V Jihoafrické republice vzpomínají na svého prvního černošského prezidenta. Nelson Mandela zemřel právě před rokem. Jihoafričané si ho připomínají koncerty, bohoslužbami nebo třeba vycházkou s výkladem po hlavním městě Pretorii.
Jihoafrický prezident Jacob Zuma slavnostně otevřel Mandelovu školu věd a technologií. Jde přitom o vůbec první střední školu v celé oblasti. Moderní komplex stojí ve vesnici Mvezo, tedy v rodišti slavného bojovníka proti apartheidu a bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely.
Jméno zesnulého politika Nelsona Mandely se v Jižní Africe stává obchodním artiklem. Jeho nadace ale upozorňuje na to, že nebyla vyřešena vlastnická autorská práva spojená se jménem prvního černošského prezidenta Jižní Afriky. Sám Mandela přitom nechtěl, aby bylo jeho jméno využíváno k obchodním účelům.
Na včerejší pohřeb bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely přijely včera do Východního Kapska tisíce hostů z celého světa. Místní lidé však na obřad pozvánku nedostali a na mnohé včetně Mandelovy rodiny organizátoři málem zapomněli.
Celý svět teď upíná oči k vesničce Quna v jihoafrické provincii východní Kapsko. Tam zítra pohřbí Nelsona Mandelu. Do vesnice, kde se světoznámý bojovník proti apartheidu narodil, se sjíždějí světoví státníci, ale i prostí lidé. Trochu stranou zájmu je vesnice Mqhekezweni, kde Mandela strávil rozhodující roky svého života.
Naposledy se lidé v Jihoafrické republice mohou rozloučit s Nelsonem Mandelou. Jeho ostatky budou do pátku vystaveny v prezidentském paláci v Pretorii. V neděli pak probehně pohřeb v jeho rodné vesnici Qune.
Jihoafrická vláda hodlá přešetřit obvinění, že oficiální tlumočník, který do znakové řeči překládal oficiální pietu za Nelsona Mandelu, nemá potřebnou licenci. A především to, jestli jeho překlad byl skutečně nesprávný. Na organizátory smutečního shromáždění s prvním demokratickým prezidentem se snáší kritika z celého světa.
Výkon překladatele do znakové řeči, který tlumočil pietní ceremoniál za zesnulého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandelu, pobouřil neslyšící na celém světě. Jeho gesta byla nesrozumitelná, podivná a matoucí. Jihoafrická vláda bude jeho počínání vyšetřovat.
Jihoafričané se dnes rozloučí se svým prvním demokratickým prezidentem Nelsonem Mandelou. Na oficiální ceremoniál do Johannesburgu míří sto tisíc lidí. Další pietní shromáždění se odehrají po celé zemi. Vše budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření.
Johannesburg se připravuje na zítřejší oficiální rozloučení s bývalým jihoafrickým prezidentem Nelsonem Mandelou. Na ceremoniál míří desítky státníků z celého světa i obrovské davy místních lidí. Místní policie je proto v pohotovosti.
Pohřeb Nelsona Mandely ukázal na trvající spory mezi současným a bývalým francouzským prezidentem. François Hollande svému předchůdci Nicolasi Sarkozymu nabídl místo ve vlastním letadle. Sarkozy nabídku přijal, ale nakonec poletí zvlášť.
Jihoafrický vůdce Nelson Mandela usmiřuje politické oponenty i po své smrti. Francouzský prezident Francoise Hollande pozval na zítřejší vzdání pocty i bývalého prezidenta a svého protikandidáta v boji o prezidentský úřad, Nicolase Sarkozyho.
Do Jižní Afriky se na pohřeb Nelsona Mandely chystají desítky státníků z celého světa, sami Jihoafričané se s Madíbou loučí po svém. A v Sowetu označovaném za symbol boje proti apartheidu pak lidé Mandelův život oslavovali tancem.
Úterní piety na počest zesnulého exprezidenta JAR Nelsona Mandely se v Johannesburgu za Českou republiku zúčastní ministr zahraničí v demisi Jan Kohout. Zítra odletí pravděpodobně linkovým spojem, ne speciálem. Ve středu se pak pokloní památce Mandely v Pretorii. Na státním pohřbu v neděli 15. prosince v Mandelově rodném Qunu už Česká republika nebude mít oficiální zastoupení.
Na mistrovství světa v ragby v roce 1995 si poprvé oblékl dres Jihoafrické republiky černoch. Díky Nelsonu Mandelovi mohl Chester Williams s týmem poprvé v historii získat nejcennější možnou trofej. Na úspěch, který dostal úplně jinou příchuť než "sportovní", vzpomíná tehdejší kapitán reprezentace Francois Pienaar. Ten chtěl po převzetí trofeje Mandelu dokonce obejmout.
0:47
|Robert Mikoláš, Milan Kopp, Michaela Vydrová|Zprávy ze světa
Miliony Jihoafričanů pláčou a loučí se s Nelsonem Mandelou. První černošský prezident Jižní Afriky, který za apartheidu strávil 27 roků ve vězení, zemřel v noci na dnešek. Mnozí lidé ale zároveň vyjadřují radost z toho, že jim Bůh seslal právě takovouto osobnost.
Celý svět vzdává poctu prvnímu černošskému prezidentovi Jihoafrické republiky Nelsonu Mandelovi. Zemřel ve věku 95 let po dlouhém boji s infekcí plic. Mandela byl symbolem boje proti apartheidu. Nikdy si ale nepřisvojoval velké zásluhy.
Odkaz zesnulého Nelsona Mandely vysoce vyzdvihují britští politici i členové panovnického rodu. Rodině zesnulého jihoafrického bojovníka za svobodu kondolovala i královna Alžběta II.
Legendární bojovník proti apartheidu Nelson Mandela slaví 95. narozeniny. Nadále sice zůstává v nemocnici, podle rodiny se však zdravotní stav nositele Nobelovy ceny míru zlepšil.
Jihoafrický prezident Jacob Zuma po delší době navštívil v nemocnici Nelsona Mandelu. Bývalý prezident a nositel Nobelovy ceny míru má příští čtvrtek oslavit 95. narozeniny, už víc než měsíc ho ale udržují při životě přístroje.
Jihoafričané se bojí o život svého prvního černošského prezidenta Nelsona Mandely. Jeho stav je kritický. Oznámila to prezidentská kancelář. Čtyřiadevadesátiletý Mandela leží v pretorijské nemocnici s plicní infekcí.
Nelson Mandela, bojovník proti apartheidu, držitel Nobelovy ceny míru a bývalý prezident Jihoafrické republiky dostal před 25 lety ke svým sedmdesátinám neobvyklý dar: koncert. Na pódiu londýnského stadionu ve Wembley vystoupila na jeho podporu elita světové pop music.
|Igor Maňour, Silvie Třeslínová, Karolína Rezková|Zprávy ze světa
Stovky příznivců Nelsona Mandely se sejdou na předměstí Johannesburgu k hromadné modlitbě za jeho uzdravení. Čtyřiadevadesátiletý bývalý prezident Jihoafrické republiky leží od středy v nemocnici s plicní infekcí.
Obyvatelé Jihoafrické republiky se modlí za uzdravení bývalého prezidenta Nelsona Mandely. Od středy je v nemocnici kvůli plicní infekci. Čtyřiadevadesátiletý Mandela se stáhl z veřejného života před devíti lety. Pro většinu Jihoafričanů ale zůstává morálním symbolem.