Marit Björgenová

Marit Björgenová v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zimní sporty

Patnáctý titul pro Björgenovou, na MS v Lahti ovládla skiatlon. Mužům vládl Usťugov

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová získala ve skiatlonu na světovém šampionátu v klasickém lyžování v Lahti rekordní 15. zlatou medaili z mistrovství světa. Šestatřicetiletá šampionka porazila v závěru závodu na 2x7,5 km o deset let mladší domácí favoritku Kristu Pärmäkoskiovou, bronz získala Švédka Charlotte Kallaová. Mezi muži se mistrem světa stal Rus Sergej Usťugov, druhý dojel Nor Martin Johnsrud Sundby.

Generálce na MS v běhu na lyžích kralovali Norové: mužům Sundby, ženám Björgenová

Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil na Světovém poháru v Otepää bodované 25. místo na klasické patnáctce. Poslední závod před mistrovstvím světa v Lahti vyhrál vedoucí muž Světového poháru Martin Johnsrud Sundby z Norska, ženské desítce kralovala jeho krajanka Marit Björgenová. Petra Nováková obsadila s bezmála čtyřminutovým odstupem 43. pozici a na body znovu nedosáhla.

Nývltová si na Tour de Ski vylepšila sezonní maximum, Jakš doběhl 22.

Běžkyně Eva Vrabcová-Nývltová zajela nejlépe v sezoně ve Světovém poháru a na klasické desítce s hromadným startem ve Val di Fiemme skončila osmá. Mezi muži byl Martin Jakš na trati 15 km dvaadvacátý. Závod žen vyhrála Norka Therese Johaugová, která na letošní Tour de Ski připravila první porážku krajance Marit Björgenové, mužům v předposlední etapě kraloval Němec Tim Tscharnke.

Maraton v běhu na lyžích na Holmenkollenu ovládla Björgenová

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová obsadila v Oslu 7. místo v maratonu Světového poháru na 30 km klasickou technikou. Šestadvacetiletá česká jednička potvrdila špičkovou vytrvaleckou formu a navázala na 5. místo ze stejně dlouhého olympijského závodu volnou technikou v Soči. Z triumfu se radovala domácí Björgenová.

|Jakub Kanta |Zimní sporty

Počtvrté v kariéře ovládla SP polská běžkyně na lyžích Kowalczyková

Díky neúčasti průběžně druhé běžkyně na lyžích Therese Johaugové ve sprintu Světového poháru v norském Drammenu může slavit celkový triumf v seriálu už počtvrté v kariéře Polka Justyna Kowalczyková, která navíc vyhrála i dnešní městský podnik. Mezi muži byl nejrychlejší Northug a stáhl tak v celkovém hodnocení náskok na absentujícího lídra Colognu na 23 bodů.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer skončil v závodu SP v Lahti čtvrtý

Lukáš Bauer si v závodu na 15 kilometrů klasickou technikou ve finském Lahti dojel ve SP v běhu na lyžích pro nejlepší individuální umístění v sezoně, když skončil čtvrtý se ztrátou 8 sekund na medaili. Vyhrál Northug před Poltoraninem. Mezi ženami na klasické desítce triumfovala Kowalczyková a má téměř jistotu, že se bude počtvrté za sebou radovat z vítězství v celém seriálu.

Björgenová si doběhla pro čtvrté zlato, čeští skokané skončili sedmí

|Tereza Jelínková, David Bernardy |Zimní sporty

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová je absolutní jedničkou mistrovství světa v klasickém lyžování ve Val di Fiemme. Dnes ovládla klasickou třicítku s hromadným startem a doběhla si pro čtvrtou zlatou medaili na šampionátu. Eva Vrabcová-Nývltová byla 26. Sdruženářský závod dvojic ovládli Francouzi Lacroix a Lamy Chappuis, český pár Dvořák, Churavý obsadil 8. místo. Čeští skokané na lyžích skončili v soutěži družstev na velkém můstku sedmí.

|Alena Benešová |Zimní sporty

Zlato ze skiatlonu na MS mají Norka Björgenová a Švýcar Cologna

Skiatlon žen na mistrovství světa v klasickém lyžování v italském Val di Fiemme se proměnilo v otevřené mistrovství Norska. Norky obsadily první čtyři místa, zlato má Marit Björgenová, která navázala na čtvrteční titul ze sprintu a celkově vybojovala desátý triumf na světovém šampionátu v kariéře. Mezi muži triumfoval Švýcar Dario Cologna, nejlepší z Čechů Lukáš Bauer doběhl s téměř půlminutovou ztrátou na 23. místě.

|Tereza Jelínková |Zimní sporty

Björgenová ovládla Kuusamo. Bauer obsadil ve stíhačce 24. místo

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová ovládla třídílnou minisérii ve finském Kuusamu a obhájila loňské prvenství. Björgenová ovládla i závěrečný stíhací závod na deset kilometrů klasicky s handicapovým startem. Eva Vrabcová-Nývltová v něm obsadila 41. místo. Lukáš Bauer skončil v mužském závodě na 15 kilometrů na 24. místě, vyhrál Nor Petter Northug.

