Večerní prohlídka luxorského chrámu trvá do osmi hodin. Po západu slunce tak zbývají asi tři hodiny na to projít si chrám v přítmí s krásně nasvícenými nádvořími, sloupy, kolosy faraónů.
„Jde o velmi důležitý nález,“ řekl Reuters Peter Lacovara, ředitel amerického Fondu pro kulturní dědictví starého Egypta a archeologii. „Je to něco jako egyptské Pompeje,“ sdělil Lacovara.
Pivo bylo v Egyptě velmi populární. Připravovalo se po celé zemi a jeho vaření je zachycené na malbách už ze Staré říše. Egyptologové soudí, že se pilo při práci i při náboženských obřadech.
Obyvatelé egyptského Luxoru prodávají pozemky a další majetek. Maso z jejich jídelníčku zmizelo a přibývá i sebevražd. Zoufalství z dopadů koronaviru dosahuje v turistickém středisku vrcholu.
V Sakkáře, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, se pohřbívalo více než 3000 let a přes dvě milénia sloužila jako pohřebiště pro někdejší hlavní město Dolního Egypta Memfis
Elektrické vláčky, které vozí turisty od pokladen ke vchodu do Údolí králů, jsou neustále plné. Před třemi lety tu bylo ticho a na parkovišti jediný autobus.
Celých pět let už je egyptský Luxor bez turistů. Největší muzeum pod širým nebem se staroegyptskými památkami neláká. Místní nad tím kroutí hlavou a obviňují média ze šíření strachu. Přitom když u chrámu královny Hatšepsut v roce 1997 zemřely při útoku desítky cizinců, turisté se o necelý rok později vrátili. Egyptská revoluce má teď paradoxně mnohem horší dopad. Luxor se přitom celých pět let držel bouřlivých událostí stranou.
Staroegyptské památky v Luxoru jsou liduprázdné. Světoznámý Amonův chrám v Karnaku nyní mají náhodní turisté sami pro sebe a fronty na prohlídku Tutanchamonovy hrobky v údolí Králů jsou také minulostí. Egypt s odlivem turistů zápasí už několik let. Zatímco pro zahraniční návštěvníky může být současný stav příjemný díky nízkým cenám ubytování, místní ekonomika trpí.
Egyptská policie podle svědků při odhalení útoku v Karnaku selhala. Na atentátníky prý upozornil až civilista. Sebevražedný útočník se včera odpálil u chrámového komplexu a zranil čtyři lidi. Egyptská vláda kvůli incidentu posílila ostrahu všech starověkých památek v zemi.
V chrámovém komplexu Karnak v jižním Egyptě chtěli zaútočit sebevražední atentátnici. Egyptská média uvádějí, že policie nedaleko památek prověřovala podezřelý automobil, když explodovala nálož. Při výbuchu utrpěli zranění nejméně čtyři Egypťané.
Horkovzdušný balon s 20 turisty havaroval na západním břehu řeky Nil nedaleko egyptského Luxoru. Nehodu přežil jen jeden turista a pilot balonu, 19 lidí zahynulo. Informovala o tom egyptská státní televize Nile TV.