Masarykova univerzita

| ČTK, dab |nepoužívat - Věda

Hrozba jménem pivo. Na zdraví Čechů má horší dopad než jakákoliv jiná potravina, tvrdí studie

Nemírné pití piva má podle nové studie zhoubný dopad na zdraví Čechů. Odborníci z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně porovnali údaje o stravě a nejčastějších onemocněních ve 42 zemích. Dospěli k závěru, že by si Češi měli dávat mnohem větší pozor na alkohol, ale také na brambory a obiloviny.

Ibuprofen znečišťuje mořskou vodu. V rybách pak putuje i na české stoly, upozorňuje vědec

| ČTK |nepoužívat - Věda

Ibuprofen i některá antibiotika se z Česka přes odpadní vody a řeky dostávají až do moře. Odtud zase v tělech ryb putují na jídelní stůl Čechů, popisuje Miroslav Brumovský z Masarykovy univerzity v Brně, který se měřením těchto látek zabývá. Jejich množství by sice nemělo pro lidi představovat nebezpečí, dlouhodobý dopad na další organizmy zatím ale není známý.

|Tereza Kadrnožková |Regiony

Masarykova univerzita zdraží prodloužení studia. Rok navíc vyjde až na 72 tisíc

Za půl roku studia nově zaplatí každý vysokoškolák na Masarykově univerzitě v Brně 36 tisíc korun - pokud si tedy studium nestandardně prodlouží. Na některých fakultách jde o dvojnásobek současné výše poplatku. Vedení univerzity chce donutit studenty zbytečně studium neprodlužovat a zároveň chce získat peníze na odměňování těch, kteří jsou mimořádně úspěšní.

|Vladimír Kroc |Zprávy ze světa

Silné otřesy se v Itálii ještě mohou vrátit, varuje seismolog

Počet mrtvých po zemětřesení ve střední Itálii stoupl na nejméně 120, podle premiéra Mattea Renziho navíc bilance ještě není konečná. Záchranáři se snaží ze sutin vyprošťovat další přeživší. Petr Špaček, seismolog Ústavu fyziky země Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně, ale upozorňuje, že otřesy se ještě mohou opakovat, a to i stejně silné.

| ČRo, Tereza Kadrnožková |Člověk

Nadané děti se mohou ve škole nudit. Vědci z Brna zkoumají, jak jejich talent odhalit a rozvíjet

Děti s nadáním třeba pro matematiku mohou mít ve škole problémy, protože se prostě nudí. Právě na tuto problematiku se zaměřují vědci z Masarykovy univerzity v Brně. Chystají pro nadané děti semináře a workshopy a vyvíjejí také diagnostický test, který bere v potaz nejen výši IQ, ale i zájem daného jedince. Univerzita chce do budoucna rodičům radit, jak své potomky zabavit a ještě u nich mimořádné nadání rozvíjet.

| ČRo, Marie Veselá |Zprávy z domova

Denně až 120 pacientů a polní podmínky. Brněnští medici jezdí ošetřovat uprchlíky v Řecku

Z Řecka se vrátila první čtyřčlenná skupina mediků z brněnské Masarykovy univerzity, kteří týden pomáhali v uprchlickém táboře v Aténách v polní nemocnici. „Byla to zkušenost výjimečná, obzvláštně pro mediky, kteří ještě nejsou lékaři,“ popsala Českému rozhlasu studentka pátého ročníku všeobecného lékařství Martina Žižlavská. V rámci projektu, na němž Masarykova univerzita spolupracuje s Diecézní charitou Brno, by takto měli z České republiky na jih Evropy postupně mířit i další medici.