Kanada 0:0 Česko

metanolová spoušť

|Andrea Kratinová, bre |Zprávy z domova

Sedlařík stíhaný v metanolové kauze dostal 5 let vězení za krácení daní

Krajský soud ve Zlíně dnes uložil pět let vězení jednateli společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem Robertu Sedlaříkovi za daňové úniky při obchodech s lihem. Podle obžaloby skladoval přes 40 tisíc litrů nezdaněných lihovin. Stát tak přišel na spotřební dani o více než 12 milionů korun. 39letý muž figuruje také mezi obviněnými v metanolové kauze.

|Martin Křížek, mta |Zprávy z domova

I rok po vypuknutí metanolové aféry by lidé při nákupu alkoholu měli být obezřetní

Přesně před rokem začala v Česku největší série otrav metanolem za poslední desítky let. V Havířově na Karvinsku zemřela první oběť jedovatého alkoholu. Tím se postupně otrávilo 47 lidí, další skoro stovka lidí má trvalé následky. Celá republika také zažila mimořádná opatření, třeba plošný zákaz prodeje lihovin nad 20 procent. Zpřísňuje se také povinné značení lihu a živnostenský zákon.

|Jana Kosová, Tereza Jelínková |Ekonomika

Český trh s lihovinami se z metanolové aféry stále nevzpamatoval

Český trh s lihovinami loni zaznamenal pokles o deset procent oproti roku předchozímu. A také letos bude zřejmě v útlumu. Na vině je metanolová aféra, která vypukla loni v září - po požití pančovaných kořalek z černé produkce zemřelo více než 40 lidí. A nebezpečí stále nepominulo - na následky otravy metanolem zřejmě zemřel minulý týden pětadvacetiletý muž z Opavy. Podezření musí ještě potvrdit soudní znalci.

|Ondřej Houska |Ekonomika

Česko by podle Evropské komise mělo zakázat vývoz tvrdého alkoholu

Evropská komise oficiálně vyzvala českou vládu, aby zakázala vývoz tvrdého alkoholu do zahraničí. Podle ní může aféra s pančovaným alkoholem ohrozit životy a zdraví lidí v ostatních zemích Evropské unie. Českému rozhlasu to potvrdil vysoce postavený zdroj z komise, který má celou záležitost na starosti. Evropská komise o tom informovala na jednání jednoho z výborů Evropského parlamentu v Bruselu.