Je určitým paradoxem, že na 16. výročí bolševické revoluce se narodila žena s příjmením, které se velmi často objevuje v odborných statích i diskusích o protikomunistickém odboji - Zdena Mašínová.
„Myslím si, že 50. léta jsou v české kinematografii dost dietně zpracována. Měl jsem za to, že brutální, krvelačný komunismus je potřeba ukázat,“ říká režisér Tomáš Mašín o svém nové filmu.
Dokud nebyla k dispozici kniha Oty Rambouska Jenom ne strach, běžný občan toho o skupině bratrů Mašínů věděl pramálo. Případně jen z oficiální verze, že to byli banditi a sprostí vrazi.
Vnímání historie a peripetií odbojové skupiny bratří Mašínů je podle dokumentaristy Martina Vadase výrazně ovlivněno komunistickou propagandou. Ta se snažila vládnoucí garnituře zachovat tvář.
Sedmdesát let nás dělí od doby, kdy se antikomunistická odbojová skupina bratří Mašínů probila z Československa přes východní Německo do Západního Berlína. A v jejich stopách zůstali mrtví.
Film natočil režisér Tomáš Mašín, vzdálený příbuzný bratrů Mašínových. Snímek vypráví o období mezi lety 1950 a 1953, kdy režim rodině zabere majetky a mladí bratři se rozhodnou k odporu.
Rod Mašínů hospodařil na nejstarším statku v Lošanech od konce 17. století. Statek na počátku 50. let zabavili komunisté. Děti Josefa Mašína ho získaly zpět až v roce 2018.
Mašínová již v roce 1998 obdržela posmrtně Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Ministerstvo obrany již dříve udělilo vyznamenání také bratrům Ctiradovi a Josefu Mašínovi i jejich otci Josefovi.
Zdena Mašínová už není v boji o rodinný majetek sama. K její žalobě se připojil bratr Josef Mašín, který v současné době žije v USA. Společně usilují o navrácení statku v Lošanech, který jim zabavili komunisté. Mašínová před měsícem uspěla u Ústavního soudu a případ se tak vrací k soudu v Kolíně.
7:42
|Radoslava Kvasničková, Petra Matoušková, Martin Hromádka|Zprávy z domova
Jihočeští studenti zahájili úderem 18. hodiny jednodenní hladovku. Jde o jeden z řady protestů proti krajské koalici ČSSD s komunisty. K 16 žákům budějovického Gymnázia J. V. Jirsíka se připojují další lidé, včetně sestry bratří Mašínů Zdeny Mašínové.
Protikomunistický odbojář Ctirad Mašín byl večer našeho času pohřben s vojenskými poctami v americkém Ohiu. Při posledním rozloučení mu udělil in memoriam vojenské vyznamenání Zlatá lípa ministr obrany Alexandr Vondra.
Veřejnost hodnotí činnost odbojové skupiny bratří Mašínů přinejmenším nejednoznačně. Podle průzkumů si většina lidí v Česku myslí, že Mašíni by žádné ocenění dostat neměli.
Vojenským speciálem odletěla česká delegace v čele s ministrem obrany Alexandrem Vondrou do Clevelandu na pohřeb Ctirada Mašína. Ten patřil ke kontroverzní pětičlenné skupině, která v 50. letech uprchla na západ.
V americkém Clevelandu se dnes uskuteční pohřeb Ctirada Mašína. České ministerstvo obrany na pohřeb vypravilo vojenský airbus, který dopoledne odletí z Prahy. Na místě bude kromě například senátora Jaromíra Štětiny a řady historiků také Alexandr Vondra. Při ceremoniálu udělí protikomunistickému odbojáři Zlatou lípu.
Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) pojede příští týden do Spojených států na pohřeb Ctirada Mašína. Vláda zároveň plánuje Mašína vyznamenat. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Petr Nečas (ODS).
Pohřeb Ctirada Mašína se uskuteční příští týden ve středu. Bojovník proti komunisitickému režimu v Československu, který zemřel tuto sobotu po dlouhé nemoci, bude uložen v americkém Clevelandu se všemi poctami jako válečný veterán armády Spojených států.
Ctirad Mašín, který v sobotu zemřel v americkém Clevelendu, by mohl být první, kdo dostane státní ocenění za třetí odboj. Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg z TOP 09 zvažuje, že Mašína na vyznamenaní navrhne. O ocenění by mělo rozhodnout ministerstvo obrany ve spolupráci s historiky.
Pouhé dva dny po svých 81. narozeninách zemřel v 11 hodin středoevropského času s americkém státě Ohio Ctirad Mašín, jeden z odbojářů, kteří v 50. letech vedli v Československu ozbrojený odpor proti komunistickému režimu.
Tématu třetího odboje je věnovaná komorní výstava Přísahali republice umístěná v Armádním muzeu Vojenského historického ústavu v Praze. Mimořádné místo v ní mají také osobní věci Josefa a Ctirada Mašínových.