Mariupol

| ČTK, kov |Zprávy ze světa

U Mariupolu se v noci opět bojovalo, povstalci hlásí jednu civilní oběť

Navzdory dohodě o příměří ani v noci na dnešek neustaly přestřelky u azovského přístavu Mariupolu na jihu Doněcké oblasti. Oznámila to ukrajinská televize s odvoláním na zprávu armádního velení. Povstalci boje na jižním úseku donbaské fronty potvrdili s tím, že obětí údajného armádního ostřelování se stal jeden civilista. Ztráty a zraněné hlásí také ukrajinská armáda.

Na východ Ukrajiny dorazil další konvoj z Ruska. Separatisti plánují útok na Mariupol

|Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, Tea Turková |Zprávy ze světa

Na východní Ukrajinu dorazil další konvoj z Ruska, údajně s humanitární pomocí. Separatisté oznámili, že zastavili hlavní vojenské operace a má zasednout společná rusko-ukrajinská vojenská komise, která dojedná stažení těžkých zbraní na linie stanovené minskými dohodami. Ukrajinská strana upozornila na koncentraci povstaleckých a ruských vojsk u Mariupolu.

|Igor Maňour, Marie Machytková |Zprávy ze světa

Proruští separatisté prý ostřelují ukrajinský Mariupol, bomby zabily desítky lidí

Při ostřelování Mariupolu zemřelo nejméně 30 osob a desítky dalších byly zraněny. Během dne o tom informovaly ukrajinské úřady a armáda. K útoku na tento azovský přístav se přihlásili proruští separatisté, jejich vůdce Alexandr Zacharčenko vzal ale později svá slova zpět. Rebelové podle něj pálili jen na armádní pozice mimo město, a to prý až v reakci na obvinění ze smrti civilistů.

Porošenko nařídil posílit obranu Mariupolu. Příměří na Ukrajině ale stále platí

|Martin Dorazín, ČTK, Petra Novotná |Zprávy ze světa

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navštívil přístavní město Mariupol na jihovýchodě země. Osobně zkontroloval přípravy na možný útok proruských sil. Město leží na frontové linii mezi vládními jednotkami a separatisty. Obě strany konfliktu nyní v zásadě – až na sporadické incidenty – dodržují příměří.

| ČTK, Tea Turková, Petra Novotná, kap |Zprávy ze světa

Ukrajinské jednotky dobyly zpět radnici v přístavu Mariupol

Ukrajinské jednotky znovu dobyly radnici v přístavu Mariupol na jihovýchodě země, kterou v úterý obsadili proruští rebelové. Podle ukrajinských médií se ve městě v noci na dnešek tvrdě bojovalo, příslušníci národní gardy nicméně vytlačili separatisty z radnice zpět do ulic. Rebelové pak ještě blokovali dopravu. Zprávy zatím nebylo možné ověřit.

|Martin Dorazín, Alexander Tolčinský, ČTK, mka |Zprávy ze světa

Při bojích o Slavjansk zemřelo až pět separatistů. Rusko spustilo u hranic vojenské manévry

Až pět mrtvých z řad proruských separatistů si podle ukrajinského ministerstva vnitra vyžádaly boje o město Slavjansk na východě Ukrajiny. Tuto baštu proruských vzbouřenců se dnes snažily z různých směrů ovládnout ukrajinské jednotky za podpory obrněných vozidel. O pár hodin později však vojáci zřejmě útok přerušili a stáhli se. Ruská armáda v reakci na vyostření situace zahájila nové cvičení u hranic s Ukrajinou.