Magnesia Litera

|Ondřej Golis |Literatura

Náš slovník? Hantec, kterým mluvíme v paluši, říkají ocenění KKRD Boys

ROZHOVOR. Jejich blog Brblanina už dávno přesáhl hranice Brna a získal si kultovní status. Anonymní skupina KKRD Boys publikuje peprné texty, pro mimobrněnské čtenáře často těžko srozumitelné, navážející se do jihomoravských politiků, prezidenta Miloše Zemana, ale třeba i do pravicového extremismu. Tento týden získali cenu Magnesia Litera v kategorii Blog roku. Zpravodajský web Českého rozhlasu jim proto položil několik otázek prostřednictvím e-mailu. Odpovědi publikujeme v původním znění.

| ČTK |Literatura

Magnesiu Literu získaly příběh o drsném dospívání v nehostinném světě i román o uprchlících

Knihou roku se v soutěži Magnesia Litera stal román Jezero, který napsala Bianca Bellová. Próza je drsným příběhem o dospívání a zároveň postapokalyptickým podobenstvím o zničení přírody, po kterém následuje zpustošení lidských vztahů i duší jednotlivých lidí. Pořadatelé v úterý v Národním divadle v Praze vyhlásili i vítěze osmi kategorií soutěže, jež má propagovat kvalitní četbu. V té nejsledovanější, v kategorii prózy, zvítězil Marek Šindelka s románem Únava materiálu.

Kdo získá v dubnu ceny Magnesia Litera? Šanci má 27 knih a šest blogů

| ČTK |Literatura

Ocenění Magnesia Litera má letos šanci získat 27 knih a šest blogů. Nechybí mezi nimi ani kniha Stingl Miloslav. Obsáhlá biografie cestovatelské legendy od Adama Chrousta aspiruje na cenu za nakladatelský počin. V každé z osmi kategorií jsou tři nominace, jen původní domácí próza má nominací šest. Pořadatelé cen letos zaznamenali rekordních 352 přihlášených knih ze 134 nakladatelství nebo jiných subjektů. Cenami chtějí organizátoři více propagovat kvalitní českou beletrii.

|Klára Fleyberková |Literatura

Nejlepší spisovatelé převezmou ocenění Magnesia Litera

Kdo vloni napsal a vydal tu nejlepší knihu? Odpověď na tuto otázku budeme znát už dnes večer. Popatnácté se budou předávat ceny Magnesia Litera. Zabodovat mohou autoři rozsáhlých románů, básníci nebo třeba nakladatelé. Letos přišlo celkem 347 knih, což je o dvě méně než loni. Nejvíc jich bylo jako vždy v kategorii Litera za prózu. Ta je také pravidelně tou nejsledovanější.

|Veronika Sedláčková, kap, Veronika Hlaváčová |Literatura

Nadvláda prózy skončila, Magnesii Literu za knihu roku má zástupce literatury faktu

Na Nové scéně Národního divadla dnes večer našly svoje letošní laureáty knižní ceny Magnesia Litera. Do nominací se probojovalo 24 knih nebo knižních počinů. Pořadatelé dostali tento rok rekordní počet přihlášek a největší zájem vzbudilo klání na poli prózy. Knihou roku je však tentokrát zástupce literatury faktu.

|Zuzana Vlčková, kov |Literatura

Autoři nejlepších knih loňského roku převezmou ceny Magnesia Litera

Nejlepší knihy loňského roku dostanou dnes večer prestižní cenu Magnesia Litera. Letos se o cenu ucházelo nejvíc knih za třináctiletou historii soutěže, přihlásilo se 349 titulů. Do finálové nominace jich odborná porota 24. O cenu se budou ucházet třeba zápisky českého lékaře z oblastí postižených humanitární katastrofou, atlas lidské hlavy jako hrací pole nebo třeba erotické povídky.

| ČTK, Zuzana Vlčková, kov |Literatura

O Magnesii Literu se budou ucházet Binar, Rudiš či Rudčenková, celkem 24 titulů

O ceny Magnesia Litera za loňský rok se bude ucházet celkem 24 knih. Pořadatelé letos vybírali z rekordního množství přihlášených titulů. V nejsledovanější kategorii, tedy v kategorii prózy, jsou nominováni Ivan Binar, Emil Hakl, otec a syn Ludvík a Jan Němcovi, Jaroslav Rudiš a Anna Zonová. Vítězové třináctého ročníku soutěže budou známi 8. dubna.