Podle senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti) je česká muniční iniciativa unikátní, mohla by ale být levnější. Poslanec Pavel Žáček (ODS) namítá, že takové spekulace odrazují další státy od účasti.
Německý deník Handelsblatt tvrdí, že jedna konkrétní firma na iniciativě velmi dobře vydělává. Má jít o společnost Excalibur Army, která spadá pod český zbrojní holding Czechoslovak Group.
Urolog vypracoval posudek, ve kterém dal za pravdu lékařům, že správně vyhodnotili snímky ze sona. Nikdy je ale neviděl, soudy přitom o jeho závěry opřely rozhodnutí. Znalec výtky odmítá.
Zpráva senátora Wagenknechta popisuje konkrétně údajně sporný případ „dílčího nákupu české muniční iniciativy 180 tisíc kusů munice 155 M107 hrazené ze strany Německa“.
Munice pro Ukrajinu z české muniční iniciativy byla podle senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti) předražená o 1,4 miliardy korun a kvůli tomu se jí nakoupilo asi o 20 000 kusů méně.
Novela má podle senátní úpravy umožnit zadavatelům vyloučit z řízení mimo jiné firmy a subdodavatele, jejichž skutečným majitelem je člen vlády nebo vedoucí centrálního správního úřadu.
„Za tato nepravdivá osočení spočívající v označení za ‚udavače‘ a ‚toho, kdo připravil Českou republiku o 800 milionů‘, se vám tímto omlouvám,“ napsal Babiš v dopise adresovaném Wagenknechtovi.
Do návrhu novely zákona ke střetu zájmů se dostal paragraf, který zavádí vysoké pokuty za zveřejnění informací. Média by tak nemohla například napsat, kolik si vrcholní politici vydělali.
Druhou místopředsedkyní se stala první náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová, třetí pražská zastupitelka Blanka Charvátová a čtvrtým místopředsedou je bývalý poslanec Martin Jiránek.
Podle Pikalova vyjádření na stranickém fóru tak učiní k 10. lednu. Aktualizovaný kodex měl mimo jiné obsahovat rozšířenou a přepracovanou sekci ohledně kumulace funkcí.
Bartoš za své priority označil stabilizaci strany ve vládní roli, profesionálnější politickou i mediální strategii. Výsledek říjnových sněmovních voleb označil za neúspěch, ke kterému se staví čelem.
Nominaci má i dosavadní předseda Ivan Bartoš, který na fóru před týdnem uvedl, že okolnosti své možné kandidatury zvažuje. Vzhledem k situaci v celostátní politice požádal o čas na vyjádření.
V předvolební debatě serveru Blesk.cz ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že požaduje od lídrů opozice omluvu za nařčení z praní špinavých peněz do půlnoci.
Počínání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše, na které upozornil novinářský projekt Pandora Papers, vykazuje podle senátní komise znaky trestných činů včetně podvodu.
„Politici, dodavatel i realizátor, tedy Skupina ČEZ, by neměli mít úplně volné ruce s tím, že si tam natočí cokoli a zaplatíme to z daní,“ zdůrazňuje senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty).
„Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat,“ řekl o rozhodnutí soudu premiér Andrej Babiš (ANO).
Dohodu na nutnosti úprav pandemického zákona potvrdil také Tomáš Goláň z klubu ODS a TOP 09. Podle něj by sněmovna mohla teoreticky zákon schválit v pátek.
Ministerstvo průmyslu a obchodu odmítá, že by stát při poskytování úvěrů pochybil. I Českomoravská záruční a rozvojová banka uvedla, že při poskytování úvěrů postupovala podle zákona.
Ve stížnosti senátoři poukazují na nejasnosti ohledně toho, proč některé malé podniky musí zůstat zavřené, zatímco jiné mají výjimku. Stížnost podepsalo 63 z 81 senátorů
Podle autorů není jasné, proč například prodejny obuvi, oblečení nebo elektrospotřebičů musí zůstat zavřené, zatímco železářství nebo psí salony ne. Cílem stížnosti je opatření zrušit.
Podle senátora tak rada měla učinit kvůli střetu zájmů u českého ministerského předsedy. Unijní soud ale zdůraznil, že pouze členské státy rozhodují o tom, kdo je bude na jednáních zastupovat.
„Naši pirátskou posádku v Senátu bychom velice rádi posílili, a to minimálně tak, abychom sestavili vlastní senátní klub,“ uvedl Bartoš. K ustavení klubu je potřeba nejméně pět senátorů.