SP běžců na lyžích v Kuusamu: Nývltová nebodovala, Bauer třináctý

Také třetí závod Světového poháru v běhu na lyžích vyhrála norská závodnice Marit Björgenová, které v dnešním závodě ve finském Kuusamu na pět kilometrů volnou technikou ovládla suverénně. Česká běžkyně Eva Vrabcová-Nývltová znovu nebodovala, když skončila na 44. místě. Lukáš Bauer obsadil na deseti kilometrové trati volnou technikou 13. příčku, vyhrál Rus Alexandr Legkov.

Norka Björgenová vyhrála potřetí v kariéře Světový pohár v běhu na lyžích

Běžkyně na lyžích Marit Björgenová ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení Světového poháru. Norská závodnice vyhrála finále seriálu ve švédském Falunu. Jediná soupeřka Björgenové, Polka Justyna Kowalczyková, doběhla ve stíhacím závodu na 10 kilometrů volnou technikou pátá. Mužské finále ovládl Dario Cologna ze Švýcarska.

Kowalczyková se potřetí raduje z prvenství na Tour de Ski

Polská běžkyně na lyžích Justyna Kowalczyková dnes potřetí v kariéře vyhrála etapový závod Tour de Ski. O svém triumfu rozhodla famózní polská závodnice až v závěrečném náročném stoupání do sjezdovky Alpe Cermis, kde setřásla svoji největší konkurentku Norku Marit Björgenovou. Ta nakonec skončila druhá, třetí místo v celkovém pořadí obsadila Therese Johaugová.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Zimní sporty

Norsko sleduje Northuga a Björgenovou, chce po nich vítězství

Norové sami o sobě rádi říkají, že kdo v jejich zemi nemá vlastní běžky, je svému okolí podezřelý. Běh na lyžích je v téhle části Skandinávie sportem číslo jedna. Když loni Marit Björgenová s Petterem Northugem vyhráli během domácího mistrovství světa pro lyžařskou supervelmoc dohromady sedm zlatých medailí, když počítáme i štafety, národ jim ležel u nohou.

|Alena Benešová, Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Zimní sporty

Jakš byl ve skiatlonu v Tour de Ski osmý, vyhrál Northug

Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil osmé místo ve skiatlonu v rámci Tour de Ski v Oberstdorfu. Lukáš Bauer dojel patnáctý. Z vítězství se radoval Petter Northug z Norska, který udržel celkové vedení v seriálu. V cílové rovince se o prvenství porval se Švýcarem Dariem Colognou a Maximem Vylegžaninem z Ruska, který skončil třetí. Skiatlon žen vyhrála Norka Marit Björgenová, která porazila o necelé dvě sekundy Polku Justynu Kowalczykovou. Ta i nadále vede průběžné pořadí Tour de Ski.

Běžec na lyžích Bauer skončil v Kuusamu devátý v miniturné

Devátou příčku obsadil český běžec na lyžích Lukáš Bauer v dnešním závodě na klasické patnáctce v Kuusamu, který se jel s handicapovým startem. Deváté místo patří Bauerovi i v celkovém hodnocení třídílného turné Světového poháru. Vyhráli Nor Petter Northug a jeho krajanka Marit Björgenová.

Marit Björgenová vyhrála i třetí závod SP v nové sezoně

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová má v letošní sezoně famózní formu. Ovládla i třetí závod Světového poháru, když ve finském Kuusamu triumfovala na pětikilometrové trati volnou technikou. Lukáš Bauer obsadil v závodě na 10 kilometrů desáté místo. Vítězem se stal Nor Peter Northug.

Klasické sprinty vyhráli v Kuusamu Björgenová a Peterson

Favorizovaná norská závodnice Marit Björgenová a Teodor Peterson ze Švédska se stali vítězi sprintů klasickou technikou na Světovém poháru v běhu na lyžích ve finském Kuusamu. Čeští závodníci z kvalifikace nepostoupili, nejlepší Martin Jakš skončil jednačtyřicátý.