Mali

| ČTK |Zprávy ze světa

Teroristický útok na severu Mali. Zemřelo nejméně 47 osob, desítky dalších byly zraněny

Teroristický útok na vojenském stanovišti na severu Mali zabil podle místní vlády nejméně 47 osob, včetně pěti teroristů. Více než sto lidí bylo zraněno. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale předpokládá se, že za ním stojí islamisté, kteří nesouhlasí s mírovou dohodou, kterou uzavřela malijská vláda s rebely, píše agentura AP.

| ČRo, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Islámský radikál se u soudu v Haagu přiznal k ničení památek v Timbuktu, hrozí mu 30 let

U mezinárodního trestního tribunálu v nizozemském Haagu dnes začal proces s džihádistou obviněným z ničení kulturního dědictví v Mali. Islámský radikál Ahmad Mahdí Faki je prvním podezřelým, který se dostal před mezinárodní tribunál kvůli obvinění z válečného zločinu ničení náboženských a historických památek. Mahdí se u soudu k úmyslnému ničení památek v Timbuktu přiznal. Hrozí mu 30 let vězení.

|Eva Rajlichová |Zprávy ze světa

Horko, rudý prach a tvrdá práce, to je všední den českých vojáků v Mali

Dusivé horko, všudypřítomný rudý prach a náročná práce daleko od domova. Tak vypadá všední den českých vojáků na výcvikové misi Evropské unie v západoafrickém Mali. Napilno mají i instruktoři, kteří školí malijské vojáky. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) po návštěvě velitelství v Bamaku řekl, že počet českých vojáků v Mali se v možná budoucnu zdvojnásobí.

|Simona Bartošová, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Útok na hotel v Mali prý nepřežilo nejméně 27 lidí, rukojmí jsou volní

Nejméně 27 lidí podle OSN zemřelo při teroristickém útoku v západoafrickém Mali. Bojovníci ze skupiny Al-Murábitún, která se hlásí k Al-Káidě, drželi v hotelu Radisson v hlavním městě Bamaku přes 170 lidí. Na jejich záchraně spolupracovaly malijské, francouzské a americké speciální jednotky s podporou sil OSN. Malijský ministr bezpečnosti podle agentury AFP sdělil, že útočníci už nedrží žádného rukojmího.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Teroristé v hlavním městě Mali stále zadržují 136 hotelových hostů. Na místě jsou mrtví a zranění

Speciální jednotka malijské armády zasahuje proti komandu, které v hotelu Radisson v Bamaku, hlavním městě Mali, zajalo na 170 lidí. Na místě jsou údajně nejméně tři mrtví. Desítky rukojmích už vojáci osvobodili. Sanitky odvážejí raněné, někteří jsou ve vážném stavu. Z hotelu se ozývá silná palba. Atentátníci se zabarikádovali v horním patře. K útoku se přihlásil Islámský stát i skupiny napojené na Al-Káidu. Podle svědků ozbrojení teroristé vešli do hotelu s pokřikem Bůh je veliký v arabštině. Podle agentury Reuters pak propustili několik lidí, kteří prokázali znalost koránu.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Člověk si pak váží toho, co tady má, říká voják po návratu z africké mise

Srpnové přepadení hotelu Byblos ve středomalijském městě Sevare sledovali někteří čeští vojáci zvlášť pozorně. S únosci, zřejmě islamistickými vzbouřenci, mohli bojovat i jejich žáci. Vojáky malijských jednotek totiž Češi už několik let cvičí. Vojáci působící v Mali, ale i v dalších zahraničních misích, se dnes sešli v Národním památníku na Vítkově v Praze.