majetková přiznání

Většina senátorů a poslanců majetková přiznání už předložila. Ostatní na to mají dva dny

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Do úterý mají poslanci, senátoři a významní státní úředníci ještě možnost podat majetková přiznání za loňský rok. Většina senátorů už svá přiznání o vedlejších příjmech, nákupu cenných papírů a majetku a také o svých dluzích předložila. Podobné je to ve sněmovně: podle tamního mandátového výboru přiznání nedodaly už jen zhruba dvě desítky poslanců.

|Anna Königsmarková, Eliška Malínská |Zprávy z domova

Regionální politici odhalili své příjmy, majetková přiznání tají především zastupitelé z Prahy

Komunální politici odevzdali majetková přiznání. Někteří si bokem vydělali i stovky tisíc korun. Třeba hejtman Vysočiny Jiří Běhounek z ČSSD si loni přišel skoro na milion. Tři sta padesát tisíc korun získal jako místopředseda správní rady VZP. Za to náměstek ostravského primátora Dalibor Madej z ODS nedostal za práci v dozorčí radě ani korunu.

| ČTK, Veronika Sedláčková, Kateřina Prachařová |Zprávy z domova

Opoziční KSČM již poněkolikáté předloží návrh zákona o majetkových přiznáních

Už nejednou se parlament zabýval návrhy na legislativní úpravu, která by měla omezit daňové úniky zavedením majetkových přiznání. Prosadit je chce v dalších měsících i současná vládní koalice. S vlastním návrhem přichází taky KSČM. Počítá s tím, že by se přiznání vztahovala u fyzických osob na majetek v hodnotě nad 10 milionů korun a u firem nad 30 milionů. Komunisté navazují na své předcházející předlohy, pro které ve sněmovně nenašli podporu.

|Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, kko |Zprávy z domova

ČSSD chce v případě volebního úspěchu zavést majetková přiznání

Strany a hnutí představují hlavní body svých volebních programů. Například ČSSD chce zavedení registračních pokladen. Pokud by tato strana vyhrála volby, bude také usilovat o majetková přiznání. Podávat by je měli lidé, kteří by si pořídili v jednom roce nemovitosti za víc než deset milionů korun a movité věci za dva miliony. Důvodem je snaha snížit daňové úniky a zabránit praní špinavých peněz.