methanol

Stav ženy, která s otravou metanolem leží v havířovské nemocnici, je vážný

|Silvie Mikulcová, Tereza Bartůňková, Pavel Pavlas, Tereza Svobodová |Zprávy z domova

V nemocnici v Havířově leží další lidé otrávení metanolem. Osmačtyřicetiletá žena, kterou záchranáři přivezli s poruchami vědomí, výpadky zraku a potížemi s dechem, je v kritickém stavu. V současné době leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení napojená na plicní ventilaci. Lékaři rozhodli o dialýze a také o tom, že jí nasadí fomepizol.

|Martin Pařízek, Ľubomír Smatana, Anna Maňourová |Zprávy z domova

Od večera platí plošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu, ten okamžitě mizel z pultů

Česko kvůli otravám methanolem okamžitě zakázalo prodej a nalévání tvrdého alkoholu. Zákaz platí plošně, nejen tedy pro stánkaře, oznámil večer ministr zdravotnictví Leoš Heger. Jak dlouho prohibice potrvá, zatím nedokáže odhadnout. Rázný krok ministra zdravotnictví udělal čáru přes rozpočet především barům a hospodám, které si musejí načas vystačit jen s alkoholem do 20 objemových procent.

|Ondřej Bouda, Anna Maňourová |Zprávy z domova

Cizinci si methanolovou aférou nenechají kazit zábavu, často o ní ale vůbec neví

V České republice platí od sedmi hodin od večera prohibice na tvrdý alkohol. Ještě večer o tom věděl jen málokterý hospodský, natož pak cizinci, kteří k nám jezdí právě kvůli levnému pití. O metanolové aféře, která už řadu dní zaměstnává celý národ, neví nebo jen tuší kusé střípky informací. A odmítají si tím kazit zábavu.

|Tomáš Pavlíček, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

Heger: Pokud otrávených přibude, celoplošný zákaz prodeje lihovin je jednou z možností

Česko zkouší bojovat proti otravám způsobeným nekvalitním alkoholem částečnou prohibicí. Důvodem zákazu prodeje lihovin u stánků je už 18 mrtvých po požití metylalkoholu, v nemocnicích leží nejméně dvacet dalších pacientů. Premiér Petr Nečas vyjádřil soustrast rodinám všech obětí a zdůraznil, že vláda a úřady dělají všechno proto, aby původ jedovatého alkoholu vypátraly a zabránily dalším otravám. V úvahu přichází i možnost, že se prohibice rozšíří plošně.

|Jiří Chum, Tereza Bartůňková, Marína Dvořáková |Zprávy z domova

Ministr Bendl: Situace je vážná. Je třeba zastavit riziko a zefektivnit kontroly

Česko trápí nebezpečný pančovaný alkohol. Už 9 lidí po otravě už zemřelo, další lidé jsou v nemocnicích převážně na Moravě. Někteří jsou v ohrožení života, ostatní se nevyhnou trvalým následkům - například slepotě. Situace je natolik vážná, že se jí dnes bude zabývat i vláda. Vyloučeno není ani vyhlášení stavu ohrožení.

|Lucie Husárová 1, Kristina Winklerová |Člověk

Methanol rozkládá lidský organismus, míra poškození je ale individuální

Pančovaný alkohol si vyžádal už osm lidských životů a případů otravy methanolem přibývá. Policii ani dalším státním orgánům se zatím nedaří najít zdroj, odkud nebezpečný alkohol pochází. Otrava se může projevit v řádu hodin, ale i několika dnů. Účinky methanolu jsou totiž velice individuální.