majetek

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Novinka: stát může zločincům zabavit i majetek, který převedli na někoho jiného

Odsouzeným pachatelům některých trestných činů může stát nově zabavovat i ten majetek, který převedou na jinou osobu nebo do svěřenského fondu. Umožňuje to novela trestního zákoníku a řádu, která začala platit v sobotu. Cílem je účinněji bojovat s organizovaným zločinem. Rozšířené zabavení majetku je možné využít například u pachatelů odsouzených za praní špinavých peněz, přijetí úplatku nebo za výrobu drog. Zabavovat majetek bylo v omezenější formě možné i dosud, nejčastěji šlo o automobily. Ty pak dražilo například ministerstvo vnitra.

Finanční úřady s daňovými kontrolami vyčkávají. Dostávají přitom stovky podnětů

|Kristýna Guryčová |Ekonomika

Zákon o prokazování majetku platí dva měsíce. Za tu dobu ovšem nepadla jediná výzva na doložení příjmů. Daňoví kontroloři si přitom mohou posvítit na všechny, u nichž zjistí rozpor mezi příjmy a výdaji minimálně o pět milionů korun. Zpětně mohou vyměřit daň i penále. Informace čerpají při obchůzkách v terénu, z veřejných registrů i z podnětů veřejnosti. Těch přijdou na finanční správu stovky měsíčně, nesouvisí však jen s prošetřením původu majetku, ale i s dalšími novinkami z dílny ministerstva financí, jako jsou elektronická evidence tržeb (EET) nebo kontrolní hlášení DPH.

|Jana Čermáková |Ekonomika

Zákon o prokazování původu majetku je v Senátu. Projde 'kontrola' nad 7 milionů?

Finanční správa se možná bude moct ptát na původ neevidovaného majetku nad 7 milionů korun. Počítá s tím návrh zákona o prokazování původu majetku, o kterém ve středu budou rozhodovat senátoři. Hospodářský výbor horní komory doporučil normu schválit beze změny. Senátní ústavně-právní výbor se naopak na žádném stanovisku neshodl.

| ČTK, ČRo, Václav Štefan |Zprávy z domova

Zaorálek: Zámek Štiřín by měl zůstat státu, je to nejlepší varianta

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD ve středu řekl, že zámek Štiřín by měl zůstat majetkem státu. Jeho resort se prý bude snažit zlepšit hospodaření příspěvkové organizace, která ročně prodělává kolem dvaceti milionů korun. Zároveň ale ministr jedná o možném převedení Štiřína na jinou státní instituci. Kdo by mohl zámek v budoucnu provozovat, říct nechtěl.