lyže

|Martin Knitl, dab |Regiony

Na území Česka se lyžuje přesně 130 let. Staré lyže a brusle ukazuje muzeum v Holasovicích u Opavy

Pátého ledna 1887 začala historie českého lyžování. Podivnou dřevěnou věc zvanou „ski“ poprvé vyzkoušel sportovní nadšenec Josef Rössler-Ořovský. Spolu s bratrem na chvíli proměnil Václavské náměstí v Praze na první českou sjezdovku. Později se lyžování rozšířilo do všech koutů země. Dokazují to například exponáty například v Muzeu Slezský venkov v Holasovicích u Opavy.

|Jakub Kanta, Jakub Knoll |Zimní sporty

Mezinárodní lyžarská federace bojuje proti soupaži. Někteří běžkaři budou muset mít kratší hole

Běžci na lyžích, a to nejen reprezentanti, používají nejčastěji dvě techniky běhu. Někteří mají radši bruslení, jiní vosky a klasiku. Ale právě ta šla v posledních letech kvůli rozmachu soupaže na hladkých lyžích do pozadí. A protože technikou soupaž závodí dnes nejen profesionální běžci ve Světovém poháru ale už i mládež, pokouší se Mezinárodní lyžařská federace FIS svým novým nařízením o velikosti holí klasiku zachránit.

Krýzl v úvodním slalomu Světového poháru dosáhl na body. V Levi obsadil 15. příčku

| ČTK |Zimní sporty

Kryštof Krýzl skončil patnáctý na Světovém poháru v Levi a ve slalomu vybojoval třetí nejlepší výsledek v kariéře. Maximem třicetiletého lyžaře zůstala dvanáctá příčka z Adelbodenu z ledna 2012, jednou byl ještě třináctý. Ve finské mlze v Levi vyhrál s více než sekundovým náskokem rakouský favorit Marcel Hirscher, byť byl jeho start nejistý kvůli nemoci.

|David Nyč - NEPOUŽÍVAT, Jakub Knoll |Zimní sporty

Reprezentace běžců na lyžích se připravuje na Dachsteinu. Je to pro ně už tradice

Sezona Světového poháru běžců na lyžích se pomalu ale jistě blíží – čeští reprezentanti mají v plánu ukázat, že i oni stále dokážou být v bílé stopě pořádně rychlí, proto už najíždějí první kilometry. V Česku by se nejspíš sněhu ještě nějaký čas vůbec nedočkali, a tak ještě před odletem na soustředění ve Švédsku absolvují tréninkový kemp na ledovci Dachstein v Rakousku.