Medvědi také pijí směs medu, mléka a epavitu, rybího tuku z lososa. „Čím víc medu dám, tím vypijí víc,” řekl jejich ošetřovatel. K tradici patří masové dorty.
Klec 2x6 metrů, kolem ve třech řadách elektrický plot a v něm 7000 voltů, čtyři metry vysoká ohrada, kamera a strážci. Uvnitř ale není Tyrannosaurus rex. Má kód M49 a říká se mu Motýlek.
‚Podobných oznámení máme v těchto dnech opakovaně. Často lidé oznamují, že slyší řvát medvědy, přičemž musejí být alespoň tři,‘ uvedl mluvčí správy národního parku.
V minulosti vědci objevili pouze kosti medvěda jeskynního. „Je to nesmírně důležitý objev pro celý svět,“ myslí si vědkyně Lena Grigorjevová ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku.
Podle starosty Josefa Hutěčky (STAN) ho lidé viděli na dolním konci obce, tedy mezi Březnicí a Bohuslavicemi. Obec proto obyvatele a návštěvníky vyzývá, aby zvážili pohyb v okolních lesích.
Britská stanice BBC opakovaně ukazovala bezpečné rozestupy s pomocí svého redaktora Hugha Pyma, který se specializuje na problémy zdravotnictví. Pym totiž měří přesně dva metry.
Medvědi brýlatí neboli andští jsou jediní jihoameričtí medvědi. Jsou spíš menšího vzrůstu a k samotářskému životu potřebují rozsáhlý prostor andského lesa.
Medvědice, kterou vědci pojmenovali Ema, dostala sledovací obojek v dubnu při odchytu. Díky němu zoologové zjistili, že se stále pohybuje v horách na česko-slovenském pomezí.
Na šelmu dvojice turistů narazila na turistické stezce při sestupu z hory Holý vrch. Ta se nachází blízko hory Baranec, která se řadí mezi oblíbené cíle návštěvníků Západních Tater.
U obce Lopeník na Uherskohradišťsku, která leží v CHKO Bílé Karpaty, se pohybuje medvěd. Šelmu spatřil v úterý ráno chovatel krav a ovcí, když šel obstarat dobytek. Zvíře zaplašil.
Odborníci na základě analýz DNA potvrdili, že jde o stejného jedince, který se na podzim loňského roku pohyboval na Vsetínsku. Nyní se samice ale zdržuje mimo obydlené oblasti.
Samici se podařilo odchytit do nastražené klece, které byly v terénu rozmístěny čtyři. „Na medvěda jsme líčili ryby, kukuřici a jablka,“ řekl František Jaskula z agentury ochrany přírody.
Šelma se pravidelně vrací do přezimovací obůrky Jatný, odkud odchází do údolí. Strhla už tři jeleny. Ochránci přírody se medvěda pokusili vypudit hlukem, později se ale šelma na zimoviště vrátila.
Reklama na plyšáka, který umí posílat i přijímat zprávy z mobilů i tabletů, měla úspěch po celém světě. Tedy až do doby, než hackeři systém nabourali a ukradli přes 800 tisíc zpráv.
Medvěd podle myslivců ztratil plachost, a tak ho chtěl hejtman Zlínského kraje Jiří z KDU ČSL nechat zastřelit nebo odchytit. Slovenští lovci dovezli i klec, medvěd ale s přicházející zimou zmizel.
Samice v posledních letech trpěla velkými bolestmi kvůli pokročilé artróze, proto se odborníci rozhodli ji utratit za přítomnosti veterinárního lékaře.
Bezprizorních zvířat vyžadujících zvláštní péči by v budoucnu mohlo přibývat. Připravovaná novela o ochraně zvířat proti týrání totiž v řadě ohledů zpřísňuje podmínky pro domácí chovy.
Ochránci přírody mají připravenou klec, ale momentálně zjišťují, kde se zvíře nachází. „Zřejmě je někde v Karlovické dolině, možná mezi Halenkovem a Janovou,“ vysvětlil člen odchytového týmu.
Zooložka Dana Bartošová hovořila v Radiožurnálu například o tom, zda se medvěd na Zlínsku bude dál přibližovat k lidem a kdy a kam se uloží k zimnímu spánku.