Makedonie

V Makedonii se rozhořel etnický spor. Vadí používání albánštiny

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

Politická krize, která už dva roky ochromuje Makedonii, se mění v etnický spor. Do ulic vycházejí nacionalisté a protestují proti požadavkům Albánců, píše evropský server EurActiv. Přitom se zdálo, že tento problém se vyřešil už před šestnácti lety, kdy po sedmiměsíčním povstání tamních Albánců, při kterém zahynulo na sto lidí, byla podepsána mírová smlouva, která dala této menšině větší práva. Albánci tvoří asi čtvrtinu ze dvou milionů obyvatel Makedonie. Po prosincových předčasných volbách se však národnostní otázka znovu vynořila.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Dvě desítky českých policistů odjely do Bulharska. Budou hlídat vnější hranici Evropské unie

Dvacítka českých policistů se vydala posílit pohraniční stráž na bulharsko-srbské hranice. V oblasti kolem hraničního přechodu Kalotina budou na bulharské straně bránit vnější hranici Evropské unie proti ilegálním migrantům. Je to první mise, kterou Česko vysílá v rámci nové Evropské pohraniční a pobřežní stráže.

|Jakub Knoll |Ostatní sporty

Čeští házenkáři se na MS v nepředstaví. V baráži nestačili na Makedonii

Čeští házenkáři se neprobojovali na mistrovství světa, které proběhne v příštím roce ve Francii. Rozhodla o tom jejich dnešní prohra v odvetném utkání baráže s Makedonií o sedm branek. Češi přitom měli před odvetou dobrou výchozí pozici, protože v úvodním zápase vyhráli o šest gólů. Ani tento náskok jim však nakonec těsně nestačil.

|David Nekvinda, Jakub Knoll |Ostatní sporty

Máme za sebou teprve tu lehčí půlku, říká po vstupu do baráže o MS kouč házenkářů Kubeš

Fotbalové Euro ve Francii už začalo, další velký turnaj ve stejné zemi se ale teprve chystá. Postupu na lednové mistrovství světa v házené se přiblížil i český tým. V prvním utkání kvalifikačního play off porazil ve Zlíně Makedonce 28:22 a před odvetou má šestibrankový náskok. Velký podíl na dobré výchozí pozici má brankář Martin Galia, který chytil velké množství makedonských šancí.