompromisu ještě dozná změn.
Lídři členských zemí Evropské unie jednali na vrcholném setkání i o budoucí podobě eurozóny. Základem pro jednání je návrh Francie a Německa na vytvoření jednotného rozpočtu pro státy platící eurem.
„Výstup z kurzového režimu slabé koruny se docela povedl, protože zůstává stabilní, což byla jedna z největších obav,“ hodnotí bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.