lustrační zákon

|Jana Čermáková, Věra Pfeifferová, kov |Zprávy z domova

Povinná lustrace pro ministry sněmovnou neprošla, měla by platit jen pro úředníky

Lustrační zákon se zřejmě bude vztahovat jen na místa vedoucích úředníků. Zavádí to doprovodná norma ke služebnímu zákonu, kterou dnes přijali poslanci a která teď míří k posouzení do Senátu. Opoziční TOP 09 a ODS se snažily prosadit, aby čisté lustrační osvědčení museli před svým jmenováním předkládat i ministři, se svými návrhy však pravicoví poslanci neuspěli.

|Věra Pfeifferová, Matěj Skalický |Zprávy z domova

Komunisté se znovu pokusí prosadit zrušení lustrací. Už je načase, míní Kováčik

Poslanci rozhodnou o budoucnosti lustrací v Česku. Na dnešním jednání se vrátí k přerušenému projednávání návrhu KSČM na zrušení lustračního zákona. Opoziční strany ODS a TOP 09 požadují jeho zamítnutí, pro jeho další projednávání by naopak mohli zvednout ruku kromě komunistů i někteří poslanci hnutí ANO a ČSSD.

Ministři budou jednat o zrušení lustračních zákonů. Novelu předkládají komunisté

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Vláda dnes posoudí návrh KSČM na konec lustračních zákonů. Komunisté je považují za diskriminační. To si myslí také prezident Miloš Zeman, podle kterého lustrační zákony už splnily svou funkci, a nemá cenu je dál prodlužovat. Opačný názor budou mít podle už předběžných vyjádření ministři v demisi. Pro zachování lustračních zákonů jsou třeba lidovci.

|Jana Zemanová, Věra Pfeifferová, Tereza Bartůňková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Lustrační zákon je nedotknutelný, tvrdí KDU-ČSL. Babiš prý ale ve vládě být může

Chystaná koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL by mohla zkrachovat na lustracích, a to kvůli případnému ministerskému postu pro šéfa ANO Andreje Babiše, který za minulého režimu údajně spolupracoval s StB. Pro lidovce je totiž lustrační zákon nedotknutelný, a pokud by měl být zrušen, řada poslanců strany by měla problém s účastí ve vládě. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ale připustil, že Babiš být ve vládě může i bez lustračního osvědčení.

|Simona Bartošová, Jan Beneš, Tereza Chlubná |Zprávy z domova

Babiš nepožádá o lustrační osvědčení. Na post ministra ho nepotřebuji, tvrdí

Šéf hnutí ANO a podnikatel Andrej Babiš podle svých slov nemusí být za každou cenu ve vládě. Navíc nebude žádat o lustrační osvědčení. Při jeho případném angažmá v kabinetu by ho ale zřejmě požadoval prezident Miloš Zeman. Babiš chce počkat na rozhodnutí slovenských soudů, u kterých se domáhá očištění svého jména. Justice řeší jeho údajnou spolupráci s StB.

|Jana Zemanová, Věra Pfeifferová, bre |Zprávy z domova

Podmínka negativního lustračního osvědčení ministrů sestavení vlády neohrozí, říká Sobotka

Požadavek na lustrační osvědčení příštích ministrů by neměl výrazně komplikovat jednání o nové vládě. Prohlásil to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj je negativní lustrační osvědčení zvyklost, která by měla být respektována i nadále. Problém může nastat pro předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který je spojován s údajnou spoluprací s StB. Babiš to odmítá.