lůžka

lůžka v textech na iROZHLASU

|Miroslav Zimmer |Regiony

Částečná výhra, nebo neúspěch? Roudnická nemocnice zavře dvě oddělení

Podřipská nemocnice v Roudnici nad Labem uhájila v boji s největší zdravotnickou pojišťovnou dvě ze čtyř oddělení na dobu pěti let. Ze 170 akutních lůžek zůstanou podle dohody lůžka na chirurgii a interně. Gynekologii a porodnici, která od září pro nedostatek lékařů nefunguje, i dětskému oddělení pojišťovna smlouvu na další roky neprodlouží. Zánikem pediatrie zřejmě přijde Roudnice i o dětskou pohotovost.

|Milan Kopp, Veronika Sedláčková |Zprávy z domova

Pojišťovny chtějí podle nemocnic rušit vedle akutních i lůžka následné péče

Ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny plánují pro příští rok rušení tisíců akutních lůžek v nemocnicích. Zdůvodňují to potřebou šetřit a zajistit větší efektivitu péče. Narážejí přitom na odpor mnoha zdravotnických zařízení. Asociace českých a moravských nemocnic dnes navíc přišla s varováním, že se úsporné kroky můžou dotknout i lůžek následné péče a léčeben dlouhodobě nemocných. Zdravotní pojišťovny to popírají.

Pojišťovny chtějí zrušit kardiologii na Bulovce. Lékaři za tím vidí něčí zájem o pracoviště

|Ľubomír Smatana, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Prázdná pokladna VZP nutí její vedení šetřit, kde se dá. Poznají to i pacienti se srdečními problémy v Praze a severovýchodně od ní. Jejich spádovým zařízením je Kardiologie na Bulovce, s. r. o., které ale pojišťovny zruší všech 12 lůžek. Podle pojišťoven si pacienty převezmou snadno jiná zařízení, podle zástupců Nemocnice na Bulovce se sníží komfort pacientů. Kardiologové nepochybují, že je za tím nekalý boj o lukrativní pracoviště.

|Zuzana Kopuletá, krw, Kateřina Kozmová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Jihomoravský kraj chce zabránit rušení nemocničních lůžek

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek odmítá další rušení lůžek v nemocnicích. Zdravotní pojišťovny jich chtějí škrtnout celkem šest tisíc. Smlouvu na pět let proto dostane jen část nemocnic. Zbytek musí znovu jednat a částečně omezit péči. Hašek ale tvrdí, že se s ministerstvem zdravotnictví dohodl už před rokem. Další rušení lůžek v regionu nechce připustit.

|Zuzana Kopuletá, Martin Drtina, Květa Moravcová, Kateřina Kozmová |Zprávy z domova

Zrušení akutních lůžek bude znamenat náš zánik, bouří se menší nemocnice

Zdravotní pojišťovny chtějí příští rok zrušit šest tisíc akutních lůžek v nemocnicích. Ve 12 zařízeních mají lůžka akutní péče skončit úplně. Nemocnice proti chystanému kroku protestují. Podle nich to bude znamenat jejich konec. Jiné plán pojišťoven přirovnávají ke znárodnění.

|Eva Presová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Hejtmani se kvůli rušení lůžek v nemocnicích obrátí na ÚOHS

Hejtmani nesouhlasí s postupem ministerstva zdravotnictví při rušení deseti tisíc lůžek. Obrátí se kvůli tomu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Chtějí, aby věc prošetřil. Ministerstvo zdravotnictví se se zdravotními pojišťovnami dohodlo na zrušení přebytečných lůžek proto, aby ušetřilo. Zdravotní pojišťovny tento týden podepsaly memorandum stvrzující tento záměr. Podle hejtmanů jde o kartelovou dohodu, která prohloubí krizi ve zdravotnictví.