mapa

| ČTK, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Auto jako smrtící zbraň. Podívejte se, kde v Evropě od roku 2009 vjeli útočníci do lidí

MAPA. Stockholm, Londýn, Berlín a Nice. Přehled z posledních let, ve kterém se automobily staly v Evropě smrtící zbraní. Nejvyšší počet obětí měl útok ve francouzském městě Nice. Francouz tuniského původu při něm zabil na Anglické promenádě 86 lidí. Naposledy vjel útočník kamionem do davu ve švédském Stockholmu. Nejméně čtyři lidé kvůli tomu zemřeli. Přinášíme přehled útoků v mapě, vycházíme přitom z údajů zveřejněných ČTK.

|Petr Sobotka |Zprávy z domova

MAPA: lesní výpravčí s červenou čepičkou. Kde můžete narazit na datla černého, Ptáka roku 2017

Rok červenky uběhl jako voda a nastává rok datla! Kampaň České společnosti ornitologické Pták roku 2017 chce letos poukázat na význam lesů ve střední Evropě. Datel černý vyhledává druhově bohaté lesy s mohutnými starými stromy a naplňuje tak heslo kde je datel, tam je zdravý les. Podívejte se do mapy, kde datla najdete ve vašem okolí a vyražte na procházku.

| Český rozhlas |Zprávy z domova

Unikátní snímky. Podívejte se, jak vypadala Praha po náletech ze 14. února 1945

UVNITŘ INTERAKTIVNÍ MAPA. Konec druhé světové už se pomalu blížil, Praha se přesto stala cílem tří leteckých bombardování. Jedno z nich zasáhlo hlavní město právě před 72 roky - 14. února 1945. Všechny útoky způsobily rozsáhlé škody a vyžádaly si přes 1200 mrtvých. Podívejte se na interaktivní mapu, kterou připravil Institut plánování a rozvoje.

Pomočená zeď nebo oříšky v podchodu. Čichová mapa představuje vůně a zápachy Brna

|Anna Kottová, Tomáš Kremr |Zprávy z domova

V podchodu pod nádražím voní oříšky, nedaleko naopak nelibě páchne pomočená zeď. Brněnští studenti sestavují takzvanou čichovou mapu jihomoravské metropole. Záznam může přidat každý, zatím se jich sešlo několik stovek. Studenti je na jaře vyhodnotí a předloží zástupcům brněnského magistrátu s výzvou, aby se pokusil vybraná místa zlepšit. K vonícím místům pak chtějí organizovat vycházky.

|Anna Kottová, Filip Harzer |Zprávy ze světa

Choďte pěšky, budete rychlejší než metro, motivuje Londýňany vylepšená mapa. Praha ji nechystá

Londýnské metro vypadá na mapě ve srovnání s tím pražským jako mísa špaget. Kromě čtrnácti barevných linek a stovek stanic v ní teď navíc přibyla i čísla. Označují počet kroků mezi nejbližšími stanicemi. Londýnský dopravní podnik tím chce odlehčit přeplněnému metru a motivovat obyvatele ke zdravotním procházkám.

|Josef Kopecký |Příroda

Záplavy křídlatek nebo bolševníků. Česká města sestavují mapy rizikových rostlin

Bolševníky, netýkavky nebo křídlatky, to jsou hrozby pro česká města. Velmi rychle se totiž množí a není snadné se jich zbavit. V souboji s nimi tak původní české druhy nemají šanci. Některá města už si proto najala odborníky, aby pro ně sestavili mapu rizikových míst. To platí o Karlových Varech, Františkových Lázních nebo třeba Chrudimi.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Rusko je jedna velká věznice, myslí si členky Pussy Riot. Podporují vznik interaktivní mapy věznic

Na internetu by se brzo mohla objevit interaktivní mapa ruských věznic. Do velké míry vychází z výpovědí propuštěných vězňů a jejich zážitků z výkonu trestu. Na mapě pracují také známé tváře punkové skupiny Pussy Riot. Některé z jejích členek si nedávno odpykaly trest za kontroverzní vystoupení v pravoslavném chrámu namířené proti prezidentovi Vladimiru Putinovi. V nápravných zařízeních prý samy viděly, jak Rusko porušuje práva vězňů, a chtějí to teď na svobodě změnit.