Lyžaři ale musí počítat s tím, že se budou muset prokázat dokumentem o bezinfekčnosti. Zákazníci se teď také častěji ptají na tzv. covidové pojištění a případné vrácení peněz za zrušený zájezd.
V Itálii bude nadále platit čtyřstupňový systém označování epidemického rizika. V nejpostiženějších červených regionech jsou uzavřené restaurace, bary, většina obchodů a nově i všechny školy.
Měl to být týden, kdy budou rolby opět upravovat svahy v Lombardii. Jenže otevírání skiareálů pro veřejnost se nekoná. A to ani v regionu Benátsko, jak ještě před pár dny slibovala italská vláda.
Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun.
Zatímco na Slovensku a ve Švýcarsku areály sezonu zahájí, v Německu a na jihu Evropy budou zavřené minimálně do 7. ledna. Rakouská střediska se vzhledem k opatřením otevřou jen pro lokální lyžaře.
Otevřené zůstanou jen prodejny nabízející zboží k zajištění základních životních potřeb. Od pondělí pak budou muset mít negativní test i klienti hotelů a návštěvníci lyžařských středisek.
V pondělí měla vláda upřesnit, od kdy a za jakých podmínek budou skiareály v provozu. V Evropě se v posledních týdnech o jejich provozu bouřlivě diskutuje.
V Česku je podle Babiše jiná situace než v Rakousku, kde jsou zavřené hotely. „U nás jsou v rámci protiepidemického systému PES otevřené. Když tam lidi budou, chceme jim umožnit, aby lyžovali,“ uvedl.
Fronty na vleky by měly být dělené do koridorů, aby nevznikaly chumly. „Bude to chtít i odpovídající disciplínu ze strany zákazníků,“ říká ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.
„Pokud Itálie lyžařská střediska uzavře a ta v Rakousku, Slovinsku nebo Francii zůstanou otevřená, pak se všechno sesype,“ uvedl guvernér benátského regionu.
Protiepidemický systém PES nespecifikuje hygienická opatření pro provozování lyžařských středisek a lyžování. Stále proto není jasné, jak bude letošní sezona vypadat.
Krásná zima naplno odhalila jednu slabost Orlických hor - chybí tam parkoviště. Nejen ta v lyžařských centrech, ale nedostatek je i odstavných ploch pro běžkaře. Nejhorší je situace o víkendech. Kvůli stojícím autům se prakticky nedá projet lyžařským střediskem v Deštném a beznadějně plná jsou od rána i parkoviště na hřebeni hor.
I když je zatím na většině sjezdovek v Rakousku přinejlepším jenom dekorativní sněhový poprašek, o víkendu tam odstartovala zimní sezona. Tradičně první závod světového poháru v alpském lyžování hostí tyrolský Sölden. A právě v Tyrolsku se cena jednodenního skipasu vůbec poprvé v historii přehoupla přes hranici 50 eur.
Ještě před pár dny chodili po krkonošském Harrachově turisté v krátkých rukávech. Dnes už raději oblékli zimní bundy a čepice, protože tam po ránu hodně mrzne. Tamní horská služba a také skiareál proto rychle dokončují přípravy na nadcházející lyžařskou sezonu.
První lyžařské areály už oznámily ceny na letošní zimní sezonu. Provozovatelé vleků budou v mnoha případech zdražovat. Jedním z prvních skiareálů, který informoval o nových cenách, je Špindlerův Mlýn. Letos tam bude lyžování o sto korun dražší než v minulé sezoně.
Sníh se zatím objevuje pomálu. Na tento letos vzácný úkaz se můžete podívat jen do některých horských středisek. Kdo si chce pořádně zalyžovat, bude muset nejspíš vyrazit do ciziny.
Na Černé hoře se rozjely první vleky v Krkonoších. Zimní sezona tam na dvou sjezdovkách začala úderem půl deváté. První jízdu na svazích si nadšenci užili už včera také na Božím Daru v Krušných horách.
Zatímco v nížinách byla v sobotu mlha a nepříznivé počasí, v krkonošském Harrachově se radovali ze slunce a azurového nebe. Na slavnostní zahájení lyžařské sezóny tam přijely tisíce lidí. Při jízdě na červené sjezdovce jim hrála muzika, mohli si dát zdarma krkonošské kyselo nebo lívanečky s polevou z lesních plodů a tvarohem.
Branná na Šumpersku už nebude jediným areálem, kde si mohou lidé zalyžovat. V Jeseníkách naplno probíhá zasněžování sjezdovek a přes víkend se otevřou další střediska.
Desítky lyžařů využily letošní první možnost svézt se na lyžích. Ráno se rozjela lanovka z Jánských Lázní a dovezla nedočkavce ke sjezdovce Anděl pod samotným vrcholem Černé hory. K dispozici tam mají pětisetmetrový svah pokrytý technickým sněhem.
V Jeseníkách se ode dneška lyžuje. Zimní sezónu jako první startují v Branné na Šumpersku. Zatím je v provozu 400 metrů dlouhý vlek, už zítra se k němu možná připojí i lanovka. Záleží na tom, zda se podaří zbytek svahu přes noc zasněžit.
S poklesem teplot začali provozovatelé skiareálů na Zlínsku uměle zasněžovat. Přírodního sněhu zatím napadlo málo a vlekaři chtějí začít sezonu ještě před Vánocemi.
Sjezdovky pro zimní sporty už mají připravené v Aši na Chebsku. Žádný sníh na nich ale zatím neleží. Přírodní nenapadl a umělé zasněžování ski areál provádět nemůže. Teploty se nedrží pod bodem mrazu.
Babí léto ještě slibuje několik slunečních dní a podle předpovědí počasí si na sněhovou nadílku ještě počkáme. V jednom z největších krušnohorských areálů na Klínovci se už ale chystají na nadcházející sezonu.