Malajsie

| ČTK |Zprávy ze světa

Malajsijci nesmí opustit KLDR a naopak. Napětí mezi zeměmi kvůli vraždě Kim Čong-nama roste

Severní Korea v úterý oznámila, že dočasně zakázala občanům Malajsie opouštět její území. Chce tak prý ochránit bezpečnost svých diplomatů a občanů v Malajsii, informovala agentura Reuters. Malajsie vzápětí odpověděla stejným zákazem pro Severokorejce. Mezi KLDR a Malajsií panuje napětí kvůli nedávné vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una na letišti v Kuala Lumpuru.

|Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Dva dny na odjezd. KLDR kvůli vyšetřování Kimovy vraždy vyhostí malajsijského velvyslance

Severní Korea dala malajsijskému velvyslanci dva dny na opuštění země. Podle tamní státní tiskové agentury ho označila za nežádoucí osobu. Malajsie už minulý týden vyhostila velvyslance Severní Koreje kvůli vraždě bratra vůdce komunistické země Kim Čong-nama na letišti v Kuala Lumpuru. Podle jihokorejských a amerických tajných služeb si jeho smrt objednal Pchjongjang. Ten to ale popírá. Navíc odmítá potvrdit, že nalezené tělo skutečně patří Kim Čong-namovi.

|Jakub Lucký |Zprávy ze světa

Malajsie kvůli vraždě Kim Čong-nama ruší bezvízový styk se Severní Koreou

Malajsie ruší bezvízový styk pro občany Severní Koreje. Informovala o tom státní tisková agentura Bernama s odvoláním na tamního vicepremiéra. Podle malajsijské vlády jde o bezpečnostní krok. Úřady ho zavádí zhruba dva týdny poté, co na letišti v Kuala Lumpuru dvojice žen zabila bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle Soulu a Washingtonu vraždu zorganizovali agenti KLDR.

|Jakub Lucký |Zprávy ze světa

Malajsie obvinila dvě ženy z vraždy Kim Čong-nama, hrozí jim trest smrti

Malajsie ve středu oficiálně obvinila dvě ženy, které se podílely na zabití Kim Čong-nama, nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Cizinky, pocházející z Indonésie a Vietnamu, mu potřely obličej nervovým plynem. Podle prokuratury se tak dopustily vraždy, a pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim až trest smrti. Obě se hájí tím, že se domnívaly, že jde o žert při natáčení pořadu skrytou kamerou.

| ČTK |Zprávy ze světa

Kim Čong-nam zemřel během 20 minut po otrávení silným neurotoxinem, vyplývá z výsledků pitvy

Bratr severokorejského prezidenta Kim Čong-nam zemřel během 20 minut od chvíle, co byl 13. února na letišti v Kuala Lumpuru otráven. Paralyzoval ho silný neurotoxin, jak vyplývá z výsledků pitvy, které zveřejnil malajsijský ministr zdravotnictví. Krátce před tím oznámily malajsijské úřady, že letiště v Kuala Lumpuru je zcela bezpečné, bez jakýchkoli stop po jedu.