Magnitského zákon

|Martin Dorazín, mls |Zprávy ze světa

EXKLUZIVNĚ: Na stopě záhadného jedu. Nesnědl žádný pirožek, říká právník otráveného Putinova kritika

ROZHOVOR. V Rusku bojuje o zdraví a možná i život opoziční politik a novinář Vladimír Kara-Murza mladší. Jeho advokát Vadim Prochorov nevylučuje, že Kara-Murzu úmyslně otrávili zatím neznámým jedem – stejně jako v květnu 2015, kdy opozičník málem zemřel. „Chtěl bych upozornit na to, že tajné služby používají silné jedy, které je těžké diagnostikovat. Copak lékaři objevili novou nemoc, která se projevuje každé dva roky?“ ptá se ironicky Prochorov v exkluzivním rozhovoru s moskevským zpravodajem Českého rozhlasu Martinem Dorazínem.

| mls |Zprávy ze světa

Kdo zabrání mučení vězňů v Rusku? Hlídacího psa si Putinův režim připnul na vodítko

Vznikly za éry „Medveděvova tání“, aby chránily ruské vězně před brutálním násilím a otrockou prací. Dnes jsou infiltrovány siloviky a na práva vězňů v nich dohlíží například Dmitrij Komnov, exšéf věznice Butyrka zodpovědný za smrt Sergeje Magnitského. Putinův režim dříve nezávislé občanské komise ochromil a naděje trýzněných pohasínají, píše v Moscow Times respektovaná ruská novinářka Zoja Světovová.

|Lenka Kabrhelová, krw |Zprávy ze světa

Moskva zakázala 18 americkým občanům vstup do země. Reaguje na ‚seznam Magnického‘

Na černé listině Moskvy se ocitlo 18 amerických úředníků. Moskva tak reaguje na takzvaný seznam Magnického. Washington včera zveřejnil jména 18 osob, převážně Rusů, kteří nesmějí do Spojených států. Seznam je součástí zákona, který zavádí sankce vůči úředníkům porušujícím lidská práva. Pojmenován je po zesnulém ruském právníkovi Sergeji Magnickém.