Další úspěšnou misi projektu MEDEVAC završují v Jordánsku oftalmologové z pražské Ústřední vojenské nemocnice. Stovkám pacientů hlavně z řad uprchlíků vrátili zrak.
„Na Ukrajině se vzhledem k válečnému konfliktu generují určité typy traumat a častým z nich je popálení," vysvětluje brněnský lékař z kliniky popálenin a plastické chirurgie Břetislav Lipový.
„Uříznout ruku je daleko rychlejší než přenést prst z nohy na ruku, aby měl člověk aspoň nějaký úchop,“ vysvětluje chirurg Tomáš Kempný, který za Medavac jezdí na Ukrajinu.
Ministerstvo vnitra letos rozděluje významnou částku na humanitární pomoc ve světě. Jde o 330 milionů korun, z toho zhruba třetina je určena na Ukrajinu.
O politiku se do voleb v létě 2020 běloruské studentky Máša a Světlana nezajímaly, nakonec ale skončily v Lukašenkově vězení a dva roky šily uniformy pro vojáky a policisty.
„Je to první dětský pacient s tak těžkým popálením, který byl transportován do země Evropské unie, což je obrovský úspěch České republiky,“ říká přednosta popáleninového centra Robert Zajíček.
Libanon zažívá už dva roky hluboký finanční kolaps. Stále více Libanonců tak nemá prostředky ani na zdravotní péči. V nemocnici Rafíka Harírího v Bejrútu jim pomáhají čeští lékaři z projektu Medevac.
„Uprchlíci v táboře by se rádi vrátili do své původní země, to se ale děje jen v malém rozsahu… Rozhodně jsem nezaznamenal, že by mířili do Evropy,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Erik Siegl.
Česká republika by mohla v rámci zdravotně humanitárního programu Medevac a programu Pomoc na místě poskytnout do zahraničí peněžní dary v hodnotě 40 milionů korun.
Český humanitární zdravotnický program Medevac se letos zaměří na krizové oblasti Blízkého východu, Ukrajiny a Afriky. Stejně jako v uplynulých letech stát na pomoc vydá 60 milionů korun.
Celou tisícovku syrských běženců odoperují jen za letošek čeští lékaři v Jordánsku. Program Medevac je konkrétním příspěvkem České republiky k řešení problému uprchlíků.
UVNITŘ VIDEO. „Jsme malá země s výjimečným humanitárním programem,“ říká koordinátor misí Lukáš Němec o českém programu MEDEVAC. Do chudých nebo válkou postižených zemí vyváží české zdravotnické špičky a pomáhá těm, na které by se jinak nejspíš zapomnělo. Se specifickým přístupem a 613 operacemi za minulý rok program přitahuje pozornost dalších zahraničních týmů, které se od Čechů chtějí učit. „Snažíme se prezentovat naše zdravotnictví v zahraničí,“ přiznává další z cílů projektu Němec. Zároveň v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu popisuje příběhy, které ho dokázaly rozbrečet. Často jsou jejich hlavními hrdiny děti.
Čeští lékaři odoperují letos v Jordánsku asi stovku syrských pacientů. V Ammánu v těchto dnech působí tým z olomoucké fakultní nemocnice v rámci programu Medevac. Špičkoví odborníci na úrazy končetin tu operují především uprchlíky, kteří během války v Sýrii utrpěli zranění. Přes půl milionu Syřanů žije v jordánském azylu jen z mezinárodní pomoci a složité lékařské zákroky by v tamních nemocnicích nikdy nezaplatili.
Armádní speciál dopravil dnes v podvečer na letiště v pražských Kbelích devět Ukrajinců z oblasti Charkova. Sedm dospělých a dvě děti se budou léčit v Česku v rámci programu MEDEVAC.
Armádní speciál dnes v podvečer dopraví na letiště v pražských Kbelích devět zraněných Ukrajinců z oblasti Charkova. Jde o sedm dospělých a dvě děti. Pacienty následně přijmou například pražská motolská nemocnice, Nemocnice Na Bulovce nebo Fakultní nemocnice v Ostravě.
Na léčení by se do České republiky mohly dostat zraněné děti z pásma Gazy. Plánuje to ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Je to podle něj jeden ze způsobů, jak pomoci malým obětem izraelsko-palestinského konfliktu.