Maduro

| ČTK |Zprávy ze světa

Ekonomická krize, porušování ústavy a demokracie. Venezuelští poslanci schválili politický soud s prezidentem Madurem

Venezuelský parlament schválil zahájení "politického soudu" s prezidentem Nicolásem Madurem, kterého chtějí poslanci odvolat z nejvyššího úřadu. Prezident podle opozice porušuje ústavu i demokratické principy a je politicky zodpovědný za současnou politickou a ekonomickou krizi v zemi. Krok poslanců přichází den poté, co byl avizován dialog mezi vládou a opozicí zprostředkovaný Vatikánem. V úterý ale několik lídrů opozice uvedlo, že se k těmto jednáním nepřipojí.

|Kristina Roháčková |Zprávy ze světa

Milion lidí v Caracasu. Ve Venezuele protestovali příznivci a odpůrci prezidenta Madura

Statisíce demonstrantů vyšly ve čtvrtek do ulic venezuelské metropole Caracas. Příznivci vládní opozice viní socialistickou vládu za 17 let hospodářských problémů a na protestu požadovali odvolání prezidenta Nicolase Madura. Podle nich vláda úmyslně oddaluje referendum, které by ho mohlo zbavit funkce. Vláda zase obviňuje opozici z pokusu o puč. Protestu se účastnil také početný tábor Madurových příznivců.

|Pavlína Nečásková |Zprávy ze světa

Venezuelská opozice slaví první úspěch v boji za referendum o odvolání Madura, má potřebný počet hlasů

Venezuelská opozice překonala první překážku k vypsání referenda o odvolání prezidenta Nicoláse Madura. V první fázi se jí podařilo získat potřebný počet hlasů, čeká ji ale ještě druhé kolo. Navíc se objevují podezření, že některé hlasy byly zfalšované. Maduro vyhrál volby v roce 2013 a jeho mandát má trvat do roku 2019.

| ČRo, David Koubek |Zprávy ze světa

Venezuelané demonstrovali proti vládě. Policie v Caracasu použila slzný plyn

Ve Venezuele se vyostřuje napětí mezi socialistickou vládou a jejími odpůrci. Venezuelská policie potlačila další protivládní protest – pochod tisíců lidí, kteří chtěli v Caracasu dojít k sídlu Národní volební komise, znemožnila hned na začátku. Opozice požaduje uznání žádosti o referendum o sesazení socialistického prezidenta Nicoláse Madura, pod kterou sehnala dost podpisů.

| ČTK, David Koubek |Zprávy ze světa

Venezuelské volby vyhrála opozice. V parlamentu bude mít ústavní většinu

Po více než 16 letech končí ve venezuelském parlamentu hegemonie vládní socialistické strany. Demokratická opozice ve Venezuele ohlásila, že v nedělních volbách získala dvoutřetinovou většinu v parlamentu, která je nezbytná k ústavním změnám. Volební hlasy z elektronických uren se sčítaly déle, než je obvyklé, volby se ale obešly bez větších komplikací. Hlas vhodilo do urny přes 74 procent voličů, to je nejvíce od zrušení volební povinnosti.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Obama označil Venezuelu za bezpečnostní hrozbu pro USA

Venezuelský prezident prohlásil, že Spojené státy se snaží svrhnout jeho vládu. Podle Nicoláse Madura to dokazují i nové sankce proti sedmi vysokým představitelům, které schválil americký prezident Barack Obama. Ten zároveň vyhlásil Venezuelu za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy, což je první krok pro zavedení programu všeobecných sankcí.