„Mnoho lidí si uvědomilo, že vláda extrémní pravice se může stát skutečností,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz Mathieu Gallard konečné rozhodování s tím, že to nechtěli dopustit.
Jako podruhé poražená vyšla z voleb šéfka nacionalistického hnutí Národní sdružení Marine Le Penová. S Emmanuelem Macronem prohrála souboj o prezidentský palác už před pěti lety.
Současný centristický prezident Emmanuel Macron volil kolem v pobřežním městě Le Touquet. Nacionalistická kandidátka Marine Le Penová hlasovala před polednem v Hénin-Beaumont na severu země.
Francouzi vybírají příští hlavu státu. Bude jí poprvé žena? Nebo v čele zůstane současný prezident? V osm hodin se otevírají volební místnosti a server iROZHLAS.cz přináší poslední analýzu.
Laboratorní technik David nemá v úmyslu jít vůbec hlasovat, protože jeho kandidát neprošel do druhého kola. Myslí si, že volba mezi Le Penovou a Macronem je ode zdi ke zdi, jeden extrém proti druhému.
Předvolební průzkumy ukazují rozdíl deset procent. Zůstává ale velké množství nerozhodnutých voličů. A ty se pokusili prezidentští kandidáti zaujmout ve středeční televizní debatě.
Pozdvižení vyvolala úprava titulku týdeníku Marianne, který otevírá vydání, jež má vyjít ve čtvrtek. Podle redakce se jedná o zásah do nezávislosti médií.
„Míra odporu k Macronovi je v (levicových) kruzích velmi vysoká,“ říká Lukáš Macek s tím, že část se může rozhodnout, že „kopne do mraveniště“ a uvidí, co by se stalo s krajně pravicovou prezidentkou.
Macron, nebo Le Penová. Francii čeká repete prezidentského klání. O jejich šancích mluvíme se zpravodaji Martinem Baluchou a Pavlem Novákem. Bude mít Francie svou první prezidentku v historii?
Volební účast v prvním kole francouzských prezidentských voleb dosáhla 73,42 procenta. Obhájce Emmanuel Macron získal podporu 27,82 procenta voličů, pro Le Penovou hlasovalo 23,21 procenta.
Do druhého kola hlasování, které se uskuteční za dva týdny, postoupí dva z nich. Největšími favority jsou podle průzkumu agentury ELABE současný prezident Emmanuel Macron a Marine Le Penová.
Mattero Salvini, známý svými protiimigračními názory, přijel do polského Přemyšlu. Od místního starosty dostal tričko s obrázkem Putina. Distancovat se od šéfa Kremlu snaží i Marine Le Penová.
Největší šanci na vítězství má podle průzkumů nynější hlava státu Emmanuel Macron. Ten se ve druhém kole voleb, plánovaném na 24. dubna, pravděpodobně utká s krajně pravicovou Marine Le Penovou.
Hlavní boj se teď odehrává o to, kdo bude vyzývatelem Emmanuela Macrona ve druhém kole voleb. Tedy vyzývatelkou, protože o tu roli spolu soupeří dvě ženy.
Média v souvislosti s půjčkou připomínají blízký vztah Le Penové s maďarským autoritářským premiérem Viktorem Orbánem. Ten podle některých mohl pomoci se zprostředkováním úvěru.
Zemmour nepřišel už na listopadové soudní líčení a chyběl i při pondělním vyhlášení rozsudku. V prohlášení na twitteru pouze uvedl, že rozhodnutí soudu je hloupé a ideologické.
„Zkrášlit Vítězný oblouk pouze barvami Evropské unie, aniž by byla přítomna státní vlajka, je skutečným útokem na identitu našeho národa,“ uvedla vůdkyně francouzské krajní pravice LePenová.
„Orbán reálně čelí nebezpečí, že by strana Fidesz mohla přijít o svou vedoucí pozici v zemi,“ říká analytička o dubnových volbách v Maďarsku. Drama ale slibují i další volby plánované na rok 2022.
Éric Zemmour, kontroverzní novinář s krajně pravicovými názory, oznámil kandidaturu v dubnových volbách na post prezidenta Francie. Jako hlavní téma zvolil obranu hodnot a vymezení se vůči migraci.
Le Penová a Zemmour se několik posledních týdnů přetahují o stejnou skupinu voličů i o druhé místo v průzkumech, tentokrát se ziskem 16 respektive 17 procent hlasů.
Francouzští komentátoři jsou v prognózách opatrní. I když se Macron dnes jeví jako suverénní vítěz, všichni mají na mysli nepředvídané scénáře voleb minulých.
Barnierovo jméno spíše vzpomenou mnozí Britové, kteří prožívali měsíce a měsíce se vlekoucí jednání o brexitu, ale Francouzi si „svého muže v Evropské unii“ vybaví stěží.
Dvojka strany Jordan Bardella byl jmenován prvním místopředsedou. Europoslanec a věrný zástupce Le Penové od podzimu v pouhých 25 letech dočasně povede stranu po dobu prezidentské kampaně šéfky RN.
Místo mobilizace voličů ještě nižší účast. Druhého kola regionálních voleb ve Francii se zúčastnilo pouze 34,3 % oprávněných voličů. Volby skončily vítězstvím tradiční pravice i levicových stran.
Méně lidí hlasovalo pouze v referendu v roce 2000. „Jde o pokračování existujících trendů způsobených skepsí a nezájmem obyvatelstva o politiku, které se cítí politiky ‚zapomenuté‘," domnívá se Emler.