lupénka

lupénka v textech na iROZHLASU

|Blanka Vávrová |Člověk

Dnes je světový den lupénky. V Česku jí trpí až 250 tisíc lidí, mnozí se neléčí

Asi 250 tisíc lidí v Česku trpí lupénkou. Choroba není nakažlivá, jde o poruchu imunity, kterou může vyvolat třeba stres nebo prodělaná nemoc. Podle odhadů kožních lékařů se s ní ale někteří lidé vůbec neléčí. Upozorňují na to při Světovém dnu lupénky. V současnosti je nejúčinnější biologická léčba, která stojí zhruba čtvrt milionu korun ročně a nárok na ni mají jen pacienti s nejvážnějšími projevy.

|Jana Čermáková, dab, Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Pojišťovny chtějí zlevnit biologickou léčbu, ne všichni pacienti se k ní dnes dostanou

Může to být medicínská naděje pro 21. století. Biologická léčba pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou, rakovinou, léčí revma nebo lupénku. Jenže dosud je hodně drahá. Léky pro jednoho pacienta stojí několik stovek tisíc ročně, ale můžou přijít i na více než milion korun. Zdravotní pojišťovny proto chtějí péči zlevnit. Problémem se bude zabývat i ministerstvo zdravotnictví.

|Andrea Skalická, kap |Člověk

Světový den lupénky připomíná kožní nemoc, kterou trpí také 250 tisíc Čechů

Více než 250 tisíc Čechů trpí závažným kožním onemocněním – lupénkou. Dnešní Světový den lupénky chce upozornit i na to, že život s touto nemocí vůbec není jednoduchý. Pacientům nejvíce pomáhá biologická léčba nemoci, ta je ale velmi drahá. Většina pacientů na ni nedosáhne, a tak se léčí pomocí tablet nebo nejrůznějších mastí.