Islámský stát v minulosti ovládal velké části Sýrie a Iráku a byl známý krutostí ke svým odpůrcům. Po pádu Bašára Asada odborníci varovali, aby Islámský stát nevyužil mocenského vakua.
Nová zpráva HCR je další z důkazů o násilnostech a špatném zacházení s lidmi v Libyi. Podle ní se násilností dopouštěli všichni účastníci konfliktu, včetně zahraničních žoldnéřů.
Resort vnitra povolil lodi přistát poté, co se Itálie domluvila s dalšími unijními zeměmi na rozdělení utečenců. Francie a Německo jich přijme 60, pět dalších se vydá do Portugalska a dva do Irska.
Nedávná eskalace bojů v Libyi mezi stoupenci mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu a vojskem maršála Chalífy Haftara hrozí přerůst v plnohodnotnou občanskou válku.
Francie je připravena přijmout 20 z více než 60 migrantů, které na začátku dubna zachránila loď u libyjského pobřeží. Dalších 22 zachráněných může putovat do Německa.
Tři nevládní mezinárodní organizace přerušily záchranné operace ve Středomoří, kde se migranti z Afriky snaží dostat do Itálie. K rozhodnutí Lékařů bez hranic se připojily Save the Children a Sea Eye.
Záchranářské organizace působící ve Středozemním moři jsou v přímém kontaktu s libyjskými pašeráky lidí. V rozhovoru s italským deníkem La Stampa to řekl státní zástupce. Uvedl, že o tom má důkazy.
Únosci letadla libyjské státní letecké společnosti Afriqiyah Airways se vzdali. Policisté je prohledali a odvedli do vazby. Na Twitteru to oznámil maltský premiér Joseph Muscat. Únosci předtím na Maltě požádali o politický azyl, uvedla agentura AFP. Jde zřejmě o stoupence bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Dvojice únosců už z uneseného letadla propustila všech 118 cestujícícha členů posádky. Původně hrozili, že mají ruční granáty a stroj vyhodí do povětří.
Před 75 lety nastoupili českoslovenští vojáci do obklíčeného libyjského Tobruku, který pak úspěšně bránili proti italským a německým jednotkám. Kromě nepřátelské palby je v poušti sužovalo i nehostinné prostředí a nedostatek vody. Třeba prádlo si proto prali v benzinu. Přispěli ale k tomu, že se strategicky důležitý přístav udržel v rukou Spojenců.
Maďarský premiér Viktor Orbán navrhl, aby Evropská unie zřídila na pobřeží Libye velký uprchlický tábor, kde by byly s pomocí libyjské vlády vyřizovány všechny žádosti Afričanů o azyl. Rovněž by podle něj mělo být zrušeno zbrojní embargo OSN, kterému Libye čelí od roku 2011. Orbán to řekl ve Vídni na summitu evropských zemí, které leží podél takzvané balkánské trasy.
Vláda Národní jednoty připlula do libyjského Tripolisu. V tuniském exilu vznikala pod silným tlakem mezinárodního společenství. Má za cíl sjednotit zemi a ukončit násilí. Předseda Fáiz Sarrádž v budoucnost svého kabinetu věří.
Skotská prokuratura chce vyslechnout další dva Libyjce podezřelé z atentátu na letadlo nad obcí Lockerbie v roce 1988. Za pumový útok na stroj společnosti Panam dostal v minulosti doživotní trest jiný Libyjec Abdelbaset Midžrahí. O jeho vině i o pozadí útoku existují dodnes pochybnosti.
Americká armáda údajně při speciální letecké operaci v Libyi zabila jednoho z vůdců severoafrických teroristů. O smrti Mochtara Belmochtára informovala mezinárodně uznávaná libyjská vláda, která má pod kontrolou jen část země bez hlavního města Tripolisu.
Přes 1600 migrantů zemřelo jen letos při pokusu o dosažení evropských hranic. Nejvíc životů si vyžádaly cesty přes Středozemní moře mezi Sýrií a Maltou.
