Magnesia Litera

|Ondřej Golis |Literatura

Náš slovník? Hantec, kterým mluvíme v paluši, říkají ocenění KKRD Boys

ROZHOVOR. Jejich blog Brblanina už dávno přesáhl hranice Brna a získal si kultovní status. Anonymní skupina KKRD Boys publikuje peprné texty, pro mimobrněnské čtenáře často těžko srozumitelné, navážející se do jihomoravských politiků, prezidenta Miloše Zemana, ale třeba i do pravicového extremismu. Tento týden získali cenu Magnesia Litera v kategorii Blog roku. Zpravodajský web Českého rozhlasu jim proto položil několik otázek prostřednictvím e-mailu. Odpovědi publikujeme v původním znění.

Magnesiu Literu získaly příběh o drsném dospívání v nehostinném světě i román o uprchlících

| ČTK |Literatura

Knihou roku se v soutěži Magnesia Litera stal román Jezero, který napsala Bianca Bellová. Próza je drsným příběhem o dospívání a zároveň postapokalyptickým podobenstvím o zničení přírody, po kterém následuje zpustošení lidských vztahů i duší jednotlivých lidí. Pořadatelé v úterý v Národním divadle v Praze vyhlásili i vítěze osmi kategorií soutěže, jež má propagovat kvalitní četbu. V té nejsledovanější, v kategorii prózy, zvítězil Marek Šindelka s románem Únava materiálu.

| ČTK |Literatura

Kdo získá v dubnu ceny Magnesia Litera? Šanci má 27 knih a šest blogů

Ocenění Magnesia Litera má letos šanci získat 27 knih a šest blogů. Nechybí mezi nimi ani kniha Stingl Miloslav. Obsáhlá biografie cestovatelské legendy od Adama Chrousta aspiruje na cenu za nakladatelský počin. V každé z osmi kategorií jsou tři nominace, jen původní domácí próza má nominací šest. Pořadatelé cen letos zaznamenali rekordních 352 přihlášených knih ze 134 nakladatelství nebo jiných subjektů. Cenami chtějí organizátoři více propagovat kvalitní českou beletrii.

|Klára Fleyberková |Literatura

Nejlepší spisovatelé převezmou ocenění Magnesia Litera

Kdo vloni napsal a vydal tu nejlepší knihu? Odpověď na tuto otázku budeme znát už dnes večer. Popatnácté se budou předávat ceny Magnesia Litera. Zabodovat mohou autoři rozsáhlých románů, básníci nebo třeba nakladatelé. Letos přišlo celkem 347 knih, což je o dvě méně než loni. Nejvíc jich bylo jako vždy v kategorii Litera za prózu. Ta je také pravidelně tou nejsledovanější.