Lužické hory

|Tomáš Mařas |Regiony

Starostové z Českolipska představili vlastní varianty vedení elektřiny do Šlukovského výběžku

Společnost ČEZ plánuje postavit koridor stožárů velmi vysokého napětí z Varnsdorfu na Děčínsku přes Svor až k Novému Boru na Českolipsku. Sloužit má jako záložní vedení vysokého napětí do Šluknovského výběžku. Při silném větru nebo i sněhové vánici tam totiž dochází k výpadkům proudu. Stožáry přes Lužické hory ale nechtějí starostové Novoborska na Českolipsku. Veřejnosti proto představili ve Svoru na Českolipsku další varianty.

|Tomáš Mařas |Regiony

Kopec Klíč na Českolipsku sjíždí po pěšinách cyklisté, CHKO Lužické hory to chce omezit

Kopec Klíč u Nového Boru na Českolipsku přestává být výletním místem jen pro pěší. Poslední dobou se tam na horských kolech prohání milovníci adrenalinu. Sjíždí z vrcholu kopce po pěšinách i po turistických trasách. Přestože je kopec Klíč přírodní rezervací, nedělají nic protiprávního. Vedení Chráněné krajinné oblasti Lužické hory chce ale takovou adrenalinovou zábavu zatrhnout.

|Tomáš Mařas |Regiony

Plán stavby vysokého napětí přes Lužické hory se nelíbí ekologům a obcím. Navrhují jiné varianty

Pracovní skupina na záchranu Lužických hor hledá jinou trasu pro vedení vysokého napětí, které má zásobovat proudem Šluknovsko. Postavit ho chce firma ČEZ. Plán vést záložní zdroj právě přes Lužické hory se objevil v jejím investičním záměru na roky 2017 a 2018. To se ale nelíbí ochráncům přírody a obcím na Novoborsku, navrhují dát kabely pod zem, nebo je vést jinudy.