Ve Středozemním moři se údajně utopilo zhruba 400 lidí, kteří se plavili z Libye do Evropy. Italská námořní hlídka z převrácené lodi zachránila 144 osob. Oznámila to humanitární organizace Save the Children. Pátrací operace trvá od pondělka, zatím se podařilo najít devět těl.
Česká armáda dnes evakuovala všech deset pracovníků českého velvyslanectví v libyjském hlavním městě Tripolisu. Spolu s nimi se k evakuaci připojilo i jedenáct pracovníků švýcarského úřadu.
Spojené státy v sobotu evakuovaly personál ambasády v libyjském Tripolisu do sousedního Tuniska. Zaměstnance z Libye předtím stáhla i Organizace spojených národů a Turecko. Důvodem jsou těžké boje ozbrojených milic v hlavním městě a v okolí letiště.
Na libyjský parlament v Tripolisu zaútočily polovojenské jednotky vysloužilého generála Chalífy Haftara. Ozbrojenci nejdříve uzavřeli okolní ulice a pak do budovy vtrhli s protiletadlovými zbraněmi. Podle svědků byla slyšet v okolí parlamentu střelba. Dnešnímu útoku na národní shromáždění předcházely páteční boje ve východolibyjském Benghází, při kterých zahynulo 70 lidí.
Vojáci nové přechodné vlády v Libyi se zatím neúspěšně pokusili dobýt pouštní město Bání Walíd, jednu ze tří (nebo čtyř) posledních bašt svrženého režimu plukovníka Kaddáfího. Při postupu k centru města, které leží asi devadesát kilometrů na jihovýchod od Tripolisu, se někdejší rebelové proti Kaddáfího režimu setkali s tuhým odporem ozbrojenců věrných bývalému diktátorovi. Jeho odpůrci se proto vzápětí raději stáhli.
Povstalci a vládní jednotky už druhou noc válčí o Tripolis. Situace je nepřehledná a obě strany oznamují vítězství. Rebelové dobyli letiště a státní televizi. Kaddáfího režim naopak tvrdí, že dostal povstalce do pasti a teď je zničí. Na veřejnosti se navíc objevil Kaddáfího syn Saif al Islám, který měl být v zajetí. Tripoliské nemocnice začínají být přeplněné a podle humanitárních organizací je situace kritická.
Tripolis nevede žádná jednání o možném odchodu Muammara Kaddáfího z čela země. V Moskvě to po schůzce s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem prohlásil libyjský ministr zahraničí Abdal Atí Ubajdí. Podle ruské strany se schůzka odehrála na popud Tripolisu. Moskva tvrdí, že chce podpořit úsilí Africké unie a OSN o dosažení politického řešení situace v severoafrické zemi.
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí by mohl podle Francie zůstat v Libyi, ale mimo politiku. Tento postoj své země dnes potvrdil francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. Zástupci povstalců, kteří dnes jednají v Paříži s prezidentem Nicolasem Sarkozym, však tuto možnost odmítají.
Situace v Libyi by se měla vyřešit nejpozději za čtyři měsíce, doufá NATO. Východisko z konfliktu by se podle generálního tajemníka aliance Andrese Fogha Rasmussena mělo najít do konce prodlouženého mandátu alianční operace, která bude podle rozhodnutí Severoatlantické rady pokračovat ještě 90 dní:
Ze summitu nejrozvinutějších zemí světa, který hostí francouzské letovisko Deauville v Normandii, zaznělo krátce po jeho zahájení několik poselství. Politické špičky vyzvaly k zastavení násilí v Sýrii a Libyi a také k okamžitému zahájení rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou.
Jak vyřešit současnou situaci v Libyi - právě o tom bude dnešní mimořádná konference v Londýně. Zúčastní se jí například i generální tajemník OSN Pan Ki-mun nebo ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová. Česko bude zastupovat ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Libyjské ropné přístavy prý obnovují provoz. Alespoň to tvrdí libyjská státní televize. Podle ní navíc režim Muammara Kaddáfího vyzval zahraniční ropné firmy, aby do přístavů vyslaly lodě a zahájily nakládání ropy.