Margaret Thatcherová

Exkluzivně z archivů: Československo na Thatcherovou zapůsobilo. Výborný rozhovor, chválila Havla

|Jiří Hošek |Zprávy z domova

DOKUMENT. Někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová cítila velkou náklonnost k Václavu Havlovi a návštěva Československa v roce 1990 na ni zanechala velký dojem. Vyplývá to z nově odtajněných materiálů londýnské vlády, které v Národním archivu v Londýně našel zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek. Narazil také na poznámky ze setkání Železné lady s tehdejším slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem, který ministerskou předsedkyni ujišťoval, že Československo rozhodně zůstane federálním státem.

|Jiří Hošek |Historie

V hlavním kostele Královského letectva vzpomínají Britové i na Čechoslováky

Britové se dnes naposledy rozloučí s první a zatím také poslední premiérkou ve své historii. Rakev s ostatky Margaret Thatcherové se v pohřebním voze vydá z Westminsteru do kostela St Clement Danes v centru Londýna. Tam se za zesnulou Železnou lady krátce pomodlí a vojáci pak přeloží rakev na dělovou lafetu. Nenápadný kostel hraje zásadní roli v britské vojenské historii, hlavně pak v té letecké.

|Ondřej Houska, krw |Zprávy ze světa

Někteří europoslanci zvažují, co pojmenovat po Thatcherové. Návrh ale vyvolal i odpor

Británie se chystá vzdát bývalé premiérce Margaret Thatcherové během jejího dnešního pohřbu mimořádné pocty. Tamní úřady už také zkoumají, které ulice nebo náměstí by mohly po zesnulé baronce pojmenovat. Jména velkých Evropanů nesou i budovy a místnosti v Evropském parlamentu. Objevil se proto nápad, aby europoslanci podobně uctili i Thatcherovou. Zdaleka ne všichni s tím ale souhlasí.

Na poslední rozloučení s Margaret Thatcherovou dohlédnou tisíce policistů

|Jiří Hošek, Jana Čermáková, krw |Zprávy ze světa

Za přísných bezpečnostních opatření doprovodí Britové první premiérku ve svých dějinách Margaret Thatcherovou na její poslední cestě. Policie varuje, že bez okolků zakročí proti odpůrcům Železné lady, kteří by výrazně narušovali smuteční atmosféru. V katedrále svatého Pavla se s baronkou Thatcherovou rozloučí 2000 prominentních hostů včetně britské panovnice Alžběty II.

|David Koubek, Eva Presová |Film

Železná lady má premiéru. Kritici chválí spíš Streepovou než samotný film

Evropskou premiéru dnes má film Železná lady. Margaret Thatcherovou, tedy jedinou ženu, která kdy byla premiérkou Velké Británie v něm hraje americká herečka Meryl Streepová. Z toho, co je zatím známé o filmu, vyplynuly smíšené reakce. Kritici kladně hodnotí herecký výkon Streepové, ale to, jak věrně snímek odráží život a politické působení Margaret Thatcherové, někteří zpochybňují. Českou premiéru bude mít film v březnu.