Kofola se dlouho snažila navýšení nákladů nepromítat do cen, další růst nákladů, například energií, dopravy nebo obalových materiálů, už jí ale nedovoluje držet současnou cenovou hladinu.
Jediný nepotravinářský sortiment, který zaznamenal pokles tržeb, bylo sportovní, kulturní a rekreační zboží. Rostoucí trend si udržel také internetový prodej.
„Část škol je ještě omezená a přitom se už pouští rizikové aktivity, jako jsou masáže nebo fotbalové stadiony. Obchody byly jako ty nejméně rizikové znovu odsunuty na další kolej,“ říká Prouza.
Většina prodejen nepotravinářského zboží od ledna nemohla prodávat vůbec nebo v omezené míře. Pokles ale zaznamenaly i prodejny potravin či čerpací stanice.
Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) vysvětloval otevření květinářství tím, aby mohli lidé kupovat květiny na pohřby a piety. V odůvodnění vlády dali ministři důraz na ekonomickou stránku.
Skupině 63 senátorů vadilo mimo jiné to, že na podzim vláda uzavřela i malé obchody, které nabízely stejné zboží jako otevřené supermarkety. Nařízení podle nich zasáhla do práva na svobodné podnikání.
Studenti maturitních ročníků by podle plánů vlády měli do školy nastoupit 1. března. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) zároveň navrhuje od 22. února zcela otevřít maloobchod.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza jednal s vládou o rozšíření výjimek v opatřeních. Otevřít by se mohla papírnictví nebo oddělení prodeje obuvi a oblečení pro malé děti.
Ve stížnosti senátoři poukazují na nejasnosti ohledně toho, proč některé malé podniky musí zůstat zavřené, zatímco jiné mají výjimku. Stížnost podepsalo 63 z 81 senátorů
Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který kritizoval mimo jiné to, že opatření jsou svévolná, chaotická a nesrozumitelná.
Nejvíce zasaženými státy pandemií jsou stále Spojené státy, Itálie a Španělsko. Počet obětí globálně překročil 46 tisíc, vyléčeno je pak přes 195 tisíc lidí.
Od Nového roku musejí obchodníci darovat neupotřebitelné jídlo potravinovým bankám. Kdo zákon nebude respektovat, může dostat pokutu až 10 milionů korun.
Skoro polovina Čechů je pro zrušení zákazu prodeje o státních svátcích. Vychází to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Radiožurnál. Naopak 49 procent lidí je pro zachování zákazu.
První velký dodavatel pokladen pro elektronickou evidenci tržeb končí. Podle serveru iDNES je společnost EET One v insolvenci. Doplatila na to, že se do byznysu pustilo příliš mnoho firem.
Po spuštění druhé vlny elektronické evidence tržeb (EET) zatím žádné problémy hlášeny nejsou. Novinářům to ve středu při návštěvě dvou obchodníků v Harrachově na Semilsku řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Setkal se mimo jiné s majitelem prodejny se sportovním vybavením a majitelem e-shopu s lyžemi, oba uvedli, že proti EET nic nemají a žádné problémy nezaznamenali.
Lidé loni v listopadu nakupovali víc než předloni. Meziročně tržby v maloobchodě bez aut stouply v Česku o 7,9 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Dařilo se hlavně internetovým prodejcům, kterým stouply tržby skoro o třetinu.
Čechům se daří stále líp. Vidět je to na útratách v obchodech. Do nákupních košíků si totiž lidé stále víc dávají i zboží, které si před rokem odpírali. Letošní srpen se tak zařadil mezi měsíce, kdy Češi utratili hned po únoru nejvíc peněz v maloobchodech.
Češi utrácí v obchodech s nebývalou chutí. Potvrzují to dnešní údajě statistického úřadu, podle kterých byl růst maloobchodních tržeb za první čtvrtletí v České republice osmý nejvyšší mezi státy Evropské unie.
Maloobchodníci v červenci vydělali o 5,5 procenta víc než loni ve stejném období. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Analytici sice očekávali větší nárůst, čísla ale podle nich přesto dokládají, že se české ekonomice daří.
Britský maloobchodní řetězec Tesco zažil loni nejhorší rok ve své historii. Společnost, která podniká i v Česku, navýšila ztrátu před zdaněním v přepočtu na 244 miliardy korun. Tak velký prodělek firma ještě nezažila.
Češi v únoru utráceli nejvíce za 6 let, maloobchodníkům tak meziročně rostly tržby o více než 6 procent. Informoval o tom Český statistický úřad. Lidé díky nízkým cenám nakupovali hlavně pohonné hmoty.
Češi loni utráceli víc než v předchozím roce, tržby maloobchodníků proto meziročně vzrostly skoro o 5,5 procenta. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Lidé zejména nakupovali nová auta a také investovali do oprav vozů. Dokládají to údaje z motoristického trhu, kde se tržby meziročně zvýšily téměř o 12 procent.