Lybie

Lybie v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy ze světa

Únosci libyjského letadla se vzdali, na Maltě požádali o politický azyl

Únosci letadla libyjské státní letecké společnosti Afriqiyah Airways se vzdali. Policisté je prohledali a odvedli do vazby. Na Twitteru to oznámil maltský premiér Joseph Muscat. Únosci předtím na Maltě požádali o politický azyl, uvedla agentura AFP. Jde zřejmě o stoupence bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Dvojice únosců už z uneseného letadla propustila všech 118 cestujícícha členů posádky. Původně hrozili, že mají ruční granáty a stroj vyhodí do povětří.

|Jaroslav Skalický |Historie

Mořská nemoc a praní v benzinu. Před 75 lety českoslovenští vojáci připluli do Tobruku

Před 75 lety nastoupili českoslovenští vojáci do obklíčeného libyjského Tobruku, který pak úspěšně bránili proti italským a německým jednotkám. Kromě nepřátelské palby je v poušti sužovalo i nehostinné prostředí a nedostatek vody. Třeba prádlo si proto prali v benzinu. Přispěli ale k tomu, že se strategicky důležitý přístav udržel v rukou Spojenců.

| ČTK |Zprávy ze světa

Evropa by měla zřídit velký tábor pro uprchlíky na pobřeží Libye, navrhuje Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán navrhl, aby Evropská unie zřídila na pobřeží Libye velký uprchlický tábor, kde by byly s pomocí libyjské vlády vyřizovány všechny žádosti Afričanů o azyl. Rovněž by podle něj mělo být zrušeno zbrojní embargo OSN, kterému Libye čelí od roku 2011. Orbán to řekl ve Vídni na summitu evropských zemí, které leží podél takzvané balkánské trasy.

|Štěpán Macháček, van |Zprávy ze světa

Libyjský parlament obsadily ozbrojené jednotky s protiletadlovými zbraněmi

Na libyjský parlament v Tripolisu zaútočily polovojenské jednotky vysloužilého generála Chalífy Haftara. Ozbrojenci nejdříve uzavřeli okolní ulice a pak do budovy vtrhli s protiletadlovými zbraněmi. Podle svědků byla slyšet v okolí parlamentu střelba. Dnešnímu útoku na národní shromáždění předcházely páteční boje ve východolibyjském Benghází, při kterých zahynulo 70 lidí.

|Jan Prokeš, Martina Maňasová |Zprávy ze světa

Boje v Libyi pokračují ve městech, která drží přívrženci svrženého Kaddáfího režimu

Vojáci nové přechodné vlády v Libyi se zatím neúspěšně pokusili dobýt pouštní město Bání Walíd, jednu ze tří (nebo čtyř) posledních bašt svrženého režimu plukovníka Kaddáfího. Při postupu k centru města, které leží asi devadesát kilometrů na jihovýchod od Tripolisu, se někdejší rebelové proti Kaddáfího režimu setkali s tuhým odporem ozbrojenců věrných bývalému diktátorovi. Jeho odpůrci se proto vzápětí raději stáhli.

|Martin Dorazín, Pavlína Nečásková, Český rozhlas, bre, Anna Maňourová |Zprávy ze světa

Povstalci stále neobjevili Kaddáfího úkryt. Podle jeho syna je v Tripolisu

Povstalci a vládní jednotky už druhou noc válčí o Tripolis. Situace je nepřehledná a obě strany oznamují vítězství. Rebelové dobyli letiště a státní televizi. Kaddáfího režim naopak tvrdí, že dostal povstalce do pasti a teď je zničí. Na veřejnosti se navíc objevil Kaddáfího syn Saif al Islám, který měl být v zajetí. Tripoliské nemocnice začínají být přeplněné a podle humanitárních organizací je situace kritická.

Tripolis prý nejedná o odchodu Kaddáfího z čela Lybie

|Lenka Kabrhelová, Petra Kotvová |Zprávy ze světa

Tripolis nevede žádná jednání o možném odchodu Muammara Kaddáfího z čela země. V Moskvě to po schůzce s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem prohlásil libyjský ministr zahraničí Abdal Atí Ubajdí. Podle ruské strany se schůzka odehrála na popud Tripolisu. Moskva tvrdí, že chce podpořit úsilí Africké unie a OSN o dosažení politického řešení situace v severoafrické zemi.

|Pavel Novák, Ondřej Houska, bre, Petra Kotvová |Zprávy ze světa

G8 vyzvala k zastavení násilí v Sýrii a Libyi

Ze summitu nejrozvinutějších zemí světa, který hostí francouzské letovisko Deauville v Normandii, zaznělo krátce po jeho zahájení několik poselství. Politické špičky vyzvaly k zastavení násilí v Sýrii a Libyi a také k okamžitému zahájení rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou.

|Milan Kocourek, Marika Táborská, Martina Mašková, Ivan Kytka, Veronika Sedláčková, Michal Šenk |Zprávy ze světa

Mezinárodní společenství se bude radit o dalším postupu vůči Libyi

Jak vyřešit současnou situaci v Libyi - právě o tom bude dnešní mimořádná konference v Londýně. Zúčastní se jí například i generální tajemník OSN Pan Ki-mun nebo ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová. Česko bude zastupovat ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.