„Den, který by všichni Brazilci nejraději zapomněli.“ Až do tohoto zápasu běželo pro Brazilce vše jako po másle, neúspěch si připouštěl málokdo. O to větší byl následný brazilský žal.
Zahajovací a zároveň závěrečný ceremoniál letních olympijských her 2016 doprovázely i světelné show. Teď se stadion Maracaná v brazilském Rio de Janeiru zahalil do tmy, a to kvůli nezaplaceným účtům za elektřinu, jak uvádí Reuters.
Starosta Ria de Janeira chce převést slavný stadion Maracanã ze soukromého provozovatele na fotbalové kluby. Eduardo Paes tak chce vyřešit problémy, s nimiž se sportoviště potýká. Maracanã, kde se před dvěma lety konalo finále mistrovství světa a kde proběhne zahajovací i závěrečný olympijský ceremoniál, je totiž v obrovské ztrátě.
Pokud budeme přesní, tak finále světového šampionátu ve fotbale zažije slavný stadion Maracaná poprvé v historii. Porážka Brazílie v roce 1950 byla totiž „jen“ posledním zápasem finálové skupiny, která se tehdy poprvé a naposledy hrála. Nic to ale nemění na tom, jak velkou má tenhle stadion stadionů historii. Před mistrovstvím dostal nový kabát, nového provozovatele i nového správce.
Blíží se odpoledne, kvůli kterému FIFA, brazilský fotbalový svaz a tamní politici obětovali posvátné místo. Stadion Maracaná bude v neděli hostit finále fotbalového mistrovství světa mezi Argentinou a Německem. Také má být za dva roky místem, kde slavnostně začnou a skončí olympijské hry v Riu. Chrám brazilského fotbalu prošel od roku 2000 třemi přestavbami za deset miliard korun, splňuje náležitosti moderní arény, ale o své kouzlo definitivně přišel.
První dvě mužstva, která se utkají v semifinále mistrovství světa ve fotbale, jsou známá. V úterý proti sobě nastoupí výběry Brazílie a Německa, které si v evropském derby poradilo s Francií. Galští kohouti svůj poslední zápas na šampionátu odehráli na Maracaná, kde navzdory vysokým teplotám byla atmosféra spíše chladná.
Před zápasem Španělska s Chile museli pořadatelé mistrovství světa řešit první vážnější problém. Fanoušci jihoamerického týmu se probourali na stadion a přes tiskové centrum se prohnali až do hlediště stadionu Maracaná.
Na MS ve fotbale je letos jediný tým, který tenhle turnaj ještě nikdy nehrál. Celá Bosna a Hercegovina se těší, po historickém postupu jí los šampionátu nadělil úžasný dárek. Zařídil totiž, že její fotbalisté odehrají vůbec první zápas na mistrovství světa na slavném stadionu Maracaná v Riu. A navíc se utkají s hvězdami nabitým mužstvem Argentiny v čele s Lionelem Messim.
Dnes večer se poprvé hraje zápas letošního mistrovství světa na nejslavnějším brazilském stadionu. Maracaná v Rio de Janeiru bude dějištěm duelu mezi Argentinou a Bosnou a Hercegovinou. Argentinští fanoušci využívají toho, že je šampionát po 36 letech zase v Jižní Americe, a ve velkém vyrazili na stadiony. Přijíždějí auty a baví sebe i své okolí.
Brazílie vyhrála mistrovství světa ve fotbale pětkrát, víckrát to nikdo nedokázal. Ale až na šampionátu, který začne zítra v Sao Paulu, se tato fotbalem posedlá země může provždy zbavit svého velkého fotbalového traumatu. Tahle rána mokvá už 64 let a symbolicky je uzavřená v jednom tmavém koutku stařičkého stadionu Pacaembu na západě Sao Paula.
Ze šesti zápasů ve skupině B kvalifikace mistrovství světa dokázali čeští fotbalisté zatím porazit jen Maltu a Arménii. Přesto stále mají naději, že pojedou na šampionátu snů do Brazílie, kde je fotbal doma. Pozítří v Praze a v úterý v Turíně budou hrát o šanci vyzkoušet si trávník třeba i na slavném stadionu Maracaná. A dobře to vědí.
Jejich ostrov je považovaný za ráj na zemi, kam se jezdí na exotickou dovolenou. Tahiťané v tomhle ohledu reklamu příliš nepotřebují, přesto si ji v těchto dnech dělají fotbalem. Poprvé v historii země postoupili na akci pořádanou FIFA a na Konfederačním poháru jsou hráči z ostrova ve Francouzské Polynésii velkou atrakcí a sami si plní své sny. Naposledy na nejslavnějším stadionu planety proti mistrům světa.
Slavný fotbalový stadion Maracaná je pro Brazilce posvátným místem, na kterém skutečně neradi prohrávají. Několikrát už zde ale tamní reprezentace svému soupeři podlehla. A jednou to zapříčinili českoslovenští hráči. Jeden z nich se na místo činu vrátil při utkání Mexika s Itálií. Na Maracaná poprvé po 57 letech dorazil Josef Masopust.
Před deseti dny v Praze hráli italští fotbalisté jako mátohy a čeští reprezentanti si drbali hlavu, že s nimi v utkání kvalifikace mistrovství světa jen remizovali. Teď se ale stejní Italové ukazují světu na Konfederačním poháru FIFA, který je generálkou na světový šampionát. A tahle akce je při utkání s Mexikem přiměla zařadit vyšší rychlostní stupeň.
Stál nehoráznou sumu peněz a Brazilcům to hodně vadí, protože jejich životní náklady se rok před mistrovstvím světa neustále zvyšují a ve školách a nemocnicích finance chybějí. Ale v jiném ohledu je obnovený fotbalový stadion Maného Garrinchi v hlavním městě Brasilia naopak velmi úsporný.
Přesně za rok začne v Brazílii mistrovství světa ve fotbale, jehož finále se bude hrát na proslulém stadionu Maracaná, který prošel a stále ještě prochází rekonstrukcí, i když se na něm už hrál přátelský zápas Brazílie s Anglií. A tuto sobotu hostí soutěžní zápas Konfederačního poháru mezi Mexikem a Itálií. Přesto je Maracaná jedním velkým staveništěm, které navíc zapříčinilo životní utrpení tisíců místních lidí.
Jen málokterý fotbalista zahájí reprezentační kariéru na tom úplně nejslavnějším stadionu světa. Právě dnes sedmdesátiletý brankář Ivo Viktor to štěstí měl, a možná i tento detail charakterizuje jeho výjimečnost.