Vědci využili data o šesti druzích opadavých stromů z bezmála 4 000 stanovišť napříč Střední Evropou. Vedle toho také provedli sérii experimentů, kde zkoumali i vliv rozdílné míry slunečního světla.
Od pondělí 5. října, kdy začne platit nouzový stav, se uzavřou střední školy v regionech, které jsou vyznačeny na epidemiologickém semaforu červenou a oranžovou barvou.
Nyní tak lze identifikovat druh a původ dřeva pomocí moderní sofistikované laboratorní metody. Podle Daniely Tesařové se dosažené výsledky podařilo ověřit při identifikaci neznámých druhů dřev.
Ve Zlínském kraji je podle lesníku a arboristů na některých místech až kalamitní počet jmelí. To oslabuje stromy, které kvůli nedostatku vody usychají.
Šumění lesa. To je zvuk, který na Islandu jen tak neuslyšíte. Na ostrově totiž prakticky žádné lesy nerostou. Přesto tam vyrazili výzkumníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Na funkci náměstkyně Malá rezignuje 20. června na zasedání krajského zastupitelstva, nově bude radní pro majetek a komunikaci s vládou a centrálními orgány.
Odborníci na základě analýz DNA potvrdili, že jde o stejného jedince, který se na podzim loňského roku pohyboval na Vsetínsku. Nyní se samice ale zdržuje mimo obydlené oblasti.
„Pokud bude panovat normální počasí, nebo bude dokonce méně srážek, než je dlouhodobý průměr, voda v půdě dojde již během května či června,“ uvedl Trnka.