O tom, jak si Ukrajinci zvykli na život v neustávajícím strachu z bombardování a v ostřelováním zničených městech promluvil zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek.
„Dalo se to čekat,“ připouští Petr Drbohlav z Člověka v tísni úpadek zájmu lidí o osudy Ukrajinců, kteří trpí válkou. Humanitární organizace proto hledá způsoby, jak se pomáhat efektivněji.
Ukrajinská novinářka News Julija Drozdová od začátku války na Ukrajině reportuje z míst největších bojů. „Vzhledem k bezpečnostní situaci jsem cítila úzkost,“ připouští.
Reportéři Českého rozhlasu se vrátili po čtvrt roce na místa, kde sledovali útěk Ukrajinců před válkou. Teď ale již sledují, jak se část z nich vrací domů.
„Ani jedna raketa nedopadla ve Lvově. Dobrá práce sil protivzdušné obrany. Z toho důvodu nevíme, zda bylo naše město tentokrát cílem, nebo ne,“ napsal starosta města.
„Tentokrát jsem byl v západní části, přímo ve Lvově, kde jsme měli hlavní základnu, protože veškerá doprava materiálu šla právě přes tuto část,“ popisuje v pořadu Osobnost Plus.
„V létě nemáme vůbec čas odpočívat, protože musíme dělat zásoby na zimu. Pracujeme už osm let – od začátku války v roce 2014. Ale teď je aktivnější fáze bojů a pomáhá nám víc lidí,“ popisuje Oksana.
Někteří civilisté se už vrátili do oblastí, ze kterých se stáhla ruská armáda, byť někteří se třeba vracejí jen pro věci. Pokud jde o obnovu, prioritu mají spíše příměstské oblasti.
Západoukrajinským Lvovem od začátku ruské invaze prošly statisíce uprchlíků. Asi 200 tisíc běženců podle starosty Andreje Sadovyje našlo ve Lvově dočasné útočiště.
Ruská invaze zavřela divadla po celé Ukrajině. Před pár dny se ale umělci vrátili na prkna opery ve Lvově. Umělci doufají, že lidem dodají naději a pomůžou jim alespoň na chvíli zapomenout na válku.
Drtivá většina houfnic, které Spojené státy slíbily ukrajinské armádě, už je „v ukrajinských rukách“, sdělil ve středu novinářům vysoce postavený činitel amerického ministerstva obrany.
Podle ukrajinských médií šlo o další ostřelování ukrajinských měst ruskými raketami a střelami s plochou dráhou letu. Zakarpatskou oblast Rusové ostřelovali poprvé od začátku invaze.
Dobrovolník Michailu přivezl na trh v Buče nedaleko Kyjeva, ve které se lidé stále vzpamatovávají z ruské okupace, tradiční velikonoční koláče. Jsou to dorty z kynutého těsta zdobené cukrovou polevou.
Protiletecké sirény se v noci na sobotu rozezněly i v řadě dalších měst, například na jihu v Oděse, Charkově, či v Mykolajivu, na západě Ukrajiny i v její centrální části, napsal list The Guardian.
Proč je důležité mít ve válce gelové nehty? Z čeho dětští uprchlíci tak často zvrací? A kam nejčastěji míří Ukrajinci, kteří museli opustit své domovy?
Devět dní po ruském vpádu na Ukrajinu se Viktoria a Petro Kovalenkovi se rozhodli utéct z Černihivu, aby dostali děti do bezpečí. Cestu ale přežila jenom Viktoria s roční dcerou Varvarou.
Část výroby kabelů pro automobily se z ukrajinského Lvova stěhuje do Mladé Boleslavi. Přesun části výroby z válkou zmítané země má automobilce Škoda Auto pomoct částečně nahradit výpadek dílů.
Ukrajinský ministr vnitra řekl, že z Ruska k ukrajinským hranicím směřují čerstvé jednotky, dají se tak očekávat další snahy ruských sil o pokrok při už více než měsíc trvající invazi Ukrajiny.
Ve Lvově na západě Ukrajiny úřady v sobotu ohlásily tři mohutné exploze. Podle starosty byl útok odvetou za návštěvu amerického prezidenta Bidena v Polsku, poblíž hranic s Ukrajinou.
Psychologové zatím ještě nezahajují ozdravnou psychoterapii. S terapií se musí začít, až si běženci najdou stálé místo pobytu a budou se opravdu cítit bezpečně.
Západ Ukrajiny byl ruské agrese, která se soustředí na sever, východ a jih země, dosud v zásadě ušetřen. Minulou neděli ale zemřelo při ruském útoku na základnu u polských hranic nejméně 35 lidí.
V noci se Lvovem rozléhaly sirény upozorňující na možný nálet. Teď na ulici zní píseň starého harmonikáře. I takovéto kontrasty v současnosti západoukrajinské město nabízí.
Varovné protiraketové sirény v neděli hlásily nebezpečí útoku na většině území Ukrajiny. Rozezněly se například v Charkově, Kyjevě či Oděse, uvedl zpravodajský portál The Kyiv Independent.
Před nádražím ve Lvově sedí dvě dívky se smutným výrazem ve tváři. Vypráví, že utekly ze Žytomyrské oblasti, ale musí se vrátit, protože doma nechaly cestovní dokumenty a nedostanou se přes hranice.