majetek

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Novinka: stát může zločincům zabavit i majetek, který převedli na někoho jiného

Odsouzeným pachatelům některých trestných činů může stát nově zabavovat i ten majetek, který převedou na jinou osobu nebo do svěřenského fondu. Umožňuje to novela trestního zákoníku a řádu, která začala platit v sobotu. Cílem je účinněji bojovat s organizovaným zločinem. Rozšířené zabavení majetku je možné využít například u pachatelů odsouzených za praní špinavých peněz, přijetí úplatku nebo za výrobu drog. Zabavovat majetek bylo v omezenější formě možné i dosud, nejčastěji šlo o automobily. Ty pak dražilo například ministerstvo vnitra.

|Kristýna Guryčová |Ekonomika

Finanční úřady s daňovými kontrolami vyčkávají. Dostávají přitom stovky podnětů

Zákon o prokazování majetku platí dva měsíce. Za tu dobu ovšem nepadla jediná výzva na doložení příjmů. Daňoví kontroloři si přitom mohou posvítit na všechny, u nichž zjistí rozpor mezi příjmy a výdaji minimálně o pět milionů korun. Zpětně mohou vyměřit daň i penále. Informace čerpají při obchůzkách v terénu, z veřejných registrů i z podnětů veřejnosti. Těch přijdou na finanční správu stovky měsíčně, nesouvisí však jen s prošetřením původu majetku, ale i s dalšími novinkami z dílny ministerstva financí, jako jsou elektronická evidence tržeb (EET) nebo kontrolní hlášení DPH.

Zákon o prokazování původu majetku je v Senátu. Projde 'kontrola' nad 7 milionů?

|Jana Čermáková |Ekonomika

Finanční správa se možná bude moct ptát na původ neevidovaného majetku nad 7 milionů korun. Počítá s tím návrh zákona o prokazování původu majetku, o kterém ve středu budou rozhodovat senátoři. Hospodářský výbor horní komory doporučil normu schválit beze změny. Senátní ústavně-právní výbor se naopak na žádném stanovisku neshodl.

| ČTK, ČRo, Václav Štefan |Zprávy z domova

Zaorálek: Zámek Štiřín by měl zůstat státu, je to nejlepší varianta

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD ve středu řekl, že zámek Štiřín by měl zůstat majetkem státu. Jeho resort se prý bude snažit zlepšit hospodaření příspěvkové organizace, která ročně prodělává kolem dvaceti milionů korun. Zároveň ale ministr jedná o možném převedení Štiřína na jinou státní instituci. Kdo by mohl zámek v budoucnu provozovat, říct nechtěl.

| ČTK |Zprávy z domova

Někteří poplatníci budou muset prokazovat původ majetku, zákon schválili poslanci

Finanční správa asi dostane pravomoc prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud by hodnota neevidovaného majetku převýšila sedm milionů korun, finanční správa by vyzvala poplatníka k prokázání jeho původu a případně jej zdanila. Předpokládá to návrh zákona o prokazování původu majetku, který dnes schválila sněmovna 130 hlasy ze 165 přítomných poslanců. Proti bylo 33 členů dolní komory z řad opozičních TOP 09 a ODS.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Poslanci se vrátí k zákonu o prokazování původu majetku. Pravicová opozice návrh odmítá

Zákon o prokazování původu majetku by dnes měli ve druhém čtení projednat poslanci. Vládní návrh předpokládá, že by finanční správa nově porovnávala majetek s odevzdaným daňovým přiznáním. Pokud odhalí, že hodnota neevidovaného jmění převyšuje sedm milionů korun, vyzvala by poplatníka, aby prokázal jeho původ. Nedoložený majetek by pak mohly úřady zdanit a vyměřit i penále až do výše 100 procent.