menšina

|Tea Veseláková |Zprávy ze světa

Česká komunita v Srbsku. Jak se zachovává kulturní dědictví v zahraničí?

Ve vesnicích srbského Banátu je pořád slyšet česká písnička. Česká republika tamní komunitu čítající asi 2 tisíce lidí různými způsoby podporuje. Už dlouho se ale nestalo, že by za nimi vyslala politickou delegaci. Jak uslyšíte v následující reportáži, pro krajany to byl velký zážitek a také možnost předvést výsledky trvalého úsilí o udržení české identity.

|Jiří Hošek, ČRo |Zprávy ze světa

Čeští policisté se v Británii učí, jak pracovat s menšinami. Provází je romský kolega Torák

Zatímco v Česku je práce komunitních policistů takříkajíc v plenkách, v Británii je činnost těchto lidí – hlavně v problémových lokalitách s vysokým procentem přistěhovalců – základ policejní práce. V těchto dnech se do anglického Peterborough přijela inspirovat skupina českých policistů. Zasvěceného průvodce jim dělá český romský policista Petr Torák, muž nedávno oceněný britskou panovnicí právě za svou práci pro místní českou a slovenskou komunitu.

V Turecku žijí miliony Kurdů, oficiálně ale neexistují. Často neumí ani kurdsky

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Kurdové tvoří v Turecku až 25 procent všech obyvatel, v číslech to znamená až 20 milionů lidí. Přesto jako národ oficiálně neexistují, a dokonce i jejich počet je pouhý odhad. Přes perzekuce ze strany turecké vlády ale Kurdové zažívají svého druhu renesanci. V letošních červnových volbách se prokurdská strana dostala do parlamentu a v nedělních opakovaných volbách hodlá svůj úspěch zopakovat.

|Pavel Novák, Martin Křížek, Matěj Skalický, Vojtěch Kouřímský |Zprávy z domova

Vietnamci žijící v Česku usilují o práva národnostní menšiny i dvojí občanství

Neházejte nás všechny do jednoho pytle, jsme slušní, pracovití a zasloužíme si váš respekt. Takový by mohl být vzkaz, který posílají Vietnamci žijící v Česku většinové společnosti. Z jejich sjezdu v pražské Libuši má vzejít volání po tom, aby je česká společnost brala jako sobě rovné partnery.