Mene Tekel

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Ministr udílel tituly Rytíř, Dáma a Mecenáš kultury. In memoriam ocenil i Hašlera

Ocenění a titul Rytíř a Dáma české kultury dnes dostali malířka Helga Hošková-Weissová, herečka Marie Tomášová, režisér a herec František Miška a výtvarník Jiří Sozanský. Všechny oceněné spojuje osobní vzdor proti totalitním režimům či perzekuce z jejich strany. In memoriam připadlo ocenění českému písničkáři, herci, skladateli a spisovateli Karlu Hašlerovi a spisovatelce Boženě Kuklové-Jíšové. Čestný titul Mecenáš české kultury si odnesla zakladatelka pražského Muzea Kampa Meda Mládková.

|Lucie Husárová 1, Simona Bartošová |Historie

Festival Mene Tekel připomene proces s pilotem RAF Josefem Bryksem

Porotní síň pražského Vrchního soudu se zítra na několik hodin stane kulisou pro rekonstrukci politického procesu z roku 1948. Studenti právnické fakulty tak připomenou osud Josefa Brykse, pilota britského královského letectva a nositele Řádu britského impéria. Zatímco v Anglii o něm po válce vznikl film s názvem "Srdce v zajetí," v Československu ho komunistický režim odsoudil a poslal do jáchymovských dolů.

| ČRo, Alžběta Havlová, Naďa Bělovská, Ivana Šulcová, Kristina Winklerová, ak |Historie

Část programu Mene Tekel se věnuje i Rumunsku, Rakousku nebo Číně

V Praze v pondělí začíná kulturní mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí pod názvem Mene Tekel. Týdenní program s dokumentárními filmy, debatami, výstavami a koncerty vznikl podle jeho tvůrců jako reakce na nezájem společnosti o osud politických vězňů 50. let. A také na to, že se o tomto období dost neučí na školách.

|Alžběta Havlová, Ivana Šulcová, Lenka Rafaelová |Výtvarné umění

V Praze začíná 5. ročník festivalu proti totalitě Mene Tekel

V Praze začíná mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí a pro paměť národa pod názvem Mene Tekel. Tématem 5. ročníku je ‚Reflexe totality v umění a vzdělávání‘. V rámci festivalu mohou návštěvníci zhlédnout výstavy, dokumenty, svědectví bývalých politických vězňů či rekonstrukce politických procesů.

|Petr Medek, Karolína Koubová, Alice Kottová |Zprávy z domova

V Praze začíná festival proti totalitě Mene Tekel

V příznačný termín koncem února, kdy si připomínáme výročí komunistického převratu, který naši zemi uvrhl na cestu k nesvobodě, se koná projekt s názvem Mene Tekel. Tedy v přeneseném slova smyslu nejvyšší varování. Organizátoři chtějí upozornit především na důsledky vlády totalitních režimů nejen u nás, ale i v jiných zemích světa.