Majdan

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Nemám růžové brýle. Ale Ukrajinci umírají za evropskou budoucnost a hodnoty, říká novinář tři roky po Majdanu

ROZHOVOR. Od bouřlivých protestů na kyjevském Majdanu v těchto týdnech uplynou tři roky. Za tu dobu si Ukrajina prošla změnou prezidenta, vlády, pokusy o reformy a neutichajícím konfliktem na východě země. Jedním z bedlivých pozorovatelů těchto změn je ukrajinský publicista a aktivista Maxim Eristavi, který o dění na Ukrajině informoval v nejrůznějších zahraničních médiích i internetové televizi Hromadske, kterou pomáhal zakládat. Podle Eristaviho se mnohem větší změny než v parlamentu udály v myšlení Ukrajinců.

Janukovyč o Majdanu: Byl jsem proti použití zbraní a krveprolití

| ČTK |Zprávy ze světa

Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během pondělního výslechu, vedeného na dálku ukrajinským soudem, připustil, že před třemi lety jeho tehdejší kancléř Serhij Ljovočkin mohl vydat příkaz rozehnat opoziční demonstranty v centru Kyjeva. Sám však znovu popřel, že by nařídil do demonstrantů střílet. Ukrajinský generální prokurátor při této příležitosti Janukovyčovi sdělil, že je podezřelý z vlastizrady.

| ČTK |Zprávy ze světa

Ukrajina stíhá policejní střelce z Majdanu. Obviněni jsou ze série trestných činů

Ukrajinským vyšetřovatelům se podařilo zjistit totožnost všech příslušníků zvláštní roty policejní jednotky Berkut, kteří jsou podezřelí ze střelby do účastníků opozičních demonstrací v Kyjevě, předcházejících pádu režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče loni v únoru. Oznámila to dnes agentura Interfax s odvoláním na generální prokuraturu.

|Martin Dorazín, mka |Zprávy ze světa

Mírový pochod v Kyjevě připomněl rok od krvavého potlačení protestů na Majdanu

Centrem Kyjeva, po místech loňských krvavých srážek, prošel Pochod důstojnosti. Společně s tisíci Ukrajinců šli v průvodu také prezidenti a ministři zahraničí dvaceti evropských zemí. Mezi nimi Předseda Evropské rady Donald Tusk, prezidenti Německa, Polska, Slovenska, Litvy, Gruzie nebo Moldavska. Česko zastupuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

|Martin Dorazín, Anna Kottová |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Statisíce Ukrajinců si připomněly oběti střelby na Majdanu

Přesně před rokem vyvrcholily v centru Kyjeva dramatické a krvavé události. Střelba do lidí, kteří přišli vyjádřit nespokojenost s tehdejším prezidentem Viktorem Janukovyčem, si vyžádala přibližně sto mrtvých. Padesát pět lidí se dodnes pohřešuje. Památku obětí uctili jak politici, tak obyčejní Ukrajinci na kyjevském Majdanu i náměstích v jiných městech.

Odstřelovače na Majdanu řídil Putinův poradce Surkov, oznámil ukrajinský prezident

|Martin Dorazín, mka |Zprávy ze světa

Za krvavým pokusem potlačit loňské demonstrace proti tehdejšímu proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi na kyjevském náměstí Nezávislosti byl vlivný poradce ruského prezidenta Vladislav Surkov, který řídil odstřelovače. Dnes to prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko s tím, že vyšetřování masakru, při kterém zahynula asi stovka lidí, ukazuje na jasné stopy do Ruska. Moskva obvinění popřela.

|Martin Dorazín, Vojtěch Berger, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Ukrajina slaví Den nezávislosti. Na Majdanu bude vojenská přehlídka

Centrem Kyjeva dnes projde mohutná vojenská přehlídka. Bude to po delší době poprvé - Ukrajina si připomíná Den nezávislosti. V éře bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, kterého v únoru sesadily masové protesty, se přehlídky nekonaly. Podle řady Ukrajinců by to tak mělo zůstat i nadále. Ukrajinská armáda ale na východě země bojuje s proruskými separatisty a přehlídka má ukázat odvahu a jednotu.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Z kyjevského Majdanu zmizely poslední barikády, připomene je nové muzeum

Kyjevský Majdan je definitivně bez barikád. Ostrůvky aktivistů v provizorních táborech zůstaly už jen v okolních ulicích, zbytek město uklidilo. Náměstí Nezávislosti v centru ukrajinské metropole se nedávno stalo dějištěm masových protestů proti režimu Viktora Janukovyče. Ten sice padl - i za cenu více než stovky obětí na životech. Ukrajinci teď ale řeší citlivou otázku, co vlastně dál budou s Majdanem dělat.

VIDEO: Na kyjevském náměstí Nezávislosti začali odklízet barikády

|Pavel Novák, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Centrum ukrajinské metropole čeká velký úklid. Kyjevský Majdan, tedy náměstí Nezávislosti, má být zase náměstím evropského střihu. V ulicích kolem Majdanu už pracovníci městských služeb začali rozebírat barikády. Plní tak příkaz starosty Vitalije Klička, aby z centra města zmizelo stanové městečko a náměstí bylo zase průjezdné a čisté.

|Martin Dorazín, kov |Zprávy ze světa

Dění ve Slavjansku přivítal Majdan potleskem, jinak jsou však lidé vůči vládě obezřetní

Modlitbou za oběti a zpěvem ukrajinské hymny přivítal kyjevský Majdan zprávy o vytlačení proruských povstalců z východních měst Slavjansku a Kramatorsku. Aktivisté a demonstranti na centrálním kyjevském náměstí bivakují už od podzimu loňského roku a část z nich chce zůstat i dál – od současné vlády čekají víc.

|Ondřej Bouda, kap |Zprávy ze světa

Na kyjevském Majdanu dál zůstávají aktivisté. Stále chtějí ovlivňovat politiku

Ukrajina už má nového prezidenta, který zemi slibuje proevropskou cestu, aktivisté na kyjevském Majdanu ale zůstávají. Centrum ukrajinské metropole představovalo ohnisko revoluce, která skončila pádem vlády. Po ruské anexi Krymu se boje přesunuly na východ země. Na Majdan teď míří turisté. Stále tam ale platí zákaz konzumace alkoholu.