Magnitskij

Magnitskij v textech na iROZHLASU

|Martin Dorazín, mls |Zprávy ze světa

EXKLUZIVNĚ: Na stopě záhadného jedu. Nesnědl žádný pirožek, říká právník otráveného Putinova kritika

ROZHOVOR. V Rusku bojuje o zdraví a možná i život opoziční politik a novinář Vladimír Kara-Murza mladší. Jeho advokát Vadim Prochorov nevylučuje, že Kara-Murzu úmyslně otrávili zatím neznámým jedem – stejně jako v květnu 2015, kdy opozičník málem zemřel. „Chtěl bych upozornit na to, že tajné služby používají silné jedy, které je těžké diagnostikovat. Copak lékaři objevili novou nemoc, která se projevuje každé dva roky?“ ptá se ironicky Prochorov v exkluzivním rozhovoru s moskevským zpravodajem Českého rozhlasu Martinem Dorazínem.

| mls |Zprávy ze světa

Kdo zabrání mučení vězňů v Rusku? Hlídacího psa si Putinův režim připnul na vodítko

Vznikly za éry „Medveděvova tání“, aby chránily ruské vězně před brutálním násilím a otrockou prací. Dnes jsou infiltrovány siloviky a na práva vězňů v nich dohlíží například Dmitrij Komnov, exšéf věznice Butyrka zodpovědný za smrt Sergeje Magnitského. Putinův režim dříve nezávislé občanské komise ochromil a naděje trýzněných pohasínají, píše v Moscow Times respektovaná ruská novinářka Zoja Světovová.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Moskevský soud odročil proces proti zesnulému právníkovi Sergeji Magnickému

Soud v Moskvě odročil proces proti zesnulému právníkovi Sergeji Magnickému. Případ začne projednávat znovu 22. března. Advokát britského fondu zemřel ve vazbě v roce 2009 poté, co upozornil na korupci v ruské státní správě. Posmrtně čelí obvinění z daňového podvodu. Společně s ním je obžalovaný i šéf fondu Hermitage Cupital, finančník Bill Browder.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

V Moskvě má začít posmrtný proces proti zesnulému právníkovi Sergeji Magnickému

U moskevského soudu by dnes mělo začít předběžné slyšení v procesu proti zesnulému právníkovi Sergeji Magnickému. Ruská justice ho posmrtně viní z daňového podvodu. Advokát britského fondu zemřel v ruské vazbě v roce 2009. Spojené státy v reakci na postup ruských úřadů loni zavedly takzvaný zákon Magnického, který počítá se sankcemi vůči ruským úředníkům porušujícím lidská práva.